Táto choroba sa vyskytuje až o 400 % častejšie ako pred 30 rokmi. Ktorá to je? Aha, táto!
25. 2. 2025, 17:45

Priebeh kliešťovej encefalitídy
K nákaze u človeka dochádza v priemere 1 až 2 týždne po zaklieštení infikovaného kliešťa alebo po konzumácii tepelne nespracovaného mlieka alebo mliečnych výrobkov od infikovaného zvieraťa. Inkubačný čas, teda čas od nakazenia sa po objavenie sa prvých príznakov ochorenia, však môže byť v rozmedzí 2 až 28 dní.
Prvá fáza ochorenia sa prejavuje chrípkovými príznakmi – horúčka, bolesť hlavy a svalov, nevoľnosť, nechutenstvo. Nasleduje bezpríznaková fáza ochorenia, ktorá trvá jeden až 20 dní.
Pre druhú fázu ochorenia s odstupom niekoľkých dní sú charakteristické príznaky postihnutia centrálneho nervového systému - stupňujúce sa silné bolesti hlavy, vracanie, stuhnutie šije, poruchy vedomia, pamäti až dezorientácia, závraty, nervové obrny.
Medzi dlhodobé následky ochorenia patria bolesti hlavy, únava, porucha pamäti, koncentrácie, dlhodobé neurologické problémy až ochrnutie. V rizikových prípadoch môže ochorenie skončiť úmrtím.
Najspoľahlivejšou individuálnou ochranou pred KE je očkovanie. S prevenciou je potrebné začať už v zimných mesiacoch. Základné očkovanie totiž pozostáva z troch dávok očkovacej látky.
"Už po dvoch dávkach očkovacej látky podanej v zimných mesiacoch sa môže očakávať dostatočne vysoká ochrana proti ochoreniu počas jarnej aktivity kliešťov. Tretia dávka základného očkovania sa podáva, aby potom ochrana vydržala dlhodobejšie. Odporúčame ju v auguste, aby sa posilnila ochrana pred jesennou aktivitou kliešťov," vysvetlili odborníci.
