5 rád ako zvládnuť ZMENU ČASU: Niektoré dokážete splniť len s veľkým premáhaním
30. 3. 2025, 7:24
Zmena času na letný, ktorá bude ž tento víkend, môže mať výrazný vplyv na náš biorytmus, spánok, zdravie a stravovacie návyky. Táto zmena môže narušiť imunitný systém, ale aj zhoršiť koncentráciu. Máme 5 rád, ako na to. Pri niektorých sa však musíte zaprieť, aby ste šli do toho!
Zdroj: Daniel Naupold
Zdroj: istock
Zdroj: tasr
Galéria k článku
Zmena času na nás vplýva viac ako si dokážeme predstaviť. Posun na letný čas, ktorý sa každoročne uskutočňuje práve v tomto období, ovplyvňuje množstvo procesov v tele, ktoré sú riadené našimi biologickými hodinami. Tento posun môže narušiť prirodzený rytmus nášho tela, čo vedie k rôznym negatívnym dôsledkom.
Zdroj: shutterstock
dobré ráno
Jedným z najčastejších negatívnych účinkov je narušenie spánku. „Môžeme zažívať spánkovú depriváciu. Štúdia, ktorá sa zaoberala práve spánkom počas prechodu na letný čas ukazuje, že priemerne tento deň spíme o 40 minút kratšie ako zvyčajne,“ informuje psychologička Dagmara Jurikovičová.
Zdroj: Redakcia Plus JEDEN DEŇ
Psychologička Jurikovičová vysvetľuje, prečo nie je zmena času pre ľudské telo prospešná
Čo nám hrozí?
Narušený je napríklad aj náš cirkadiálny rytmus. „Pre ten je aj hodina veľkou zmenou. Zmena času tak zvyšuje riziko srdcového infarktnu a mŕtvice, bolesti hlavy, prispieva k zvýšenej náladovosti a únave, zvýšenému riziku úzkostí a depresií,“ vysvetľuje Dagmara Jurikovičová.

Zaujímavé je, že niektorí ľudia môžu zmenu času pociťovať aj v stravovacích návykoch. Biologické hodiny sú úzko spojené s pocitom hladu, a preto sa môže stať, že budeme cítiť hlad v nezvyčajnom čase. Tento jav je spôsobený zmenami v regulácii hladiny hormónov, ktoré ovplyvňujú chuť do jedla.
Zdroj: Istockphoto
Portrait of depressed young Latin-American businesswoman sitting at computer in office holding glasses and rubbing eyes. Overworking concept