Reklama

Bude kúrenie drevom luxusom? Brusel chystá zmeny. 90 % Slovákov by muselo kupovať nové kotly!

Reklama

Európska únia chcela zaviesť prísnejšie emisné limity pre vykurovacie zariadenia na tuhé palivá. Aj slovenským domácnostiam by tak hrozilo, že nové vykurovacie zariadenia ich vyjdú na viac peňazí. Komisia chcela nastaviť nové normy ich energetickej účinnosti a zároveň chcela nastaviť aj nové normy, čo sa týka vypúšťania emisií z týchto zariadení.

V Bruseli sa pripravovala prísna regulácia na vykurovacie zariadenia na tuhé palivá v domácnostiach. Koncom januára Európska komisia zverejnila návrh, ktorý jasne definoval parametre na nové vykurovacie zariadenia, ktoré by si mohli domácnosti kúpiť. Nešlo ale len o veľké zariadenia na tuhé palivo, ale aj o malé kotle, piecky, kozuby či kachle, informovala ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Podľa ministerky, len necelých 10 % takýchto zriadení, ktoré sa momentálne na slovenskom trhu predávajú, by spĺňala tieto normy. „To znamená, že ak by prišiel tento návrh do účinnosti, 90 % predávaných vykurovacích zriadení predávaných na Slovensku by museli byť prerobené alebo stiahnuté z trhu. Nové vykurovacie zariadenia by boli drahšie,“ dodala Saková.

Nateraz sa však podarilo pôvodný návrh stiahnuť. Podľa Sakovej na základe mnohých negatívnych reakcií Európska komisia musela konštatovať, že tento návrh musí prepracovať. „Oslovili sme podnikateľské zväzy a pripravovali sme jednoznačne negatívne stanovisko voči tejto regulácii. Naše pripomienky smerovali hlavne do oblasti limitov sezónnej energetickej účinnosti, limitov sezónnych emisií, metodiky merania emisných limitov, spôsobu testovania skúšobníctva a technických podmienok pri využívaní týchto zariadení,“ podotkla Saková.

Slovenské ministerstvo bude vývoj v tejto veci naďalej sledovať. „Ja chcem ľudí upozorniť, že naďalej budeme nový návrh veľmi striktne sledovať. Budeme túto oblasť veľmi pozorne sledovať a strážiť bezpečie našich občanov tak, aby mali prístup k dostupným cenám energií a zariadení,“ uzavrela Saková.

Nové požiadavky na emisné a technické normy kotlov a kachieľ sú súčasťou návrhu Európskej komisie na novú smernicu o Ekodesignu, ktorá okrem iného výrazne sprísňuje limit pevných častíc alebo znižuje emisné limity oxidu uhoľnatého a oxidov dusíka. Podľa odborových zástupcov sú však tieto limity pre súčasný trh devastujúce. „Nereálny nápad Európskej komisie hádže polená pod nohy všetkým výrobcom kotlov a kachieľ v celej Európe. Navrhnuté parametre popierajú samotné fyzikálne zákony a sú mnohokrát nesplniteľné,“ povedal pred časom pre ČTK predseda Klastra Česká peleta Vladimír Stupavský.

Anketa

Kúrite si doma v kachliach? Bolo by pre vás náročné kúpiť nové?

  • áno, samozrejme77%
  • nie6%
  • neviem, neuvažujem o tom, verím, že tento návrh neprejde 15%

Hlasovanie bolo ukončené

Podľa neho by nové podmienky, ak by boli prijaté, mohli z trhu vyradiť 90 % kotlov a kachieľ na tuhé palivá, zatiaľ čo zvyšné by výrazne zdraželi. „Komisia navrhla emisné limity, ktoré nie sú technicky dosiahnuteľné ani pri využití najmodernejších technológií. Napríklad limit pevných častíc je výrazne prísnejší ako súčasné štandardy a nie je reálne splniteľný. Výroba kotlov podľa týchto požiadaviek by znamenala obrovské náklady na nové technológie, ktoré sa premietnu do obstarávacích cien pre domácnosti,“ dodal Stupavský.

„Tento návrh, ak by ho komisia prijala, by viedol k obrovským nákladom pre výrobné podniky, čo by spôsobilo likvidáciu firiem a pre spotrebiteľov by viedol k platobnej neschopnosti zakúpenia si nového vykurovacieho spotrebiča,“ uviedol v stanovisku Robert Šalvata, prezident medzinárodného zväzu kachliarov VEUKO. „Pre navrhovaný skúšobný postup neexistujú žiadne dôkazy z meraní pre emisné limity, ktoré by pokrývali všetky spotrebiče. Takéto merania sú známe len pre krbové piecky. Neexistujú žiadne praktické výsledky testov so skúšobným postupom Ekodizajn smernice a už vôbec nie žiadne oficiálne potvrdenie tohto postupu pre uvedené produktové skupiny. V zásade nie sú navrhované hodnoty emisií postavené na konkrétnych meraniach pre väčšinu produktov na trhu a musia byť v prvom rade predmetom výskumu pred uvedením do praxe vo forme zákonného nariadenia,“ dodal Šalvata.

Jozef Bitala z Komory kachliarov a kominárov Slovenskej republiky hovorí doslova o lobizme. „Dúfam, že silné oponentúry toto rozhodnutie zastavia. Nie všetko čo nie je nové, je zákonite aj zlé. Vo Fínsku to funguje tak, že ak majú obyvatelia postavené originálne sálavé kachľové pece, je možné ich rozobrať a zrekonštruovať. A recyklované sú kvalitné, aj pokiaľ ide o emisie. A dokonca na recykláciu a inováciu dostanú ešte aj dotáciu,“ hovorí Bitala. Ak by návrh prešiel, poškodil by sa tým trh. „A vzal by prácu 200 tisíc ľuďom či zničil 11 tisíc podnikov, prípadne vyradil by 90 percent vykurovacích spaľovacích zariadení z trhu,“ tvrdí Bitala. Ako dodal, verí, že zvíťazí zdravý rozum a táto smernica neprejde.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Erik Tomáš hovorí o výške minimálnej mzdy na budúci rok