Keďže sme nielen o jeho výrobe a blahodarných účinkoch chceli vedieť viac, navštívili sme vinárstvo v Pukanci (okr. Levice), kde nás privítal majiteľ, dlhoročný vinár Miroslav Bahna z vinárstva Bahna & Murgaš. Ten vysvetľuje, že na to, aby sme získali kvalitný burčiak, musí v prvom rade existovať kvalitné, dobre dozreté hrozno. “Treba ho premeniť na šťavu a chvíľu počkať. A samozrejme musíme vystihnúť správy čas,” hovorí s úsmevom.
Samotný burčiak vzniká tým, že kvasinky začnú konzumovať cukor, ktorý je prirodzene v hrozne a premieňajú ho na alkohol a oxid uhličitý (CO2). Alkohol zvyčajne zostáva v burčiaku na nízkej úrovni, pretože sa konzumuje ešte predtým, než sa môže vytvoriť v značných množstvách. “Takže to je vlastne celý proces. Človek môže so šťastím ochutnávať a pozorovať, že čo sa deje s touto šťavou, ktorá sa postupne premieňa na burčiak a na mladé víno,” vysvetľuje.
Bahna uprednostňuje tradičný prístup, kde dozreté hrozno, bez ohľadu na farbu, sa zbiera a spracováva dohromady. To je rozdiel od modernejších prístupov, kde sa odrody separujú a spracovávajú individuálne. V dedinke ako Pukanec, s obmedzenými vinohradmi, nie je možné takúto selekciu praktizovať, takže všetko hrozno putuje dohromady.
Prečo je biely burčiak populárnejší, si prečítajte na ďalšej strane: