Reklama

Jedinečný biotop v ohrození: Ochranári museli zasiahnuť, aby turisti nezničili vzácnu flóru!

Reklama
Ingrid Timková

Ingrid Timková

Redaktorka

Jedinečný biotop v Národnej prírodnej rezervácii Sivá Brada na Spiši je v ohrození. Okolo travertínovej kopy neďaleko Spišského Podhradia, z ktorej vrcholu kedysi striekala horúca voda a teraz z nej vyviera minerálny prameň vytvárajúci malé jazierko, museli postaviť zábradlie.

Ochranári sa pustili do obnovy jedinečného biotopu v 4. stupni ochrany, aby dlhodobo uchránili vzácnu vegetáciu typickú pre morské pobrežie. Teda, aby turisti nezošliapavali slanomilné a teplomilné rastliny. Vybudovali preto drevené zábradlie vymedzujúce pohyb turistov a zabránili ich voľnému pohybu. Vytýčili tak trasu od parkoviska smerom k známemu gejzíru a do kopca smerom ku kaplnke a napojenie na Spišský Jerulazem. A to nie je všetko!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Jedinečný biotop v ohrození: Ochranári museli zasiahnuť a vybudovať zábradlie!

    Vzácny biotop prímorského charakteru, aký žije v lokalite Sivej Brady, totiž nenájdeme nikde inde v Európe. Iba tu a v iných častiach Slovenska. Ide o karpatské travertínove slaniská a domov tu našli unikátne slamomilné biotopy viazané na vývery prameňov a krasových stepí na travertínovej kope.

    No a presne preto tu rastie flóra ako pri mori - barička, skorocel či sivuľka prímorské alebo rastlina scorzonera parviflora. Spoločenská hodnota metra štvorcového tohto biotopu je až 250 eur.

    „Tieto biotopy sú rôzne odolné proti zošliapavaniu návštevníkmi, slanomilné sú veľmi citlivé, teplomilné majú väčšiu odolnosť,“ informoval riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil. Pri doterajšom voľnom pohybe boli erózia pôdy a ničenie biotopov viditeľné na stále sa rozširujúcej a udupanej ploche časti pod chodníkom a v blízkosti výverov vôd.

    Zdroj: Ingrid Timková

    Z travertínovej kopy na Sivej Brade pri Spišskom Podhradí, vysokej 25 metrov, vyviera gejzír.

    Na Sivej Brade kedysi vyvieralo až 14 minerálnych prameňov. Gejzír vyvieral trikrát do dňa a dosahoval výšku pätnásť metrov. Voda s teplotou 11 °C vystrekovala z vrtu hlbokého 132 metrov a vodné erupcie spod zemského povrchu dokázali vytlačiť za dve minúty až 1 000 litrov. Dnes možno na tomto výnimočnom prírodnom výjave pozorovať výver bublajúcej vody spôsobený únikom oxidu uhličitého.

    Travertínová kopa Sivá Brada, až 25 metrov vysoká, je súčasťou chráneného územia Natura 2000. Od ostatných jej podobných kôp sa odlišuje najmä tým, že sa stále viac rozširuje. Je to pre minerálnu vodu, ktorá najvýraznejšie vyviera okrem bývalého gejzíru na severe a juhu kopca.

    Autor článku

    Ingrid Timková

    Redaktorka
    Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.