Vlani zosnulá, najdlhšie vládnuca panovníčka Alžbeta II. (†96) a jej potomkovia, teda aj súčasný kráľ Karol III. a princ William, majú u nás pokrvných príbuzných cez Alžbetinu starú matku a manželku kráľa Juraja V. - Mary z Tecku. Tá bola príbuzná so slovenskou zemiankou Annou Šutovou z východoslovenskej obce Ladmovce (okres Trebišov) vo vtedajšej Zemplínskej župe v Uhorsku. Zistil to historik z katedry archívnictva v Bratislave Frederik Federmayer. 

Foto Ladmoviec >>>

Anna Šutová sa narodila sa v roku 1560 a pokrstili ju v miestnom kostole. Koncom 16. storočia sa vydala za jágerského vojenského veliteľa Pála z maďarského rodu Rhédeyovcov, neskôr sa presťahovali Spiši, kde Rhédeyovci žili dve storočia. Rodina sa potom rozvetvila do Transylvánie.

Kráľovná Alžbeta II. (†96) ako dieťa: Vyzerala akoby z iného sveta! Bola neuveriteľne rozkošná!

Práve grófka z transylvánskej vetvy Rhédeyovcov spájala britskú kráľovskú rodinu s jej slovenskými predkami. Jej praprababičku grófku Claudiu Rhédey von Kis-Rhéde narodenú v Sedmohradsku, neskôr princeznú Hohensteinovú, delí od Anny Šutovej päť priamych generácií Rhédeyovcov. "Princ Charles, dnes už kráľ Karol III. každoročne navštevuje rumunské Sedmohradsko práve kvôli svojmu tamojšiemu príbuzenstvu, doteraz tam vlastnia kaštieľ," povedal nám starosta obce Ladmovce Atilla Pásztor. V obci, kde v súčasnosti žije iba 310 obyvateľov, už Šutovci ani Rhédyovci potomkov nemajú. Ale sú radi, že v ich obci žil ppredok súčasného britského kráľa Karola III. a chcú ho k nim pozvať na návštevu. Dokonca erb obce má rovnaký prvok ako erb rodiny Rhédyovcov - ruku držiacu meč. 

Čím ďalším sa pýšia Ladmovčania? Dedina má viacero zaujímavostí. Čítajte na ďalšej strane >>>