Ako zvládať vysoké pracovné tempo a nezblázniť sa? Odborníčka: Robte túto jednoduchú vec. Akú?
6. 3. 2025, 19:40
Tempo dnešných čias je nekompromisné. Neustály stres, pracovné nasadenie a nedostatok regenerácie oslabujú našu imunitu, čo vedie k častejším zdravotným komplikáciám. Problém sa stáva ešte vypuklejším v chrípkovom období, ktorému práve čelíme. Ako si udržať pevné zdravie napriek hektickému životnému štýlu?
Zdroj: NAY
Zdroj: Instagram @lenka_tekeljak
Zdroj: Instagram
Galéria k článku
Podľa odborníkov je však dôležité aj v hektickom a náročnom období podporovať a starať sa o svoje zdravie. „Stačia na to jednoduché kroky, ako sú vyvážená strava, dostatok pohybu a kvalitný spánok,“ hovorí všeobecná lekárka Jana Bendová.
„Vo svojej ambulancii sa čoraz častejšie stretávam s pacientmi, ktorí v dôsledku pracovného vyťaženia zanedbávajú svoje zdravie. Ľudia často ignorujú signály vyčerpania a k lekárovi prichádzajú až vtedy, keď sú ich problémy vážnejšie. Oslabená imunita sa prejavuje nielen zvýšenou náchylnosťou na sezónne ochorenia, ale aj celkovým poklesom vitality. Preto je dôležité venovať pozornosť svojmu zdraviu a snažiť sa ho dlhodobo udržiavať,“ upozorňuje lekárka.
Anketa
Zažívate v práci stres?
- áno, samozrejme82%
- nie5%
- občas áno12%
Hlasovanie bolo ukončené
Na podporu imunity potrebuje organizmus dostatok potrebných látok, ktoré prispievajú k prirodzenej ochrane pred cudzími látkami a organizmami. Najlepším spôsobom je vyvážená strava bohatá na ovocie a zeleninu. „Najviac vitamínu C sa nachádza v zelenine a ovocí, ako sú paprika, brokolica, šípky, rakytník či citrusy. Ak si človek dopraje každý deň dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, stačí to na pokrytie dennej potreby. Napriek tomu existujú situácie, keď môže byť jeho dopĺňanie výživovými doplnkami užitočné,“ hovorí doktorka Bendová.
„Ak je niekto vystavený dlhodobému stresu, má zvýšenú fyzickú či psychickú záťaž, alebo sa jeho strava skladá z priemyselne spracovaných potravín s nízkym obsahom vitamínov, môže byť vhodné doplniť ho inou formou,“ dodáva lekárka.
V súčasnosti sa snažíme zvládnuť množstvo povinností v práci, doma, s deťmi, a preto si nemôžeme dovoliť výpadky spôsobené zdravotnými ťažkosťami. Čas na oddych sa hľadá ťažko a starostlivosť o zdravie sa často odsúva na druhú koľaj. „Ako pracujúca mama som denne vystavená rôznym formám stresu, ktorý negatívne vplýva na moju efektivitu v práci, ale aj celkovo rodinnú harmóniu. Preto som si musela vytvoriť návyk pravidelne sa starať o svoje duševné, ale aj fyzické zdravie, pretože sú to spojené nádoby. Mám overené, že keď venujem čas psychohygiene, lepšie sa stravujem a dbám na prísun vitamínov a, naopak, ak niečo z toho zanedbám, som bez energie a všetko sa zdá náročnejšie,“ konštatovala Patrícia Hirschnerová, zakladateľka organizácie Pracujúce mamy.

„Najmä ženy, ktoré sa po materskej či rodičovskej dovolenke vracajú späť do pracovného procesu, trpia neúmerným stresom, pretože len málokedy sa vrátia na svoje pôvodné pracovné miesto. Stráca tým však nielen žena matka, ale aj zamestnávateľ, ktorý prichádza o kvalifikovanú pracovnú silu. Pritom stačí ponúknuť matkám napríklad flexibilnejší pracovný čas,“ vraví Hirschnerová.
Podľa jej slov sa zamestnávatelia v prípade žien-matiek obávajú častého čerpania „óčeeriek” alebo iných typov absencie. Ich cesty sa preto mnohokrát rozchádzajú a škoda nastáva na oboch stranách: kým žena nevyužíva svoj potenciál, zamestnávateľ prichádza o kvalifikovanú pracovnú silu. Tej je pritom na trhu nedostatok.
Podľa Hirschnerovej za to môže aj nedostatočná komunikácia. „Učíme firmy a matky viesť dialóg a hľadať riešenia. Pri matkách je zásadnou otázkou flexibilita pracovného miesta či pracovný čas. Niektoré možno pracujú kratšie, no naplno. Zamestnanci, ktorým firma umožnila tento spôsob pracovného pomeru, sú navyše veľmi lojálni.“ Matky podľa nej motivuje na vysoký pracovný výkon fakt, že si prácu musia dokončiť ešte predtým, ako ich budú čakať ďalšie povinnosti. Zároveň poukazuje na to, že v časoch, keď pracujeme v online svete, by sa mala sprístupniť aj možnosť flexibilného pracovného času.
Zamestnávateľ si takto vie dlhodobo udržať kvalitnú zamestnankyňu. „Cesta k zdravému a udržateľnému biznisu je pohľad na zamestnancov ako na ľudí, ktorí majú aj svoj osobný život,” dodala Patrícia Hirschnerová.