Reklama

Tri roky po vražde novinára a jeho snúbenice: Ako sa zmenili životy vtedajších vplyvných ľudí?

Reklama
Ingrid Timková

Ingrid Timková

Redaktorka

V nedeľu uplynú tri roky od chladnokrvnej vraždy novinára Jána Kuciaka (†27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej (†27). Ich brutálna poprava zmenila životy pozostalých a aj všetkých Slovákov.

Je samozrejmé, že najviac sa tento ohavný skutok dotkol príbuzných zavraždených. Žiaľ Kuciakovcov a Zlatice Kušnírovej sa nezmenšil ani po troch rokoch. V čase vraždy totiž žili najmä prípravou svadby dvojice, tešili sa z ich šťastia, radovali sa, že čoskoro im možno do rodiny pribudne vnúčik. No všetko skončilo rukou vrahov a oni odvtedy nežijú, iba prežívajú. “Keď počujem prichádzajúce auto k nášmu domu, vždy si predstavujem, že z neho vystúpi moja dcérka Martinka so zaťom Jankom a vnúčatkom,” opisuje Zlatica. Vraví, že život sa im obrátil naruby a jediným hnacím motorom sa im stal boj za spravodlivosť. 

Udalosť zmenila životy všetkých obyvateľov Slovenska. Ľudia na jar 2018 vyšli na námestia, volali po slušnosti a spravodlivosti a žiadali zmeny. V desiatkach slovenských miest, ale i svetových metropolách sa konali zhromaždenia pod názvom Za slušné Slovensko. Žiadali vyšetrenie vraždy, odstúpenie premiéra Roberta Fica, ministra vnútra Roberta Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. V polícii skončili viacerí funkcionári. Išlo o dôsledok vraždy mladej dvojice, ktorej motívom bolo odstrániť kritika, ktorý šliapal na päty vplyvným ľuďom.

Polovicu všetkých svojich článkov venoval Kuciak kontroverznému podnikateľovi známemu z mafiánskych zoznamov Mariánovi Kočnerovi. Medzi ďalšími, o ktorých písal, bol Kaliňák, podnikateľ Ladislav Bašternák, v ktorého byte býval R. Fico, T. Gašpar, exministri Ján Počiatek a Martin Glváč či podnikateľ Norbert Bödör.

Tri dni po nájdení tiel obetí slovenské denníky uverejnili posledný Kuciakov text, ktorý už nestihol dokončiť. Bol o talianskej mafii operujúcej na východnom Slovensku, ktorá mala priamy dosah na Fica cez tajomníka Bezpečnostnej rady štátu Viliama Jasaňa a hlavnú štátnu radkyňu pôsobiacu po Ficovom boku Máriu Troškovú. Kuciak zistil, že mala obchodné vzťahy s Antoninom Vadalom, talianskou políciou označovanom ako člena kalábrijskej mafie‘Ndranghety. Ako skončili hlavní aktéri tohto príbehu?

 

Antonino Vadala

Taliansky podnikateľ pôsobili v okolí Trebišova a Michaloviec, podnikal v poľnohospodárstve, čerpal eurofondy a dotácie. Na Slovensko prišiel v 90-tych rokoch. Kuciak zistil že spolupracoval s talianskou mafiou, čo neskôr dokázali dokumenty talianskej polície, prokuratúry a súdov. Spolupracoval aj s asistentkou premiéra Roberta Fica Máriou Troškovou aj s bývalým poslancom a tajomníkom Bezpečnostnej rady štátu Viliamom Jasaňom. Pašoval drogy z Južnej Ameriky, za čo ho v októbri 2019 v Taliansku odsúdili na 9 rokov väzenia. 

Zdroj: Archív

Keď sa stala ohavná vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, jedným z prvých podozrivých bol aj Antonino Vadala, o ktorého nekalých obchodoch písal Kuciak svoj nedokončený článok. Vadalu v súvislosti s dvojnásobnou vraždou aj zadržali, no neskôr pustili.

 

Robert Fico

Po tlaku ulice po vražde Kuciaka a jeho snúbenice vtedajší premiér Robert Fico odstúpil, vo funkcii ho nahradil Peter Pellegrini. Pri abdikácii Fico prezidentovi Andrejovi Kiskovi zatrpknuto povedal: „Ja nikam neodchádzam. Jeho politická strana Smer v parlamentných voľbách v roku 2020 pohorela, vládu vytvorila vtedajšia opozícia a z expremiéra sa stal radový poslanec. Strana sa mu rozpadáva, časť jej členov prešla do novovytvorenej strany Hlas.

Zdroj: Jaroslav Novák

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico odchádza z budovy Prezídia Policajného zboru 18. februára 2021 v Bratislave. Robert Fico prišiel vo štvrtok doobeda do budovy Prezídia Policajného zboru. "Do toho vás nič nie je," odpovedal na otázku, v akej veci prišiel vypovedať. FOTO TASR - Jaroslav Novák

 

Robert Kaliňák

Po vražde verejnosť pobúrila nechutná tlačová beseda premiéra Fica, ministra vnútra Roberta Kaliňáka a prezidenta policajného zboru Tibora Gašpara. Fico núkal milión eur položených na stole pre toho, kto prinesie o vražde dôkazy. Kaliňák z vlády odišiel spolu s Ficom, z politiky sa vytratil, pôsobí ako advokát. 

