Jarná únava prichádza: Ako s ňou zatočiť a čomu sa vyhnúť?
23. 3. 2025, 12:35

Jarná únava je bežný jav, ktorý mnohí ľudia pociťujú práve v marci. Aj keď nie je oficiálnou diagnózou, môže spôsobovať vyčerpanosť, ospalosť, zníženú výkonnosť a celkovo znekvalitňuje bežné fungovanie. Tu sú niektoré zaujímavosti a tipy, ktoré možno nepoznáte.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Prostock-studio
Galéria k článku
Prichádza jar – obdobie, keď sa príroda prebúdza k novému životu, čo väčšinu z nás teší. Predlžujúce sa dni, viac svetla a rastúce teploty prinášajú aj zmeny v našom organizme. Po mesiacoch zimnej pasivity sa prebúdza aj naše telo, čo môže mať za následok únavu a malátnosť.

Hoci mnohí ľudia pocítia prílev energie, niektorých trápi jarná únava. Tento jav sa prejavuje vyčerpanosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, nesústredenosťou a celkovou malátnosťou. „Rovnako môžete pociťovať nedostatok energie, alebo zvýšenú náchylnosť na infekcie,“ upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZSR). Citlivejšie naň reagujú meteosenzitívni ľudia, seniori alebo osoby s nízkym krvným tlakom.
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer
Na snímke hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová
Aké sú príčiny jarnej únavy?
Tie siahajú do zimných mesiacov, pokles hladiny vitamínu D a serotonínu, zatiaľ čo melatonín (hormón spánku) sa tvoril viac. Teraz si organizmus potrebuje zvyknúť na nové podmienky, čo vedie k prechodnej hormonálnej nerovnováhe. Taktiež sa naše telo začína prirodzene „čistiť“ od toxínov, čo môže spôsobiť dočasnú vyčerpanosť. „Ja reagujem na každú zmenu a počas týchto dní je pre mňa problém aj stáť na nohách,“ sťažuje sa Zuzana z Trenčína.
Zdroj: Proxima Studio
Chronická leukémia sa môže prejavovať únavou v strede dňa.