Liek pre cukrovkárov, vďaka ktorému chudnú celebrity: Škodí? Takáto je pravda, vraví lekár!
29. 3. 2025, 19:49 (aktualizované: 29. 3. 2025, 19:50)
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) má diabetes na svete približne 422 miliónov ľudí. Počet prípadov, ako aj výskyt cukrovky sa v posledných desaťročiach neustále zvyšuje. Výnimkou nie je ani Slovensko. O liečbe a prognózach ľudí s diabetom hovoril v relácii denníka Plus JEDEN DEŇ Karty na stôl Noro Dolinský s diabetológom, doktorom Jozefom Polkom.
Zdroj: Pixel-Shot
Zdroj: hud
Zdroj: hud
Galéria k článku
Pribúda pacientov s diabetom?
- Trend na Slovensku kopíruje ten celosvetový – počet pacientov stúpa každý rok približne o 20 tisíc. V súčasnosti máme, podľa rôznych zdrojov, približne 350 tisíc diabetikov. Celosvetovo je to okolo pol miliardy, trend je skutočne vzostupný.
Aké sú príčiny tohto stavu?
- Cukrovku rozdeľujeme na dva základné typy – diabetes 1. a 2. typu. Pokiaľ ide o 1. typ, je to autoimunitné ochorenie, ktoré nemôžeme ovplyvniť. Avšak cukrovka 2. typu má viac príčin vzniku. Okrem genetickej predispozície sú to aj sedavý spôsob života, nesprávne stravovacie návyky a málo pohybu, ale aj stres.
Aké sú príznaky diabetu a čo by si mal človek na sebe všímať?
- Pri cukrovke 1. typu je nástup príznakov veľmi náhly. Prejavuje sa smädom, suchom v ústach, častejším močením, chudnutím. Pri cukrovke 2. typu sú príznaky v dlhšom časovom období a nemusia byť úplne špecifické. Môže ísť o mravčenie v nohách, sucho v ústach, chudnutie, zhoršenie zraku.
Máme na Slovensku dosť diabetológov?
- Slovensko je v tomto smere premiantom v rámci Európy, nakoľko máme diabetológiu ako samostatnú špecializáciu. Pacienti sa teda dostávajú k špecialistovi relatívne skoro a podstupujú včas správnu a efektívnu liečbu, čo nie je v únii štandardom. Máme regióny, kde je zdravotná dostupnosť dobrá, ale nájdu sa aj také, kde je odborníkov pomenej. Žilinský kraj, v ktorom pôsobím, je na tom dobre, horšia situácia je na východe Slovenska a na Považí.
Ako diabetes ovplyvňuje pacientov?
- Poškodzuje najmä cievy. To znamená, že ak títo pacienti nemajú dobre liečenú cukrovku, tak majú častejší výskyt mozgových príhod, infarktov, slabne im zrak a horšie sa im hoja rany, majú neurologické komplikácie.
Sú možnosti liečby rovnaké pri oboch typoch cukrovky?
- Pri cukrovke 1 typu je jedinou liečbou aplikácia inzulínu injekčne. Ak má pacient cukrovku 2. typu, tam sú možnosti liečby tabletkové a tam je ten trend veľmi dobrý. Vyvíjajú sa stále nové molekuly. Aj preto je dobré, že špecializácia diabetológie je u nás samostatná, že vieme pacientov podchytiť veľmi dobre a kvalitne. Navyše sa upustilo od jednosmerného zamerania liečby, kedy sme v podstate ovplyvňovali len hladinu cukru. Dnešné lieky pôsobia aj kardioprotektívne a renoprotektívne. To znamená, že okrem toho, že redukujú hladinu cukru, priaznivo pôsobia aj na kardiovaskulárny systém, čiže chránia srdce, cievy aj obličky.
Aká je dostupnosť modernej liečby na Slovensku v porovnaní so zahraničím?
- Dobrá, máme tu najmodernejšiu liečbu, dokonca hradenú zdravotnými poisťovňami.
V médiách sa objavujú informácie o tom, že lieky na diabetes mnohí využívajú na redukciu váhy aj keď cukrovku nemajú. Stretávate sa s tým aj vy?