Táto choroba sa vyskytuje až o 400 % častejšie ako pred 30 rokmi. Ktorá to je? Aha, táto!
25. 2. 2025, 17:45

Počet prípadov kliešťovej encefalitídy v Európe vzrástol za posledných 30 rokov takmer o 400 %, pričom Slovensko nie je výnimkou. Ochorenie môže zanechať celoživotné fyzické alebo psychické následky, prípadne skončiť úmrtím.
Zdroj: iStock
Zdroj: istock
Zdroj: Kliest.sk, Youtube.com
Galéria k článku
Encefalitídu môžu zapríčiniť rôzne mikroorganizmy, najčastejšie ide o vírusy. Jedným z vírusov, ktorý infikuje mozgové tkanivo, je vírus kliešťovej encefalitídy.
"Ide o vážne akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu - mozog a miechu - a je možné sa pred ním chrániť očkovaním," upozorňujú epidemiológovia z Úradu verejného zdravotníctva SR.
V roku 2024 bolo na Slovensku hlásených 174 prípadov, najviac z Banskobystrického a Žilinského kraja. V porovnaní s rokom 2023, kedy bolo zaznamenaných 192 prípadov, ide o mierny pokles počtu ochorení.
Anketa
Myslíte si, že kliešťov sa treba obávať len v prírode?
- áno, samozrejme17%
- nie, bežne sa vyskytujú aj v mestách80%
- neviem2%
Hlasovanie bolo ukončené
Väčšinu prípadov ochorenia spôsobí infikovaný kliešť, ktorý sa prisaje na človeka. "Vírus kliešťovej encefalitídy sa však môže prenášať aj pitím čerstvého, tepelne nespracovaného ovčieho či kozieho mlieka alebo konzumáciou výrobkov z takéhoto mlieka, ako sú napríklad syry alebo bryndza," varujú odborníci.
Surové ovčie alebo kozie mlieko preto treba pred konzumáciou prevariť. Syr vyrobený zo surového mlieka je zas potrebné opiecť z oboch strán. Vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri teplote 70 °C.