Reklama

Čierna stavba policajného funkcionára sa stala terčom kritiky. Prečo už nikomu neprekáža?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Čierna stavba obvodného policajného riaditeľa v Komárne! Prečo už nikomu neprekáža?
    Zdroj: Miro Lisál
    Reklama

    Zdá sa, že dodržiavanie zákonov neplatí pre všetkých. Z dokumentov, ktoré sme nedávno dostali, by sme to mohli povedať aj o riaditeľovi Obvodného oddelenia policajného zboru v Komárne. Prečo?

    Slovenská stavebná inšpekcia v Nitre prijala ešte v januári 2022 podnet na stavebníka, ktorý začal v Hadovciach, čo je mestská časť Komárna, stavať garáž s letnou kuchyňou, ktorá sa však akosi vymkla kontrole. Pri šetrení bolo Inšpektorátom Nitra zistené, že stavebník Marián Tapolčányi porušil stavebný zákon a jedná sa o čiernu stavbu.

    Zdroj: lis

    Slovenská stavebná inšpekcia v Nitre prijala ešte v januári 2022 podnet na stavebníka.

    Mestu Komárno síce ohlásil drobnú, samostatne stojacu stavbu garáže a altánku, voči čomu nemal Spoločný stavebný úrad žiadne námietky. Keď však stavebník tieto dve stavby spojil, prestali to byť podľa zákona dve samostatne stojace stavby. A keďže dohromady majú rozlohu približne 160 m2, je na to už potrebné stavebné povolenie, o ktoré však stavebník nepožiadal.

    Zdroj: lis

    Stavebník porušil stavebný zákon.

    Vedúci Spoločného stavebného úradu v Komárne Róbert Bolyo nám však na otázku, kedy bolo na túto, už spojenú stavbu, vydané stavebné povolenie, neodpovedal mailom, ale ani telefonicky, keď sme mu položili otázku priamo.

    Problém vyjadriť sa k tejto podľa zákona čiernej stavbe malo aj mesto Komárno, ktoré nám odpovede poslalo až po odoslaní žiadosti o sprístupnenie informácii. Bolo dôvodom neodpovedania to, že stavebníkom je riaditeľ Obvodného oddelenia Policajného zboru v Komárne?

    Môže si toto dovoliť policajný riaditeľ?

    V tejto veci sme oslovili aj stavebníka, teda riaditeľa Obvodného oddelenia Policajného zboru (OO PZ) v Komárne Mariána Tapolčányiho. Pýtali sme sa ho, či by práve on nemal zákony dôsledne dodržiavať.

    Osoby, ktoré sú aj za podaním podnetu do vašej redakcie, ma napádajú nepodloženými lžami v úmysle poškodiť ma jednak v zamestnaní, ako aj v súkromnom rodinnom živote. Deje sa to po tom, ako som im uviedol, že ja budem vyšetrovanie vo viacerých trestných veciach, v ktorých figurovali (pozn. redakcie ako oznamovatelia) viesť nestranne a v zákonnej podobe,“ vysvetlil nám riaditeľ OO PZ Komárno Marián Tapolčányi.

    Ich podania obsahovali rôzne lži: že som mal prevziať úplatky, nejaké služby, mal som vyvíjať na tieto osoby počas výsluchu nátlak. V súvislosti so stavbou môjho rodinného domu tvrdia, že tento som postavil bez stavebného povolenia, že som vybudoval vjazd do garáže nezákonne, že som vyrúbal stromy bez povolenia, že som premiestnil dopravnú značku, že som odcudzil plynový označník," pokračoval.

    O všetkých týchto okolnostiach boli samostatné konania, ktoré viedli príslušné orgány na ich objasňovanie, pričom ani v jednom som nebol uznaný za vinného, resp. skutky, ktoré boli opísané oznamovateľmi, sa ani nestali,“ napísal nám policajný riaditeľ. Tiež nám potvrdil, že „tieto osoby podali aj podnet na stavebnú inšpekciu v Nitre.“

    Čo zistila stavebná inšpekcia, čítajte na ďalšej strane >>>

    Čierna stavba a jej "obhajoba"

    Ako sa však ukázalo, napriek argumentom policajného riaditeľa bol podnet opodstatnený, pretože Slovenská stavebná inšpekcia potvrdila, že to je čierna stavba. Máme fotografické dôkazy i o tom, že niekto naozaj premiestnil dopravnú značku „Daj prednosť v jazde!, a takisto kdesi zmizol plynový označník. Mesto Komárno navyše zmenilo svoj územný plán, čím by mohlo stavbu zlegalizovať.

    Zdroj: lis

    Podľa dopravného inšpektorátu dátum umiestnenia dopravnej značky "Daj prednosť v jazde!" nie je známy. Sú to desiatky rokov (vľavo). No značka bola v roku 2020 premiestnená z pôvodného miesta (vpravo).

    Preto nás znova zaujímalo, či by nemal ísť policajný riaditeľ ostatným občanom príkladom.

    K uvedeným stavbám nebytového charakteru, ktoré som mal postaviť na pozemku, ktorého som vlastníkom s mojou manželkou (pozn. red. podľa Úradu geodézie, kartografie a katastra SR je vlastníkom iba Tapolčányi), a ktorá bola neskôr označená ako jedna „čierna stavba“, som spočiatku postavil na základe povolenia od stavebného úradu OÚ Komárno dve drobné stavby a to garáž a letnú kuchyňu,“ prízvukoval Tapolčányi.

    Tieto som však v rámci etapy výstavby z dôvodu odporúčania osôb znalých stavebného prostredia spojil do jednej stavby z dôvodu tuhosti a odolnosti stavby a prostredia, v ktorých sa nachádzajú (záplavové územie, seizmicky aktívne územie). Uvedené spojenie bolo neskôr označené ako jedna „čierna stavba," pokračoval.

    Zdroj: FB/Marián Tapolčányi

    Marián Tapolčányi riaditeľ Obvodného oddelenia Policajného zboru v Komárne.

    "Nikomu ani žiadnemu subjektu som mojím konaním nespôsobil žiadnu ujmu. Skutočnosť, že bola oslovená vaša redakcia s podkladmi z čiernej stavby nachádzajúcej sa na mojom pozemku, považujem len za ďalší útok zo strany týchto osôb, ktoré konajú s úmyslom mi poškodiť najmä v zamestnaní, očierniť ma a sťažiť mi prípadný kariérny postup. Čo sa týka daní z môjho pozemku, tieto boli uhradené voči mestu Komárno včas a v plnom rozsahu, a nemám vedomosti o akejkoľvek podlžnosti voči mestu Komárno," obhajoval sa Tapolčányi.

    Za toto konanie som si niesol aj následky, pričom podotýkam, že som si postavil stavbu na vlastnom pozemku. V súčasnosti aktívne vykonávam úkony smerujúce k tomu, aby stavba bola v súlade so všetkými platnými zákonmi," tvrdí obvodný riaditeľ PZ.

    "Chápem a som uzrozumený s tým, že ako verejný činiteľ musím zniesť vo zvýšenej miere kontrolu môjho správania, dodržiavania zákona, a mám ísť ostatným občanom príkladom, o čo sa snažím, ale mám pocit, že skutočnosti, čo už tieto osoby voči mne vyvíjajú sú šikanou, závisťou a ich konanie smeruje len k očierňovaniu človeka," dodal na záver.

    Či bol policajný riaditeľ za svoje konanie potrestaný, čítajte na ďalšej strane >>>

    Niesol si za svoje konanie nejaké následky?

    Zaujímalo nás i to, či Úrad inšpekčnej služby vyšetroval podozrenia z trestných činov, ktorých sa mal policajný riaditeľ Tapolčányi údajne dopustiť. „Úrad inšpekčnej služby nie je oprávnený poskytovať informácie o konkrétnych osobách. Ak takýmto podnetom vyšetrovateľ ÚIS disponuje, tak sa ním v zmysle zákona zaoberá,“ informovala nás hovorkyňa Andrea Dobiašová.

    S podobnou otázkou, teda kto a kedy vyšetroval priestupky obvodného policajného riaditeľa v Komárne, sme sa obrátili aj na Krajské riaditeľstvo policajného zboru v Nitre. „V roku 2022 sa prípadom zaoberala Slovenská stavebná inšpekcia, ako aj tunajší Odbor poriadkovej polície Okresného riaditeľstva PZ v Komárne,“ potvrdila nám krajská hovorkyňa Jana Šinková. S akým výsledkom, to sme sa už ani po opakovanej otázke, nedozvedeli.

    Teraz stačí len stavbu zlegalizovať?

    Ako sme však zistili, nejedná sa „len“ o čiernu stavbu, ale vraj by malo ísť o viacej porušení zákonov. Výmera pozemku, ktorú Tapolčányi vlastní je 700 m2. V uvedenom obvode bola podľa územného plánu mesta povolená zastavanosť územia len 20 %, no na pozemku je už postavený rodinný dom s rozlohou 140 m2.

