Reklama

Ubehli 2 roky od TRAGICKEJ havárie, pri ktorej ZOMRELI deti. ČO hrozí OBVINENÉMU vodičovi?

Reklama

Presne pred dvomi rokmi otriasla Slovenskom tragická udalosť, pri ktorej prišlo o život niekoľko ľudí, medzi nimi aj deti. Ku tragédii došlo 13. novembra 2019 okolo obeda na povestnej ceste smrti neďaleko Zlatých Moraviec, kedy sa autobus spoločnosti Arriva smerujúci z Nitry do Jelenca snažil vyhnúť nákladiaku, avšak skončil prevrátený v priekope.

V autobuse v tom čase sedelo aj niekoľko stredoškolákov a jazda netrvala ani desať minút, keď sa na ceste pri Malante oproti autobusu vyrútilo nákladné auto. Podľa dobre informovaného zdroja, nákladiak naložený štrkom a kamením smeroval na Nitru a v čase, keď  schádzal dolu kopcom, rozkýval sa. Oprotiidúci autobus sa snažil nákladiaku vyhnúť, lenže ten mu vrazil do boku. Nákladiak rozpáral autobus zboku, následkom čoho sa prevrátil do priekopy. Nákladné auto bolo pravdepodobne preťažené.

Anketa

Spomínate si na túto tragickú udalosť?

Následky havárie však boli hrozivé, o život totiž prišlo na mieste 12 cestujúcich, z toho niekoľko študentov vo veku 15 - 17 rokov. Ďalších 20 ľudí hasiči a záchranári vyslobodili zo zdemolovaného autobusu, ktorí putovali do okolitých nemocníc a pri nehode sa zranili aj obidvaja vodiči. Deväť obetí bolo z Kolíňan, tri z Jelenca.

V kultúrnom dome v Jelenci pri Nitre zriadili krízové centrum, kam previezli nezranených cestujúcich. Tým sa do noci venovali rodinní príslušníci, duchovní i 16 psychológov. Na mieste, kde sa stala tragédia, dnes stojí pamätník s krížom a iniciálkami obetí, rovnako tu pribudla aj tabuľa, kde sú zaznamenaná ich mená aj vek.

Článok si prečítajte na ďalšej strane:

 

Ministerka vnútra Denisa Saková sa vtedy vyjadrila, že išlo o najtragickejšiu nehodu za posledné roky. „Je mi do plaču. Obrovská tragédia. Katastrofa. Toľko životov, stredoškoláci, ktorí mali život pred sebou. Nič horšie som v živote nevidela,“ napísala ministerka vnútra otrasená pri pohľade na miesto nehody. V šoku ostala aj ministerka zdravotníctva Andrea Kálavská. „Pohľad na ľudské telá na mieste bol hrozný,“ potvrdila.

Vladimír (68), ktorý viedol autobus a snažil sa vyhnúť kolízii, strávil v nemocnici tri dni. Jeho manželka Novému Času priznala, že sa ho snažili spočiatku chrániť pred vonkajším svetom, aby sa zotavil: "On bol v izbe bez televízora sám, v podstate izolovaný, ani sme mu to nepripomínali.” Hoci zareagoval na ceste pohotovo, nákladiak autobus doslova rozpáral a prevrhol. Spoločnosť Arriva potvrdila, že išlo o skúseného vodiča, ktorý nemal na cestách počas svojho pôsobenia nikdy žiadny problém.

Vyšetrovanie nie je stále ukončené 

Podľa znalca sa pod nehodu podpísalo viacero faktorov ako napríklad podhustené krajné pneumatiky, preťaženie vozidla i nerovnosť komunikácie. Vodiča nákladného auta bol pred rokom obvinený z prečinu všeobecného ohrozenia, podal sťažnosť proti uzneseniu o vznesení obvinenia, ale napokon ju vzal späť.

Ako uviedol týždenník MY Nitra, vyšetrovanie nebolo doteraz ukončené. „Došlo k zmene vyšetrovateľa KR PZ Nitra, ktorý po naštudovaní veci vykonáva ďalšie procesné úkony,“ povedal pre MY Nitra hovorca nitrianskej prokuratúry Jaroslav Maček s tým, že predpoklad skončenia prípravného konania je do konca roku 2021 a potom bude nasledovať podanie obžaloby na súd. Znalecké posudky sú vypracované, musia ešte prebehnúť výsluchy poškodených. Obvinenému hrozí trest odňatia slobody na štyri roky až desať rokov. Nákladné auto, ktoré šoféroval, patrí firme ProSun z Ladomerskej Viesky pri Žiari nad Hronom. 

Článok čítajte na ďalšej strane:

 

Obec Kolíňany a Jelenec krátko po tragédii zriadili spoločnú verejnú zbierku, kam posielali peniaze rôzne nadácie, spoločnosti, mestá a obce, ale aj dobrovoľníci a zbierka bola otvorená až do 30. marca. "Podarilo sa nám zozbierať vyše 100-tisíc eur, ktoré sme neskôr, asi v priebehu júna, prerozdelili pozostalým obetí," informoval starosta obce Kolíňany Róbert Balkó.

Okrem verejných zbierok sa snažila pomôcť aj dopravná spoločnosť Arriva, ktorej patril havarovaný autobus. Tá rodinám pozostalých darovala nenávratný finančný príspevok vo výške 2 000 eur. Pozostalých odškodnila aj poisťovňa UNIQA, kde mali obaja vodiči z nehody povinné zmluvné poistenie.

Cesta medzi Nitrou a Zlatými Moravcami je známa aj pod názvom “cesta smrti”, pretože tu došlo už k viacerým vážnym haváriám. Po otvorení R1 Pribina v roku 2011 sa však situácia výrazne zlepšila, pretože veľká časť dopravy prešla na rýchlostnú cestu.

Prečítajte si tiež: