Reklama

Na generála Lučanského († 51) Slováci nezabúdajú. Pozrite, koľkí na neho spomínali!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Martinský cintorín v sobotu praskal vo švíkoch. Dôvodom bola spomienka na generála Milana Lučanského († 51), ktorý zomrel vo väzbe za podozrivých okolností. Davy ľudí, ktorí si prišli uctiť jeho pamiatku neveria, že generál spáchal samovraždu a chcú vedieť pravdu o jeho smrti.

    Spomienku zorganizovali priaznivci Milana Lučanského. Okrem jeho syna Adama prišiel do Martina aj právny zástupca rodiny Lučanských Miroslav Radačovský, ale aj minister obrany Robert Kaliňák, bývalý minister spravodlivosti Štefan Harabin, či podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky Ľuboš Blaha. "Stretli sme sa, aby sme si pripomenuli smrť môjho otca, ktorý zomrel ako dôsledok politickej pomsty. Pomsty, ktorá sa nedá len tak zabudnúť," povedal Adam Lučanský.

    Jeho otec prišiel o život za bývalej vlády a A. Lučanský verí, že po zmene politickej garnitúry vyjde najavo pravda o smrti jeho otca. "Pevne veríme, že teraz sa ľady pohnú a vec bude dôkladne vyšetrená," dodal A. Lučanský.

    "Je vidieť ako má druhá strana z toho strach. Preto sú tu aj protesty a aktivity mainstreamu proti zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry, lebo im hrozí, že sa ich zločiny obnažia nielen mediálne na sociálnych sieťach, ale aj trestnoprávne," uzavrel A. Lučanský.

    M. Lučanského vzali do väzby 2. decembra 2022 a domov sa už nikdy nevrátil. „S niečím sa človek musí zmieriť, že už to nezmení. Ale je potrebné spraviť všetko pre to, aby sa už moc nekoncentrovala do rúk pár vyvolených ľudí. Stále sa ozývajú ľudia, ktorí si spomenú na otca," povedal A. Lučanský.

    Žiadajú vyšetriť smrť generála. Čítajte ďalej

    Ľudia si spomínali na generála Lučanského nielen na Národnom cintoríne v Martine, ale aj pred policajným prezídiom na Račianskej ulici v Bratislave. Adam Lučanský a ani množstvo Slovákov neverí oficiálnej verzii o smrti generála, podľa ktorej spáchal v cele samovraždu. „Vyšetrovacia komisia spravila ,závery' na počkanie, bez skúmania znaleckého posudku, ktorý je okrem iného v rozpore s Trestným poriadkom, bez zdravotnej dokumentácie, akoby o nič nešlo," skonštatoval A. Lučanský.

    Rodina od začiatku pracuje na očistení mena Milana Lučanského. „Po troch rokoch driny, hlavne zo strany zástupcu doktora Miroslava Radačovského, sa stále pracuje na prípade. Prokurátor nariadil ďalšie skúmanie, a taktiež sa aj priebežne doplňuje sťažnosť. Zároveň sa čaká na rozhodnutie Ústavného súdu,“ konštatuje A. Lučanský.

    Syn tiež verí, že sa vysvetlia otcove slová, ktoré písal v jednom z listov rodine. "Písal: správajú sa tu ku mne ako k teroristovi, ktorý vyvraždil pol mesta. Počúvajú, aj keď je pri mne advokát...," uzavrel A. Lučanský.

    Na tretie výročie smrti generála si spomenul aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. "Dnes si pripomíname výročie úmrtia generála Milana Lučanského. Bojovníka proti mafii a čestného policajta. Česť jeho pamiatke," napísal na sociálnej sieti súčasný minister.

    Generál Lučanský sa narodil v roku 1969 v Poprade a zomrel 30. decembra 2020 v Prešove. Svoju prácu v policajnom zbore začal v roku 1989. V roku 2012 sa stal zástupcom riaditeľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite. V rokoch 2012 až 2016 bol 1. viceprezidentom Policajného zboru a v rokoch 2016 až 2018 generálnym riaditeľom Sekcie kontroly inšpekčnej služby Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

    Chcú preukázať, že generál nespáchal samovraždu. Čítajte na ďalšej strane

    Po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušníkovej sa stal 1. júna 2018 dočasným policajným prezidentom. Do funkcie bol vymenovaný v apríli 2019 na štyri roky, ale 2. decembra 2020, v rámci akcie Judáš, ho obvinila Národná kriminálna agentúra spolu so siedmymi ďalšími ľuďmi zo závažných trestných činov.

    Po obvinení generála presunuli do kolúznej väzby v Prešove, kde 29. decembra zomrel. Bezprostredne po jeho smrti bola bývalou ministerkou spravodlivosti zriadená politická komisia, ktorá v priebehu niekoľkých týždňov vypracovala správu, podľa ktorej spáchal generál samovraždu.

    Mohlo by vás zaujímať:

    Vyberáme pre vás niečo PLUS