    Kolaudačné rozhodnutie na rodinný dom Tapolčányimu bolo vydané v roku 2019, napriek tomu Stavebný úrad Komárno v septembri 2020 uviedol, že nemá námietky voči realizácii garáže a altánku. Už vtedy však musel úrad vedieť, že zastavanosť tohto pozemku je podľa územného plánu len 20%, a keďže na pozemku už stál rodinný dom, ďalšie stavby povolené percento prekročia. Ako je teda možné, že úrad nemal námietky?

    Preto musel Tapolčányi požiadať mesto Komárno o zmenu – zvýšenie zastavanosti tohto bloku z pôvodných 20 % na 40 %. Mestské zastupiteľstvo to na svojom zasadnutí 14. decembra 2023 aj schválilo. Keďže však garáž s altánkom má podľa Inšpektorátu Nitra 160 m2, policajný riaditeľ opakovane porušil aj územný plán mesta, pretože svoj pozemok zastaval na takmer 43 %.

    Ako reagovalo mesto Komárno, čítajte na ďalšej strane >>>

    Mesto Komárno verzus čierna stavba

    Mesto Komárno nám potvrdilo, že Tapolčányi ohlásil v máji 2020 drobnú stavbu „Altánok a garáž pri rodinnom dome.“ Z drobnej stavby však vznikla stavba veľká – Garáž s letnou kuchyňou. „Stavebné povolenie ani kolaudačné rozhodnutie vydané nebolo, nakoľko sa jednalo o ohlásenie drobnej stavby. Stavebný úrad dňa 25.09.2020 vydal Oznámenie k ohláseniu drobnej stavby bez námietok,“ potvrdila nám prednostka úradu Ingrid Szabó.

    Tiež nám potvrdila že: „Podľa schváleného Územného plánu mesta Komárno je percento maximálnej zastavanej plochy 40 % a percento plochy zelene 55 %,“ i to, že súpisné číslo tejto čiernej stavbe ešte pridelené nebolo.

    Ešte zaujímavejšia bola odpoveď na otázku, či Marián Tapolčányi platí mestu Komárno daň za túto nehnuteľnosť, keďže ju má postavenú už viac ako tri roky. “Žiadané informácie podliehajú daňovému tajomstvu,“ informovala nás Kristína Burgelová z kancelárie prednostu. Ako je však potom možné, že mesto Komárno zverejňuje daňových dlžníkov?

    Kto premiestnil dopravnú značku a odstránil plynový označník?

    Keďže máme dôkazy i o tom, že ktosi premiestnil aj dopravnú značku „Daj prednosť v jazde! spred domu policajného riaditeľa, zaujímalo nás aj stanovisko Krajského riaditeľstva PZ Nitra.

    Dňa 26.4. 2024 vykonal Okresný dopravný inšpektorát Okresného riaditeľstva PZ v Komárne kontrolu predmetnej lokality a zistil, že sa na miestnej ceste dopravná značka Daj prednosť v jazde nachádzala aj v minulosti a dátum umiestnenia dopravnej značky nie je dopravnému inšpektorátu známy. Sú to desiatky rokov,“ potvrdil nám riaditeľ KR PZ v Nitre Branislav Hajnovič. Fotky však potvrdzujú opak!

    Na otázku, kto teda túto dopravnú značku premiestnil, sme dostali odpoveď: „Okresný dopravný inšpektorát v Komárne nemá vedomosť o osobe, ktorá by mala predmetnú značku premiestniť.“

    A kedy bol osadený orientačný stĺpik sme zisťovali u SPP -distribúcia a.s. „Predmetný orientačný stĺpik bol osadený v rámci plynofikácie dotknutej oblasti v rokoch 1990 – 1991, a slúžil na označenie plynovodu. Naša spoločnosť súhlas na odstránenie stĺpika nevydala, a zároveň nám nie je známe kto, ani kedy, stĺpik odstránil,“ informoval nás hovorca Milan Vanga.

    Potom sme však ešte od neho dostali doplňujúcu informáciu: „SPP-D má v danej lokalite v okruhu niekoľko desiatok metrov ďalšie dva orientačné stĺpiky, ktoré vyznačujú trasovanie jestvujúcich plynovodov v danej oblasti. S prihliadnutím na túto skutočnosť a minimálny finančný dopad, ktorý vznikol našej spoločnosti odstránením stĺpika naša spoločnosť uvedený prípad neriešila oznámením Policajnému zboru SR.“

    Prečítajte si tiež:

    Autor článku

    "Odkedy som sa naučil písať a čítať, odvtedy píšem a čítam. Kedysi som písal o všetkom, čo bolo zaujímavé, dnes píšem hlavne o ľuďoch a ich životných príbehoch. Najkrajšie, najzaujímavejšie, ale i veľmi smutné príbehy vie naozaj napísať len život."