Reklama

Dvojitá mutácia z Indie sa čoskoro môže potvrdiť aj na Slovensku: Hrozí ďalšia vlna pandémie?

Reklama

Aj keď sa na Slovensku situácia zlepšuje, môže sa obratom zmeniť s príchodom nových mutácií koronavírusu. Svetom otriasajú najmä správy z Indie, kde nový kmeň krajinu doslova položil na kolená. Žiaľ, dostal sa už aj do okolitých krajín, cez víkend ju potvrdili aj v susednom Česku v meste Hradec Králové. Infektológovia Peter Sabaka a Pavol Jarčuška vysvetľujú, čo zatiaľ o novom variante vieme. Aké veľké je riziko zavlečenia k nám a hrozí, že namiesto pokojného leta spôsobí tretiu vlnu pandémie?

Situácia v Indii je viac než kritická. Cez víkend obleteli svet šokujúce správy o novej mutácii z Indie, ktorá sa mohla podpísať pod devastačnú vlnu pandémie v tejto krajine. Úrady tam už šesť dní za sebou zaznamenali viac ako 300-tisíc nových prípadov infikovaných koronavírusom.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU - Denné správy - To hlavné z dňa 27.4.2021

    Tisíce Slovákov márne čakajú na očkovanie: Zistite, KEDY vás objednajú, budete prekvapení!

    Nemocnice sú beznádejne plné, v niektorých prípadoch ležia na jednom lôžku dvaja až traja pacienti. Chýba kyslík a ľudia doslova umierajú na ulici pred bránami zdravotníckych zariadení. Tamojšie krematóriá nestíhajú, a tak vznikajú hranice na parkoviskách či v blízkosti miest, kde takmer nonstop spaľujú telá mŕtvych. Len včera pribudlo 2 771 úmrtí, no podľa odborníkov nejde o konečné čísla, mnohí sa totiž do štatistky nedostanú. Viaceré krajiny zakázali lety do Indie a krajine ponúkli pomocnú ruku.

    Anketa

    Obávate sa, že nové mutácie spustia ďalšiu vlnu pandémie?

    India pripomína podobný scenár akým si prešli Brazília či Južná Afrika. Po prvej vlne s množstvom nakazených už obyvatelia mali istú úroveň kolektívnej imunity. Časom ale poklesla a objavili sa nákazlivejšie varianty ochorenia, ktoré spustili ďalšiu vlnu pandémie.

    Jednou z hlavných príčin alarmujúcej situácie je tzv. indická mutácia koronavírusu, označovaná aj ako B.1.617. V apríli prevládla vo všetkých tamojších testovaných vzorkách. Indickí vedci o výskyte novej dvojitej mutácie informovali koncom marca. V globálnej databáze sa nachádza už od 5. októbra 2020. Populárne, no technicky nesprávne označenie „dvojitý mutant“ odkazuje na dve významné mutácie v S-proteíne (E484Q, L452R).

    „Niektoré mutácie v indickom variante sú podobné ako v rámci juhoafrickej mutácie, ale sú mierne odlišné. Predpokladá sa, že indický variant je infekčnejší a môže tam byť vyššia rezistencia vo vzťahu k protilátkam alebo znížená neutralizačná schopnosť protilátok. Ale to zatiaľ nikto neoveril,“ hovorí infektológ z Univerzitnej nemocnice v Bratislave Peter Sabaka.

    Veľký DOVOLENKOVÝ manuál: Kde treba očkovanie, kde test a budú POVINNÉ RÚŠKA pri kúpaní v mori?

    K jeho názoru sa prikláňa aj Pavol Jarčuška, prezident Slovenskej spoločnosti infektológov. „V danej chvíli vieme, že je infekčnejšia ako klasický vírus, ktorý bol z Wu-chanu. Máme príliš málo klinických dát, aby sme vedeli posúdiť mortalitu. Je to čerstvá mutácia, musíme ju dlhšie študovať,“ približuje. „Na Slovensko sa bez problémov môže dostať z Indie cestovaním,“ upozorňuje Jarčuška.

