Snažíte sa chrípku „prechodiť”? Každý druhý ide chorý do práce: Hrozia TIETO zdravotné následky
21. 11. 2024, 5:45

Veľká časť Slovákov chodí do práce či do školy aj v čase, keď sa u nich prejavujú príznaky respiračných ochorení, ako je nádcha, kašeľ, zvýšená teplota či zachrípnutie. Podľa odborníkov by sme však chrípku nemali podceňovať. Čo nám môže spôsobiť, ak sa ju namiesto vyležania budeme snažiť „prechodiť”?
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Galéria k článku
Až 30 percent oslovených uviedlo, že si v prípade takýchto príznakov nemôže dovoliť zostať doma, preto chodia naďalej do práce či školy. Ďalších 12 percent hovorí, že v prípade takýchto príznakov do práce alebo školy naďalej chodí, ale s rúškom. Ukázal to reprezentatívny prieskum pre spoločnosť Herb-Pharma.
Naopak, takmer tretina (32 percent) respondentov tvrdí, že v prípade príznakov respiračného ochorenia ihneď zostáva doma buď s využitím PN, alebo home office s tým, že to trvá približne týždeň. Ďalšia štvrtina (26 percent) opýtaných hovorí, že ak príznaky trvajú viac ako týždeň, čerpajú dovolenku, ale určite nechodia do kolektívu.
„Vo svojich rukách máme vo veľkej miere nielen naše zdravie, ale aj zdravie našich blízkych. Tým, že sa budeme chrániť, znížime pravdepodobnosť prenosu vírusu na osoby so zníženou imunitou alebo staršie osoby,“ vysvetľuje odborný garant Virostop doktor Martin Duračinský.
Zostať s chrípkou doma odporúča aj Úrad verejného zdravotníctva: „Liečba chrípky je v kompetencii lekárov. V žiadnom prípade by sa nemala ‚prechodiť“, treba ju vyležať doma a postupovať podľa pokynov lekára. Jej liečba sa zameriava predovšetkým na tlmenie príznakov ochorenia. Spočíva napríklad v podávaní liekov na zníženie telesnej teploty, proti kašľu, bolesti hlavy, zápalu dýchacích ciest a podobne.“
Antibiotiká sa pri nekomplikovanom priebehu chrípky bežne nepoužívajú, pretože na vírus chrípky neúčinkujú. „Na vírusové ochorenia, ako je chrípka alebo nachladnutie, antibiotiká neúčinkujú, sú určené na liečbu bakteriálnych ochorení,“ vysvetlil Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
Chrípka nie je banálnym ochorením. Ochorenie môže mať podľa hygienikov ťažký priebeh, pre ktorý je nutná hospitalizácia, môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, viesť k trvalým zdravotným následkom a spôsobiť smrť. Chrípka sa môže skomplikovať zápalom pľúc, zlyhaním dýchania či zápalom srdca.
„Chorým sa v dôsledku vírusovej infekcie môžu zhoršiť chronické zdravotné ťažkosti, alebo ich môže postihnúť syndróm akútnej respiračnej tiesne. Štúdie dokázali, že po prekonaní chrípky je u dospelých vo veku 40 a viac rokov riziko vzniku infarktu myokardu desaťkrát a mozgovej príhody osemkrát vyššie ako bez prekonanej chrípky,“ varuje ÚVZ.
V KTOROM KRAJI JE AKTUÁLNE NAJVIAC CHORÝCH A KOĽKO SLOVÁKOV JE PROTI CHRÍPKE ZAOČKOVANÝCH? Dozviete sa na ďalšej strane »»»
Odborníci preto apelujú na dôležitosť očkovania, ktoré by ste mali absolvovať ešte pred vrcholom sezóny. Starší ľudia, tehotné ženy, deti do päť rokov a ľudia s chronickým ochorením alebo s oslabenou imunitou majú väčšiu pravdepodobnosť závažného priebehu chrípky s rizikom závažných komplikácií. „Očkovanie môže zabrániť ťažkému priebehu chrípky u jednotlivcov, nárastu počtu hospitalizácií v dôsledku komplikácií z ochorenia na chrípku, a tým aj nadbytočnému zaťaženiu zdravotníckeho systému,” vysvetľuje ÚVZ.
Na Slovensku je však zaočkovanosť proti chrípke žalostne nízka. „Za posledných desať chrípkových sezón sa zaočkovanosť slovenskej populácie proti chrípke pohybovala okolo 4,5 %. V sezóne 2023/2024 vzrástla na 4,9 %,“ dodáva ÚVZ.
Aktuálne je chrípková sezóna na vzostupe. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 2,8 %, na chrípku však oproti týždňu predtým klesla o 0,6 percenta. „V 46. kalendárnom týždni 2024 bolo hlásených 49 707 akútnych respiračných ochorení (ARO). Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Bratislavskom kraji, najnižšia v Trenčianskom kraji,“ uviedla hlavná hygienička Úradu verejného zdravotníctva Tatiana Červeňová s tým, že aktuálne je pre respiračné ochorenia zatvorených 12 škôl na Slovensku, hlavne v Košickom, Banskobystrickom a Žilinskom kraji.
Práve v Banskobystrickom kraji stúpol počet chorých na chrípku viac ako o 56 percent a výskyt akútnych respiračných ochorení vzrástol o 8,13 percenta. Spolu bolo hlásených 6 123 akútnych respiračných ochorení. „Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v okrese Brezno, najnižšia v okrese Krupina,“ priblížila regionálna hygienička Zora Kľocová Adamčáková.
Anketa
Chodíte do práce/školy s príznakmi respiračného ochorenia?
- Áno 40%
- Občas20%
- Výnimočne 7%
- Nie32%
Hlasovanie bolo ukončené