Reklama

POTVRDENÉ Toto je účinná zbraň proti covidu: Máme ju na dosah

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    7 míľnikov pandémie: Štátna karanténa, celoplošné testovanie aj dovoz Sputnika!
    Reklama

    Vedci zistili, že ľudské telo má oveľa lepšie vyhliadky na vyliečenie sa z covidu, keď má zdravú črevnú flóru. Najnovšia nemecká štúdia napríklad ukázala, že ak ľudia s covidom berú probiotiká, ktoré zvyšujú počet zdraviu prospešných baktérií, vyliečia sa z ochorenia oveľa skôr.

    Mikrobióm, teda črevná flóra obsahuje všetky užitočné črevné baktérie, ktoré pomáhajú nielen pri  trávení, ale aj pri obrane organizmu pred chorobami.

    Rozhodujúci je mikrobióm

    Dôkazov o tom, že práve mikrobióm zohráva rozhodujúcu úlohu pri vzniku rôznych ochorení, je podľa nemeckého profesora Petra Konturka z kliniky pre vnútornú medicínu v Saalfelde čoraz viac. Ak je črevná flóra v nerovnováhe, nedokáže sa podľa neho telo ubrániť chorobám a po chorobe sa nevie dobre zregenerovať.

    „Je potvrdené, že pacienti s ťažkým priebehom covidu mali významne menšiu rôznorodosť aj počet črevných baktérií,“ povedal profesor Konturek pre nemecký Bild s tým, že všetko nasvedčuje tomu, že dobrá črevná flóra sa postará o to, aby mal u vás covid ľahký priebeh a aby ste sa z neho rýchlo vyliečili.

    Toto je prevencia závažného priebehu covidu

    „Zápalové zmeny tráviaceho ústrojenstva a narušená črevná mikrobiota môžu prispieť k systémovému zápalu celého tela a negatívne ovplyvniť zdravie pľúc aj iných orgánov, čo môže prispieť k vážnym následkom ochorenia COVID-19,“ povedal nám gastroenterológ a odborník na výživu Peter Minárik. 

    Potvrdil, že podľa viacerých medicínskych výskumov môžu probiotiká hrať dobrú podpornú úlohu pri liečbe pacientov s COVID-19 a odporúčajú preto ich včasnú aplikáciu.

    „Viacero klinických štúdií z posledných dvoch rokov preukázalo, že úloha probiotík pri posilňovaní imunitného systému môže byť sľubným prístupom k zníženiu gastrointestinálnych príznakov, ako aj pri prevencii závažneho priebehu COVID-19,“ zdôrazňuje lekár Peter Minárik.

    Rovnako ako pri covide pôsobia probiotiká pozitívne aj pri chrípke, lebo posilňujú imunitný systém.

    Viete, aké potraviny prospievajú črevným baktériám? 

    Čítajte na ďalšej strane

    Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková

    Biely jogurt obsahuje veľa zdraviu prospešných baktérií.

    Najznámejšie potraviny s obsahom zdraviu prospešných mikroorganizmov sú jogurt, kefír a čedar.

    Zdroj: Shutterstock

    Stačí jedna miska denne a vaše črevo sa vám poďakuje.

    Z kvasených potravín s obsahom užitočných baktérií je najobľúbenejšia kyslá kapusta.

    Zdroj: Pinterest

    Aj kvašáky sú mimoriadne zdravé.

    Veľa ľudí netuší, že mikroorganizmy podporujúce zdravie konzumenta, skrývajú aj kyslé uhorky.

    Ako a čím si teda ozdraviť dôležitú črevnú mikroflóru? Lekári radia zaradiť do svojho jedálnička každý deň minimálne jednu porciu potravín, ktoré obsahujú živé mikroorganizmy s pozitívnymi účinkami na ľudské zdravie.  

    „Doterajšie skúsenosti s obohacovaním potravín o probiotické kmene potvrdili, že pri ich konzumácii ide o sľubné opatrenie pri prevencii rôznych infekčných chorôb, medzi ktoré patria predovšetkým respiračné a gastrointestinálne infekcie,“ hovorí odborník na výživu Peter Minárik s tým, že najčastejšie používanými rodmi v probiotických štúdiách sú bifidobaktérie a laktobacily.

    V posledných rokoch vyšlo niekoľko systematických prehľadných prác o účinkoch probiotík na infekčné choroby. V roku 2020 bola napríklad publikovaná štúdia, ktorá popisuje účinky osvedčených kultúr probiotického kmeňa Lactobacillus casei CNCM I-1518, ktorý je prítomný vo fermentovanom mliečnom nápoji.

    Štúdia potvrdila, že v porovnaní s kontrolami konzumácia fermentovaného mliečneho nápoja s obsahom tohto probiotického kmeňa viedla k významnému zníženiu pravdepodobnosti výskytu bežných infekčných chorôb.

    Prečítajte si aj: