DOSTALI ste v práci výpoveď, ale nesúhlasíte s ňou? Bráňte sa! Na JEDNU VEC ale pozor. Akú?
18. 9. 2024, 7:45
Zamestnanec, ktorý dostane výpoveď, ale myslí si, že nebola v súlade so zákonom, sa môže obrátiť na súd. Mal by si však v takejto situácii dávať pozor na dodržanie zákonnej lehoty.
Zdroj: MICHAL SMRCOK
Zdroj: archiv
Zdroj: MICHAL SMRCOK
Galéria k článku
"Toto právo si môže zamestnanec uplatniť na súde najneskôr do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť. Márnym uplynutím tejto lehoty toto právo zaniká,“ zdôrazňuje Pavol Daubner partner právnickej firmy Vojčík & Partners.
Keď sa zamestnanec obráti na súd s podaním žaloby o vyslovenie neplatnosti výpovede, musí zamestnávateľovi oznámiť, že trvá na svojom ďalšom zamestnávaní a prideľovaní práce. „V takom prípade má právo požadovať náhradu mzdy za obdobie, odkedy oznámil, že trvá na ďalšom zamestnávaní až dovtedy, kým mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci,“ doplnil Pavol Daubner. Náhrada by mala byť vo výške priemernej mzdy zamestnanca.
V zákone sú pritom podľa Daubnera zakotvené podmienky pre platné skončenie pracovného pomeru rôznymi spôsobmi. Ide o hmotnoprávne, ale aj formálne podmienky, ktoré musia zamestnávatelia dodržiavať. „V prípade výpovede zo strany zamestnávateľa musí byť splnená podmienka, že výpoveď musí byť v písomnej forme a musí byť zamestnancovi doručená. Zároveň sa vo výpovedi musí dôvod výpovede skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom,“ vysvetlil Pavol Daubner. Výpovedný dôvod nemôže byť podľa jeho slov ani dodatočne menený. Ďalšie detaily tohto postupu, ktoré musí zamestnávateľ dodržať, sa odvíjajú od konkrétneho výpovedného dôvodu. Pri nedodržaní podmienok je takáto výpoveď neplatná.
Anketa
Dostali ste už niekedy neoprávnene výpoveď z práce? Bránili ste sa?
- áno, samozrejme50%
- nie, ale ak by sa tak stalo, bránil/a by som sa29%
- nie a dúfam, že sa to ani nestane20%
Hlasovanie bolo ukončené
Tri dôvody, kedy s vami môže zamestnávateľ rozviazať pracovný pomer nájdete na ďalšej strane...
Zákonník práce vymenúva dôvody, pre ktoré je zamestnávateľ oprávnený skončiť pracovný pomer so zamestnancom výpoveďou. „Prvým z dôvodov je, ak sa zamestnávateľ alebo jeho časť ruší alebo premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce,“ opísal.
Druhým je prípad, keď sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách. V prípade výpovede z dôvodu nadbytočnosti však zamestnávateľ nesmie počas dvoch mesiacov po skončení pracovného pomeru znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto miesto iného zamestnanca.
„Tretím dôvodom je, ak zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, prípadne ak dosiahol na pracovisku najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva. Dlhodobá strata spôsobilosti na výkon doterajšej práce musí byť preukázaná lekárskym posudkom,“ vysvetlil Pavol Daubner.
Ďalšími dôvodmi pre výpoveď môžu byť podľa jeho slov napríklad nespôsobilosť vykonávať dohodnutú prácu, ktorá pramení z iných ako zdravotných dôvodov, ktoré nastali u zamestnanca. Medzi ne sa zaraďuje prípad, keď zamestnanec nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce. Napríklad, ak pri povolaní vodiča MHD má zamestnanec neplatné vodičské oprávnenie.
Dôvodom môže byť aj, ak zamestnanec neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov, zamestnanec ich však v primeranom čase neodstránil. Kedy vám ešte môže dať zamestnávateľ výpoveď a kedy tam môže urobiť bez udania dôvodu, nájdete v galérii.