Reklama

Nebezpečná kozmetika plná toxických látok. Doma ju môže mať každý, varuje ÚVZ: Tu je ZOZNAM

Reklama

Viac ako 20 produktov sa ocitlo na zozname škodlivej kozmetiky. Hygienici varujú Slovákov, aby ich ďalej nepoužívali. Máte niektorý doma?

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na viacero nebezpečných kozmetických výrobkov. Do systému Safety Gate Rapex - systému Európskej únie na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch ich nahlásili kontrolné orgány v Nemecku, Holandsku, Taliansku, Írsku, Maďarsku, vo Fínsku a v Španielsku. Výrobky sa môžu vyskytovať aj na Slovensku, upozornil ÚVZ.

Medzi škodlivými výrobkami sú parfumy pre ženy aj mužov, krém na očné okolie, farby na tetovanie, čistiace pleťové mlieka, krémy, oleje, mydlo na intímnu hygienu, BB krém na tvár, telový sprej, kozmetická súprava či pleťový peeling na profesionálne použitie a ďalšia kozmetika od známych značiek ako napríklad Dove, Laviderm či Gabrini.

Vo väčšine výrobkov na zozname našli zakázanú látku butylphenyl methylpropional. Je to látka syntetického pôvodu, ktorá je bezfarebná, číra alebo jemne nažltnutá kvapalina. Vo voľnej prírode sa bežne nevyskytuje. Nebezpečenstvom je, že táto látka je radená medzi karcinogénne, mutagénne a dokonca toxické pre reprodukciu.

Výrobok Pro-Age Hyaluronihappo silmänympärysvoide – krém na očné okolie od značky Saaren Taika je mikrobiologicky kontaminovaný baktériou Staphylococcus aureus a inými aeróbnymi mikróbmi. "V prípade, že výrobok príde do kontaktu s poškodenou pokožkou alebo očami, môže spôsobiť infekcie alebo podráždenie," uvádza ÚVZ.

V KTORÝCH VÝROBKOCH SA NAŠLI AJ INÉ TOXICKÉ LÁTKY? Dozviete sa na ďalšej strane »»»

V produkte Laviderm Lavi Salipure Peeling Chemical Peel – pleťový peeling na profesionálne použitie bola zistená prekročená povolená koncentrácia kyseliny salicylovej (27 %), čo je v rozpore s nariadeniami.

Ďalším produktom na zozname škodlivých je Casuelle Cosmetic Gift Set – kozmetická súprava od Tedi - Casuelle pôvodom z Číny. "V očných tieňoch v odtieni fialovej a tmavomodrej farby bolo analýzou zistené farbivo CI 45170 (Rhodamine B, Basic Violet 10), ktoré je v kozmetických výrobkoch zakázané. V ružovom laku na nechty bolo zistené nepovolené farbivo Basic Violet 11:1. Výrobok nie je v súlade s nariadeniami," vysvetľujú hygienici.

Ďalej ÚVZ upozornilo na viacero rôznych výrobkov Lytic Tx; Lite Lytic Tx; Lytic Sport Tx; Restorative Hand Cream; Enriched Body Cream; Spot Gel od značky Epionce. Výrobky pochádzajú zo Spojených štátov amerických. Ide o čistiace pleťové mlieka, čistiaci pleťový olej, krém na ruky, telový krém a telový gél. "Vo výrobkoch bola zistená prítomnosť zakázanej látky Zinc pyrithione, čo je v rozpore s nariadením EP a Rady č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch," upozorňuje ÚVZ.

Na zozname sú aj dve farby na tetovanie. Prvá je First Generation 5 – farba na tetovanie od značky I AM INK z Rakúska. "V uvedenom výrobku bola zistená prekročená koncentrácia formaldehydu (0,012 g/100 g), čo je v rozpore s nariadením EP a Rady (ES) č. 1907/2006 z 18. decembra 2006 o registrácii, hodnotení, autorizácii a obmedzovaní chemikálii (REACH)," píšu hygienici.

Druhá farba je zo Spojených štátov amerických - Triple Black – farba na tetovanie od Dynamic. "Vo výrobku bolo zistené prekročené množstvo olova (2,26 +/- 0,59 mg/kg), čo je v rozpore s nariadením EP a Rady (ES) č. 1907/2006 z 18. decembra 2006 o registrácii, hodnotení, autorizácii a obmedzovaní chemikálii (REACH)," dodáva ÚVZ.

Autor článku

Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.