    Môže indická mutácia spôsobiť pohromu aj u nás? Čítajte na ďalšej strane >>>

    V Česku cez víkend potvrdili výskyt indickej mutácie koronavírusu. „Indickú mutáciu máme i v Hradci Králové, kam ju zrejme priviezla študentka z Indie," uviedol ešte v piatok český minister zdravotníctva Petr Arenberger. „Paradoxne, chorá nebola ona, ale jej indická spolubývajúca,“ povedal.

    „Išlo skutočne o indickú študentku, v rámci epidemiologického šetrenia boli zistené ďalšie štyri rizikové kontakty. Predpokladáme, že primárny zdroj nákazy je jedna osoba z týchto kontaktov, ktorá cestovala počas marca do Indie, po návrate nemala žiadne príznaky a nakazila svoju spolubývajúcu, u ktorej sa objavili príznaky,“ cituje hovorkyňu hygieny v Hradci Králové portál Lidovky.cz.

    Doteraz bola indická mutácia koronavírusu odhalená okrem Indie aj v USA, v Austrálii, na Novom Zélande či v Hongkongu. V Európe ju okrem Česka potvrdili aj vo Veľkej Británii, v Belgicku, vo Švajčiarsku či v Grécku. Ku koncu apríla už bol výskyt zaznamenaný už vo viac než 20 štátoch. Tu však treba zohľadniť aj fakt, že vyšší výskyt variantov vo všeobecnosti vykazujú najmä tie štáty, ktoré sekvenujú veľké objemy vzoriek.

    Na Slovensko zatiaľ neprenikla. „Takzvaný „indický“ variant pandemického vírusu nebol zatiaľ laboratórne potvrdený na území Slovenskej republiky,“ potvrdzuje hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková. „Zános akéhokoľvek variantu pandemického vírusu na naše územie nemožno vzhľadom na mobilitu obyvateľstva vylúčiť,“ pripomenula.

    Súboj medzi mutantami: Čítajte na ďalšej strane >>>

    Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upokojuje pred unáhlenými závermi. Hoci britský, juhoafrický a brazílsky variant koronavírusu označila za „znepokojujúce varianty“, indický do tejto kategórie zatiaľ nepatrí.

    Podľa hovorkyne WHO je veľa faktorov, ktoré mohli prispieť ku krízovej situácii v Indii. Masívny nárast prípadov mohli zapríčiniť sviatky a ďalšie podujatia s hromadnou účasťou ľudí. Situáciu v Indii zhoršuje aj britský variant koronavírusu. Práve táto mutácia sa rozšírila u nás a celkom prevalcovala pôvodný čínsky kmeň. „Momentálne je na Slovensku prítomný vysoko infekčný britský variant. Keďže sa tu zatiaľ viac nerozšírila ani juhoafrická mutácia, tak nepredpokladám, že by sa v dohľadnom čase mala rozšíriť indická,“ hovorí Sabaka.

    Rozšírenie niektorej mutácie teda závisí aj od schopnosti presadiť sa medzi ďalšími mutáciami. „Je to ako v revíre poľovníka. Keď prídu tiger a mačka, tiger je dominantný. Britský vírus je dominantný prakticky v celej Európe,“ približuje Jarčuška.

    Zatiaľ nič nenasvedčuje, že je dôvod na vážne obavy. Úrad verejného zdravotníctva prízvukuje: „Nateraz sa však predpokladá, že „indický variant“ nemusí byť taký problematický ako iné varianty, napr. „juhoafrický“ a „brazílsky“.“

    Na základe dostupných informácií je nepravdepodobné, že by mutácie v „indickom“ variante spôsobili, že vakcíny proti COVID-19 budú neúčinné. „Vakcíny indukujú širokú imunitnú obranu a možno predpokladať, že v prípade nákazy predmetným variantom vírusu prinajmenšom zmiernia závažnosť a priebeh infekcie,“ hovorí Račková.

    Tretia vlna príde na Slovensko podľa väčšiny odborníkov až na jeseň, skorší nástup môže spôsobiť rýchle uvoľnenie opatrení spolu so šírením infekčnejších mutácií.

    „Regionálne úrady verejného zdravotníctva sa dôsledne zaoberajú kontrolou karanténnych opatrení u osôb, ktoré prišli zo zahraničia. Epidemiológovia situáciu sledujú na dennej báze. Pravidelne ju vyhodnocujú a nastavujú opatrenia adekvátne situácii,“ dodala Račková.

    Prečítajte si tiež: