Reklama

Známy dopravný analytik Ján Bazovský pod maskou "drsňáka": NEUVERÍTE, čomu sa venuje!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIANOČNÉ PRIANIE od dopravného analytika Jána Bazovského: ODPADNETE, čo zaželal motoristom!
    Zdroj: min
    Reklama

    Poznáme ho predovšetkým v súvislosti s kriminalistikou, no pod zovňajškom “drsňáka” ukrýva dušu romantika. Reč je o policajnom majorovi vo výslužbe a známom dopravnom analytikovi Jánovi Bazovskom. Vedeli ste však o ňom, že je celým srdcom folklorista?

    Sympatický Gemerčan, ktorý pochádza z malej dedinky Gemerské Teplice - časť obce Gemerský Milhosť, o sebe hovorí ako o veselom človeku. Jeho nadšenie pre folklór a zároveň vrúcny vzťah k nemu, však nepochybne kontrastuje s jeho profesiou. Samotný folklór vnímal už ako dieťa, no aktívne sa mu začal venovať v 90.-tych rokoch, a to paradoxne v čase, keď sa stal šéfom “násilnej kriminálky”.

    Práve v tom období začal vstupovať do folklórnych podujatí najprv ako scenárista - vytváral scenáre pre rôzne scénické programy, neskôr režijne a napokon sa z neho stal aj organizátor. “Bolo to presne v tej dobe, keď som z profesionálneho hľadiska vyšetroval vraždy a  násilné trestné činy. Niekedy to pôsobilo veľmi komicky, keď ma po nejakom koncerte v rozhlase predstavovali ako režiséra, autora a zároveň aj majora,” hovorí Bazovský s tým, že folklór mu dal veľmi veľa - predovšetkým spoznal mnoho priateľov. 

    Títo ľudia, teda tiež zatnietení milovníci foklóru, sa pravidelne stretávajú, či už na nácvikoch, vystúpeniach, festivaloch a rôznych zájazdoch. Podľa neho ide vždy o príjemné stretnutie dobrých, nadšených a zapálených ľudí, ktorí si k sebe našli cestu. “Vždy sme sa vedeli veľmi dobre zabaviť, neexistovali tam nikdy žiadne škriepky, závisť, či nedajbože nenávisť. Sú to ľudia, ktorí síce majú rôzne svetonázory, či politickú príslušnosť, ale v tom vzájomnom styku automaticky vyprchá akákoľvek nevraživosť. Folklór je postavený práve na vzájomnej úcte,” vysvetľuje Bazovský.

    Článok si čítajte na ďalšej strane:

    Ten spolupracuje s rôznymi regionálnymi súbormi, píše sprievodné slovo a lyrizovanú folklórnu prózu a folklórnu poéziu do jednotlivých diel. Dlhé roky spolupracoval so Slovenským rozhlasom, od roku 1993 s redakciou Ľudovej hudby, kde pre koncerty písal scenáre a predovšetkým propagoval samotný Gemer.

    “Niekedy bol Gemer najviac zastúpený na rozhlasových vlnách všetkých regiónov Slovenska. Tiež som vyše 10 rokov robil propagátora, autora programov, režiséra a hovorcu Folklórnemu festivalu vo Východnej, ktorý je asi najvýznamnejšiou folklórnou udalosťou v rámci Slovenska,” poznamenáva s úsmevom a na záver dopĺňa: “Teší ma hlavne to, že som pomohol zviditeľniť náš Gemer, v tomto smere som toho urobil  dosť. Robím to, čo ma baví a čo som schopný, stretávam sa s ľuďmi a to ma veľmi teší,” uzatvára.

    INFOBOX
    Mjr. Ján Bazovský, vyrastal v malej dedinke Gemerský Milhosť. V tejto obci nepôsobili žiadne folklórne kolektívy a tak sa nemohol aktívne zapájať do folklóru. S tradičnou ľudovou kultúrou prichádzal do kontaktu  cez výchovu a klasické zvyklosti, ktoré boli na dedine. Či už to boli tradície na Vianoce, Veľkú noc, cirkevné sviatky spojené napríklad s vysviackou kostola, kde sa stretávala rodina.

    Ján Bazovský je mnohým známy z TV obrazoviek ako dopravný expert. Bol pracovníkom tlačového oddelenia Ministerstva vnútra SR. V roku 1976 nastúpil do Zboru národnej bezpečnosti. Neskôr pracoval ako kriminalista. Je autorom kníh Hlava 23, Milenky z ocele, Milenky z podsvetia, humorne ladených poviedok z dlhoročnej policajnej praxe.

    Prečítajte si aj: