Korekčné pomôcky môžu v práci zlepšiť výkon! Kedy vám musí zamestnávateľ preplatiť okuliare?
21. 5. 2024, 17:45 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:56)
Korekčné pomôcky dnes už preukázateľne zlepšujú koncentráciu pri práci, výkon i efektivitu. Vedia to už aj zamestnávatelia, preto sa viacerí z nich snažia zabezpečiť svojim zamestnancom pracovné pohodlie. Viete, kedy vám musí zamestnávateľ preplatiť okuliare?
Zdroj: Miro Lisál
Zdroj: Miro Lisál
Zdroj: Miro Lisál
Galéria k článku
“Povinnosťou zamestnávateľov je zabezpečovať korekčné pomôcky pre svojich zamestnancov. My ako sieť očných optík, ktorá má obrovskú výhodu v celoslovenskej pôsobnosti ich dokážeme zabezpečovať pre firmy a zamestnancov,” povedal riaditeľ siete Očných optík Mania Miloš Dovičin.
“Na Slovensku je nariadenie vlády, ktoré sa ešte datuje do roku 2006, podľa ktorého by zamestnávatelia mali zabezpečiť korekčné pomôcky pre svojich zamestnancov, ktorí pracujú so zobrazovacími jednotkami."
Ako pomáhajú kvalitné okuliare športovcom?
Kvalitné okuliare dnes pomáhajú aj športovcom, čo nám dnes potvrdil aj známy triatlonista. “Taký zlom si pamätám v roku 2007, keď som mal skutočne kvalitné okuliare, čo bola veľká zmena. Pri cyklistike i pri behaní, obteká vzduch oči, čiže nefúka do očí. Kvapky potu z hlavy stekajú po bokoch okuliarov dole a nestekajú do očí. To bola taká zmena, že si to dodnes pamätám.”

Zdroj: Miro Lisál
A ako to je s modrým svetlom z obrazoviek?
„Korekčná pomôcka môže pomôcť pri koncentrácii pri práci, čo zlepšuje efektivitu a samotný výsledok v práci,“ ozrejmila optometristka Dominika Štáliková. Nie všetci zamestnanci potrebujú dioptrie, no tí, ktorí dennodenne pozerajú do monitorov už začali využívať aj okuliare, ktoré blokujú modré svetlo. "Toto svetlo je dôležité filtrovať, lebo dnes sa nachádza takmer všade – neónky, žiarovky, žiarivky, svetlo z obrazoviek či telefónov. Modré svetlo spôsobuje únavu očí, migrény a môže ovplyvňovať aj kvalitu spánku,“ vysvetlila.
Ako sme sa tiež dozvedeli, na už zhotovené dioptrické okuliare sa filter modrého svetla vyrobiť dodatočne nedá. "Keď sa začnú sklíčka vyrábať, vtedy sa dá požiadavka aj na modrý filter, čo je len ďalšia povrchová úprava, ktorá je nanesená na okuliarovú šošovku," vysvetlila nám Dominika Štáliková. Dnes sa tento filter odporúča dávať do každých okuliarov, pretože modré svetlo na ľudí svieti naozaj všade.
Zdroj: Miro Lisál
Korekčné pomôcky môžu v práci zlepšiť výkon. Zamestnávateľ vám musí okuliare preplatiť. Viete kedy?
Preto optometristka odporúča aj zamestnancom, ktorí ešte nemajú žiadny problém so zrakom, no často používajú obrazovky, aby používali okuliare, ktoré filtrujú modré svetlo. "Mnoho týchto pracovníkov začne mať v blízkom čase veľké problémy so zrakom. Ten vplyv modrého svetla je stále väčší a dioptrie nám idú čím ďalej čoraz vyššie. Je to takisto spôsobené aj vplyvom stresu a stravy, čo tiež prispieva k zhoršenému videniu."
"Zamestnávatelia by mali svojim zamestnancom zabezpečovať lekárske prehliadky. Ak potom zamestnancovi na základe lekárskej správy vznikne nárok na okuliare, vtedy je zamestnávateľ povinný uhradiť korekčnú pomôcku v plnej výške. Je však na výbere zamestnávateľa, aký bude rám, aký bude typ skla, teda do toho zamestnanec nemôže zasahovať," objasnil nám Miloš Dovičin. Povinnosťou zamestnávateľa však zatiaľ nie je, aby zamestnancovi uhrádzal filtre modrého svetla, resp. okuliare len s takýmito sklami bez dioptrií.