Zdroj: Jakub Kotian

Zvolení poslanci Národnej rady (NR) SR za Smer-SD sa v utorok 10. marca 2020 zišli na stretnutí poslaneckého klubu v centrále strany v Bratislave. Na snímke podpredseda strany Robert Kaliňák. FOTO TASR – Jakub Kotian

 

Tibor Gašpar

Po úvodných škandáloch skončil k 31. máju 2018 vo funkcii policajného prezidenta. Vlani v novembri ho počas policajnej razie Očistec zadržali a skončil vo väzbe. Je obvinený zo zločinu založenia zločineckej skupiny.

Zdroj: Jaroslav Novák

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.

 

Dušan Kováčik

Bývalý špeciálny prokurátor skončil tiež za mrežami. Vlani v októbri ho obvinili z viacerých trestných činov, ktoré sa týkajú aj možnej spolupráce s údajnou zločineckou skupinou Norberta Bödöra. Je podozrivý aj z toho, že kryl prípravu vraždy policajta. Ide o vyšetrovateľa, ktorý mal na starosti skupinu takáčovcov, ktorá patrila k najsilnejším v bratislavskom podsvetí. 

Zdroj: TASR

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik dozoroval desiatky káuz bez jedinej obžaloby.

 

Ladislav Bašternák

Podnikateľ, ktorý prenajímal byt Ficovi, si odpykáva 5-ročný trest za dvojmiliónovú vratku DPH. Je vinný, že o túto sumu okradol štát na podvodoch s daňami. 

Zdroj: TASR

Jedným z najznámejších daňových podvodníkov na Slovenku je Ladislav Bašternák, ktorého odsúdili na päť rokov.

 

Mária Trošková

Z funkcie hlavnej radkyne a asistentky Fica odstúpila táto bývalá modelka a podnikateľka vo februári 2018 po spomínanom Kuciakovom článku, ktorý už nestihol publikovať a slovenské denníky ho zverejnili tri dni po prevalení jeho vraždy. 

Zdroj: internet

Ficova sexi asistentka Mária Trošková nafotila pred rokmi pikantné zábery.

 

Viliam Jasaň

Pôsobil ako šéf krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády SR, Kuciak písal o jeho kontaktoch na taliansku mafiu pôsobiacu na Slovensku cez úzke väzby na Antonina Vadalu. O svoju pozíciu takisto pod tlakom ulice prišiel. 

Zdroj: Julius Dubravay

Viliam Jasaň a Mária Trošková.

Ján Počiatek

Z politiky odišiel ešte v roku 2016. V novembri 2019 sa objavil na nahrávke prokurátora Dobroslava Trnku, ktorá bola v Kočnerovom trezore. Verejnosť sa dozvedela, ako si Počiatek dohadoval krytie v kauze Lemikon. V nej SR  prišla o približne 13 miliónov eur. V nahrávke rozprával aj o tom, ako Ján Slota obral Fica o miliónové provízie. O Počiatkovej vile vo francúzskom Cannes sa dozvedelo celé Slovensko vďaka Igorovi Matovičovi, ktorý v čase volebnej kampane pred voľbami 2020 zverejnil video, ako na bránu vylepuje leták s nápisom Majetok SR. 

Zdroj: Archív

Igor Matovič ešte ako opozičný poslanec nalepil na bránu vily Jána Počiatka v Cannes plagátik s nápisom: „Majetok Slovenskej republiky.“

 

Martin Glváč

Do povedomia verejnosti sa dostal ako Maznák. Pod takouto prezývkou ho totiž ešte ako podpredsedu parlamentu mala uloženého v mobile Alena Zsuzsová, obvinená z objednávky Kuciakovej vraždy. On jej posielal selfie priamo z parlamentu a písal jej, že si zaslúži “hýčkanie a opateru.” Neskôr bola medializovaná aj jeho komunikácia s Kočnerom, právoplatne odsúdeným za miliónové zmenky na 19 rokov a obvinený vo viacerých kauzách, okrem iného aj z objednávky vraždy Kuciaka. V novembri 2019 sa vzdal funkcie podpredsedu parlamentu. 

Zdroj: Pavol Zachar/Matej Kalina

Martin Glváč a Alena Zsuzsová.

 

Daniel Lipšic

Po vražde zastupoval Kuciakovu rodinu. Pred niekoľkými dńami ho parlament zvolil za špeciálneho prokurátora, vo funkcii nahradil väzobne stíhaného Dušana Kováčika. 

Zdroj: Jaroslav Novák

Na snímke Daniel Lipšic, niekdajší právny zástupca poškodených Kuciakovcov, pred hlavným pojednávaním v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 3. septembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Autor článku

Ingrid Timková

Redaktorka
Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.