Chcem vedieť, prečo môj muž musel v nemocnici zomrieť! Helena už podala trestné oznámenie
22. 5. 2024, 8:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:57)
Strašná tragédia zasiahla manželov s malou dcérkou! Adam († 40) s Helenou (42) boli spolu 14 rokov, zobrali sa v roku 2018. Pred tromi rokmi sa im narodila Emma Zara. Žiaľ, bude vyrastať bez milovaného tatina. Ten zomrel len šesť dní po oslave 40. narodenín v skalickej nemocnici.
Zdroj: Helena Danielová
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Galéria k článku
Helena je presvedčená, že pochybili zdravotníci. Preto aj podala podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), i trestné oznámenie na políciu. Práve včera nám povedala, že jej policajti volali, a informovali ju, že prípad prevzala kriminálka a budúci týždeň ide vypovedať.
ÚDZS nie každé podanie vyhodnotí ako podnet, ktorý je riešený výkonom dohľadu. Ako nás úrad informoval, každý rok je oveľa vyšší počet neopodstatnených ako opodstatnených podnetov. V roku 2022 bolo 153 opodstatnených a 816 neopodstatnených podnetov, v roku 2023 to bolo 126 a 544 podnetov. V riešení je podľa ÚDZS za rok 2022 ešte 402 podnetov a za rok 2023 až 435 podnetov. Všetky štatistiky sú dostupné v správach o činnosti úradu za jednotlivé roky, časť zdravotná starostlivosť, ktoré sú zverejnené na webe úradu.
Adamove zdravotné ťažkosti sa začali vlani v októbri. Mal problémy s obličkami, liečil sa na nefrológii. V decembri 2023 ho ošetrujúci lekár poslal do bratislavskej nemocnice na Kramároch, kde mu urobili biopsiu obličiek a zistili na nich zápal. Od 11. decembra 2023 bol práceneschopný. „Doktor v skalickej nemocnici ho liečil silnými kortikosteroidmi,“ hovorí Helena.
Lenže situácia sa skomplikovala. V sobotu 27. januára Adam spolu s manželkou a dcérou oslavoval doma svoje 40. narodeniny, ktoré mal mať oficiálne až v pondelok, kedy bol aj s manželkou na večeri. "Vtedy bolo ešte všetko v poriadku, len mi začal hovoriť, že ho pichá pri pravej lopatke," pokračuje Helena. "V utorok si však už musel nájsť polohu na sedenie, aby ho to tak nebolelo. Tak som mu zavolala sanitku."
V nemocnici im vôbec nepomohli!
V utorok 30. januára okolo 17.30 h. prišli záchranári z RZP Brodské, ktorí zistili, že Adam má veľmi nízky tlak. Prijali ho na urgentnom príjme vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica, kde mal zhodou okolností službu lekár, ktorý mu liečil obličky. "Uľavilo sa nám, že tam je on, keďže vedel aké lieky užíva," priznáva Helena.
Zobrali mu podľa nej krv a z internej ambulancie ho potom tento lekár poslal na chirurgickú pohotovosť, kde však zistili, že ošetrenie u nich nepotrebuje. Odtiaľ ich podľa Danielovej ešte poslali na neurológiu, kde mu urobili röntgen. "Vyhodnotili to ako vyvrtnutie krčnej chrbtice a dali mu injekcie. Na druhý deň sa mal hlásiť u svojej obvodnej lekárky," hovorí Helena.
Zdroj: Helena Danielová
Adam s Helenou boli spolu 14 rokov. Pred tromi rokmi do ich života vstúpila 3-ročná dcérka Emma Zara, ktorá už bude vyrastať bez svojho tatina.
Následne sa podľa nej vrátili do internej ambulancie, kde ich v ten večer prijali. Sestrička vraj Adamovi vrátila len lieky, ktoré si tam priniesol so sebou a poslala ich domov s tým, že sa má zajtra hlásiť u svojej obvodnej lekárky. "Manžel bol však stále zhrbený, preto mi to bolo veľmi čudné, že nás už poslali domov," priznáva Helena.
Čo sa stalo o dva dni neskôr, čítajte na ďalšej strane >>>
Na druhý deň Adam navštívil svoju obvodnú lekárku. Tá však podľa nej zistila, že mu z nemocnice chýbajú výsledky rozboru krvi. Vo štvrtok 1. februára sa Adamovi zhoršil jeho zdravotný stav. "Začal divne chrčať a v pondelok ráno som mu už volala sanitku, pretože nemohol ani dýchať," priznáva manželka. Záchranári vtedy museli použiť aj nosidlá, pretože sám nevedel prejsť. Previezli ho opäť do skalickej nemocnice.
Ako je možné, že bol v takomto stave doma?
"Keď ho priviezli do nemocnice, začal veľký poplach, pretože nechápali, ako je možné, že bol v takomto stave doma," priznáva Helena. "Povedala som im, že ho predsa vaši lekári domov."
Manželka sa až vtedy dozvedela, že Adam mal už predtým v utorok na urgentne CRP (pozn. ukazovateľ zápalu v tele) až 453, čo znamená veľmi zvýšenú hodnotu. "Výsledky z rozboru krvi im na interné prišli až po tom, ako nás poslali domov. Prečo nám doktor, ktorý bol vtedy na urgentne a aj ho liečil, nevolal," pýta sa Helena.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Fakultná nemocnica AGEL Skalica.
Adamovi potom robili vyšetrenie na kardiológii a hospitalizovali ho na JIS-ke, kde lekárka Helene povedala, že manžel bude musieť ísť do umelého spánku, pretože to sám už neudýcha. "Ešte som ho tam prezliekala do pyžama a on ma utišoval, že nemám plakať a bude to dobré," hovorí s plačom. Na druhý deň už bol premiestnený na ARO, kde za ním pustili aj jeho manželku.
"Už vtedy som vedela, že je zle, keď ma tam púšťajú. Prišiel za mnou jeho lekár, ktorý mi povedal, že nereaguje na liečbu. K nim sa dostal, keď už CRP bolo až 660. Podľa neho bol zázrak, že ešte žije, no veril, že to zvládne," zhrozene dnes hovorí jeho vdova.
O pár hodín však Adam zomrel. Na áre ho resuscitovali pol hodinu. Príčinou jeho úmrtia bola baktéria legionella, na čo prišli až na áre, to už však bolo neskoro. Mal v tele taký silný zápal, že mu už nepomáhali žiadne antibiotiká a postupne mu zlyhali obličky, pľúca a nakoniec aj srdce.
Pôjdeme za tatinkom do nebíčka?
"Keďže mal v januári 40 rokov, ľudia v práci sa mu poskladali na dar, no nakoniec mu nedali dar, ale kúpili mu na pohreb veľký veniec z ruží v tvare srdca, kde boli podpísaní všetci kolegovia," prezradila nám užialená vdova. Na pohrebe ho vyprevádzala pieseň Now We Are Free z jeho obľúbeného filmu Gladiátor.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Trojročná dcéra Emma Zara stále nechápe, prečo s nimi tatino nemôže byť. Chcela by ísť za ním do nebíčka.
Adam Daniel pracoval osem rokov ako majster v holíčskej firme na výrobu komponentov do interiérov áut, kde bol veľmi obľúbený. V tej istej firme na linke pracuje aj Helena. Vedenie firmy dokonca vyšlo v ústrety Adamovým kolegom, ktorí s ním pracovali a celú jednu zmenu posunuli tak, aby sa všetci mohli zúčastniť jeho pohrebu.

Zdroj: Helena Danielová/lis
"Trojročná dcéra Emma sa ma neho každý deň pýta, a keď poviem, že je v nebíčku, tak ma volá, aby sme išli za ním do nebíčka," zdôverila sa nám s plačom.
Kde sa stratila lekárska správa z urgentu?
Helena si po smrti manžela vyžiadala z nemocnice všetky lekárske správy od októbra minulého roka, no zistila, že najdôležitejšia správa z urgentného príjmu, keď tam bol Adam privezený prvýkrát, jej chýba. "V nemocnici mi povedali, že v ich systéme táto správa nie je," prezradila.
Dodnes to nechápe, ako je to vôbec možné. Správu však mala jeho obvodná lekárka, u ktorej sa naposledy Adam hlásil, a Helene urobila kópiu. "Nemocnica mi túto lekársku správu úplne zatajila. A dnes dokonca doktor tvrdí, že my sme sa vtedy na interné ani nevrátili," hovorí rozhorčene.
Helena Danielová nám potvrdila, že sa rozhodla podať podnet na prešetrenie správnosti postupu zdravotnej starostlivosti na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Už úrad aj telefonicky kontaktovala, kde jej výpoveď zaznamenali.
Reakcia Ministerstva zdravotníctva SR i nemocnice AGEL
Zaujímalo nás, či Ministerstvo zdravotníctva už preverovalo tento prípad, no dostali sme len strohé stanovisko: "Ministerstvo zdravotníctva nie je zriaďovateľom Fakultnej nemocnice Agel Skalica. Vo všeobecnosti platí, ak sa občan domnieva, že mu nebola poskytnutá zdravotná starostlivosť správne, môže sa podľa zákona obrátiť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou," odpovedal nám komunikačný odbor.
Oslovili sme aj Fakultnú nemocnicu AGEL Skalica:
"Nemocnica nie je oprávnená vyjadrovať sa bez súhlasu rodiny k zdravotnému stavu zosnulého pacienta. Vo všeobecnosti však môžeme konštatovať, že po internom prešetrení dopytovaného prípadu nebolo zistené žiadne pochybenie ošetrujúceho personálu našej nemocnice. Uvedenému pacientovi bola včas a správne poskytnutá potrebná zdravotná starostlivosť," odpovedala nám hovorkyňa skupiny AGEL SK Eva Peterová.
"Radi by sme tiež zdôraznili, že rodinní príslušníci boli priebežne a riadne informovaní o jeho zdravotnom stave a bola im vydaná všetka dokumentácia, o ktorú doteraz požiadali. Nemocnica je aj naďalej pripravená poskytnúť im akékoľvek informácie, o ktoré nás riadne, v zmysle príslušného zákona požiadajú."
"Vždy nás veľmi mrzí, ak dôjde k strate života, a to napriek nášmu maximálnemu úsiliu o záchranu pacienta. Pozostalých chceme ubezpečiť, že v prípade prešetrenia nášho medicínskeho postupu príslušným orgánom budeme plne súčinní," dodala na záver.
Nedávno sa v nemocniciach stali podobné tragické prípady, čítajte na ďalšej strane >>>
Čo sa to deje?
Helena Danielová sa nám do redakcie ozvala aj na základe podobného tragického prípadu, ktorý sa stal 38-ročnej Veronike z obce Most pri Bratislave, ktorá bola mamičkou malej dcéry. Zomrela po tom, čo už dlhšiu dobu trpela obrovskými bolesťami hlavy. Nepomohla jej návšteva odbornej lekárky ani privolanie záchranky.
Veronika v noci 20-krát silno zvracala, manžel preto volal opäť sanitku. Tá ju odviezla do nemocnice v bratislavskom Ružinove. Nadránom ju však odtiaľ prepustili. Cestou domov silné zvracanie neprestávalo. Manžel na chvíľu odbehol niečo jej kúpiť a keď sa vrátil, ležala už na zemi. "A hovorila zomieram, zomieram. Hovorím - zlato, volám sanitku. Nie, oni mi nič nepomôžu, ja zomieram," opísal hrozivé chvíle jej manžel Petar.
Neštandardný postup primárky
Niečo podobné sa odohralo aj v nedeľu 24. marca približne o 22. hodine, keď musela Janka (30) svojmu exmanželovi Ivanovi (35) zavolať záchranku, pretože sa mu veľmi ťažko dýchalo. "Môj bývalý manžel je onkologický pacient už v poslednom štádiu rakoviny. Tým, že má nádor na mozgu, nevie poriadne rozprávať, prehĺtať ani chodiť,“ vysvetlila nám jeho bývala manželka Janka.
Zavolala mu teda záchranku, a bol prevezený do myjavskej nemocnice. Okolo jednej hodiny v noci však Janke volala primárka, že exmanželov stav nie je až taký vážny, aby musel zostať v nemocnici. „Povedala mi, že nevie, čo má s ním robiť. Navyše je aj neplatič a nenechá si ho tam, pretože majú veľa inej práce, a nie chodiť len okolo jeho zadku a starať sa o neho,” tvrdila Janka. Priznala, že jej exmanžel je naozaj neplatič, ale takto by sa podľa nej predsa primárka aj tak nemala správať. Záchranka ho napokon previezla ešte v noci do nemocnice v Novom Meste nad Váhom.
Smrť herca Dana Heribana
Celé Slovensko minulý rok šokovala aj náhla smrť herca Dana Heribana. Umelec skonal vo veku len 43 rokov. Už v pondelok sa začal sťažovať na neznesiteľné bolesti chrbta a v utorok v skorých ranných hodinách ho už ratovala záchranka.
Podľa ďalších informácií bola pri ňom rýchla záchranná služba do pár minút. Už vtedy mala záchranárka z prvotných vyšetrení vyzistiť, ako nám napísal náš zdroj, že môže ísť o disekciu aorty. Všetko mala spísať do správy a odovzdať službukonajúcemu lekárovi na urgente. Ten mu mal spraviť viacero vyšetrení, ako EKG či sono, no nič závažné nenašiel. Aj preto ho v nemocnici nehospitalizovali a poslali ho domov.
Desať dní ležal na chodbe v nemocnici
Šokujúci prípad sa stal v januári tohto roka aj v Nemocnici s poliklinikou sv. Lukáša Galanta. Priamo v nemocnici plnej zdravotníckeho personálu viac ako týždeň ležal na nemocničnej chodbe na podlahe človek, ktorý nemal kam ísť, nemal si za čo kúpiť jedlo, a nemal zaplatené zdravotné poistenie. Informoval o tom portál spravy.rtvs.sk.
„Našli sme ho ležať na podlahe na nemocničnej chodbe s tým, že bol úplne dezorientovaný. Pomaly mu bilo srdce a bol brutálne podchladený. My sme ho tam našli úplne náhodne,“ povedala dobrovoľníčka z komunity sv. Egídia Miroslava Čulagová. Pán Ladislav ležal na nemocničnej chodbe alebo aj vonku v areáli nemocnice najmenej desať dní. Do nemocnice prišiel začiatkom mesiaca pre zdravotné problémy. Doviezla ho sanitka.
„Privezený pre podchladenie a po epileptickom záchvate. Hneď ako prvýkrát prišiel, hospitalizovali ho. A bol tu od 3. do 7. novembra. Potom ho prepustili. Viem, že Šaľu vybavovali so sociálnou sestrou,“ informoval primár urgentného príjmu z Nemocnice s poliklinikou sv. Lukáša Galanta Jozef Fatrsík.