Reklama

Ako dlho by ste mali spať? 4 zlozvyky, ktoré vám ničia spánok: Po TEJTO hodine už nepite kávu

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Kvalitný spánok nemá ani polovica Slovákov! Experti radia: TOTO je 6 kľúčových elementov spánku
    Zdroj: mh
    Reklama

    Nekvalitný spánok zasahuje do všetkých oblastí nášho života. Prebdená noc dokáže ovplyvniť naše zdravie aj náladu. Ako dlho by sme mali spať, čo najviac ruší spánok a ako ho zlepšiť? Tieto otázky zodpovedal spánkový kouč.

    Každý človek potrebuje iný počet hodín spánku, ale nejde len o jeho dĺžku, kľúčová je aj jeho kvalita. Spánkový tréner Mgr. Tomáš Baránek sa dlhodobo zaoberá tým, ako optimalizovať spánok tak, aby bol čo najefektívnejší. „Dnes spím kratšie ako predtým, ale cítim sa lepšie. Je to preto, že som si nastavil dobrý spánkový režim,“ povedal Baránek v relácii Spýtajte sa lekára! pre CNN Prima NEWS. Kľúčom je podľa neho správna spánková hygiena, ktorá zabezpečuje hlbší a regeneračný spánok.

    Ľudia sa často pýtajú, či si môžu zvyknúť na kratší spánok bez toho, aby to ohrozilo ich výkonnosť a zdravie. Podľa odborníkov je to možné, pokiaľ človek netrpí poruchami spánku, ako je napríklad spánkové apnoe. „Ak sa človek budí unavený, nie je to vždy pre krátky spánok, ale často pre zlú kvalitu spánku,“ vysvetľuje Baránek v relácii.

    Ak sa zlepšia podmienky na zaspávanie a odstránia sa rušivé vplyvy, aj kratší spánok môže byť dostatočne kvalitný. Odborník vypichol niekoľko hlavných faktorov, ktoré zasahujú do kvality nášho spánku. Ktoré to sú?

    1. Modré svetlo

    Zdroj: Shutterstock

    Pred spaním do mobilu nepozerajte.

    Jedným z hlavných faktorov, ktoré negatívne ovplyvňujú spánok, je modré svetlo vyžarované obrazovkami telefónov, počítačov a televízorov. Telo ho vníma ako denné svetlo, čo môže narušiť produkciu melatonínu, hormónu, ktorý riadi spánkový cyklus.

    Ak telo nie je pripravené na spánok, spánok môže byť ľahší a môže dochádzať k častému nočnému prebúdzaniu. „Minimalizujem používanie telefónu a počítača dve hodiny pred spaním. Ak potrebujem pracovať, zapnem nočný režim a používam okuliare s filtrom modrého svetla,“ radí Baránek. Namiesto sledovania obrazovky je lepšie siahnuť po knihe, ktorá pomôže telu prirodzene sa pripraviť na spánok.