Tri roky po vražde novinára a jeho snúbenice: Ako sa zmenili životy vtedajších vplyvných ľudí?
20. 2. 2021, 16:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:28)
V nedeľu uplynú tri roky od chladnokrvnej vraždy novinára Jána Kuciaka (†27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej (†27). Ich brutálna poprava zmenila životy pozostalých a aj všetkých Slovákov.
Zdroj: Archív P.J.
Zdroj: ARCHÍV NMH
Zdroj: Facebook
Galéria k článku
Je samozrejmé, že najviac sa tento ohavný skutok dotkol príbuzných zavraždených. Žiaľ Kuciakovcov a Zlatice Kušnírovej sa nezmenšil ani po troch rokoch. V čase vraždy totiž žili najmä prípravou svadby dvojice, tešili sa z ich šťastia, radovali sa, že čoskoro im možno do rodiny pribudne vnúčik. No všetko skončilo rukou vrahov a oni odvtedy nežijú, iba prežívajú. “Keď počujem prichádzajúce auto k nášmu domu, vždy si predstavujem, že z neho vystúpi moja dcérka Martinka so zaťom Jankom a vnúčatkom,” opisuje Zlatica. Vraví, že život sa im obrátil naruby a jediným hnacím motorom sa im stal boj za spravodlivosť.
Udalosť zmenila životy všetkých obyvateľov Slovenska. Ľudia na jar 2018 vyšli na námestia, volali po slušnosti a spravodlivosti a žiadali zmeny. V desiatkach slovenských miest, ale i svetových metropolách sa konali zhromaždenia pod názvom Za slušné Slovensko. Žiadali vyšetrenie vraždy, odstúpenie premiéra Roberta Fica, ministra vnútra Roberta Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. V polícii skončili viacerí funkcionári. Išlo o dôsledok vraždy mladej dvojice, ktorej motívom bolo odstrániť kritika, ktorý šliapal na päty vplyvným ľuďom.
Polovicu všetkých svojich článkov venoval Kuciak kontroverznému podnikateľovi známemu z mafiánskych zoznamov Mariánovi Kočnerovi. Medzi ďalšími, o ktorých písal, bol Kaliňák, podnikateľ Ladislav Bašternák, v ktorého byte býval R. Fico, T. Gašpar, exministri Ján Počiatek a Martin Glváč či podnikateľ Norbert Bödör.
Tri dni po nájdení tiel obetí slovenské denníky uverejnili posledný Kuciakov text, ktorý už nestihol dokončiť. Bol o talianskej mafii operujúcej na východnom Slovensku, ktorá mala priamy dosah na Fica cez tajomníka Bezpečnostnej rady štátu Viliama Jasaňa a hlavnú štátnu radkyňu pôsobiacu po Ficovom boku Máriu Troškovú. Kuciak zistil, že mala obchodné vzťahy s Antoninom Vadalom, talianskou políciou označovanom ako člena kalábrijskej mafie‘Ndranghety. Ako skončili hlavní aktéri tohto príbehu?
Antonino Vadala
Taliansky podnikateľ pôsobili v okolí Trebišova a Michaloviec, podnikal v poľnohospodárstve, čerpal eurofondy a dotácie. Na Slovensko prišiel v 90-tych rokoch. Kuciak zistil že spolupracoval s talianskou mafiou, čo neskôr dokázali dokumenty talianskej polície, prokuratúry a súdov. Spolupracoval aj s asistentkou premiéra Roberta Fica Máriou Troškovou aj s bývalým poslancom a tajomníkom Bezpečnostnej rady štátu Viliamom Jasaňom. Pašoval drogy z Južnej Ameriky, za čo ho v októbri 2019 v Taliansku odsúdili na 9 rokov väzenia.
Zdroj: Archív
Keď sa stala ohavná vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, jedným z prvých podozrivých bol aj Antonino Vadala, o ktorého nekalých obchodoch písal Kuciak svoj nedokončený článok. Vadalu v súvislosti s dvojnásobnou vraždou aj zadržali, no neskôr pustili.
Robert Fico
Po tlaku ulice po vražde Kuciaka a jeho snúbenice vtedajší premiér Robert Fico odstúpil, vo funkcii ho nahradil Peter Pellegrini. Pri abdikácii Fico prezidentovi Andrejovi Kiskovi zatrpknuto povedal: „Ja nikam neodchádzam. Jeho politická strana Smer v parlamentných voľbách v roku 2020 pohorela, vládu vytvorila vtedajšia opozícia a z expremiéra sa stal radový poslanec. Strana sa mu rozpadáva, časť jej členov prešla do novovytvorenej strany Hlas.
Zdroj: Jaroslav Novák
Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico odchádza z budovy Prezídia Policajného zboru 18. februára 2021 v Bratislave. Robert Fico prišiel vo štvrtok doobeda do budovy Prezídia Policajného zboru. "Do toho vás nič nie je," odpovedal na otázku, v akej veci prišiel vypovedať. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Robert Kaliňák
Po vražde verejnosť pobúrila nechutná tlačová beseda premiéra Fica, ministra vnútra Roberta Kaliňáka a prezidenta policajného zboru Tibora Gašpara. Fico núkal milión eur položených na stole pre toho, kto prinesie o vražde dôkazy. Kaliňák z vlády odišiel spolu s Ficom, z politiky sa vytratil, pôsobí ako advokát.
Zdroj: Jakub Kotian
Zvolení poslanci Národnej rady (NR) SR za Smer-SD sa v utorok 10. marca 2020 zišli na stretnutí poslaneckého klubu v centrále strany v Bratislave. Na snímke podpredseda strany Robert Kaliňák. FOTO TASR – Jakub Kotian
Tibor Gašpar
Po úvodných škandáloch skončil k 31. máju 2018 vo funkcii policajného prezidenta. Vlani v novembri ho počas policajnej razie Očistec zadržali a skončil vo väzbe. Je obvinený zo zločinu založenia zločineckej skupiny.
Zdroj: Jaroslav Novák
Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.
Dušan Kováčik
Bývalý špeciálny prokurátor skončil tiež za mrežami. Vlani v októbri ho obvinili z viacerých trestných činov, ktoré sa týkajú aj možnej spolupráce s údajnou zločineckou skupinou Norberta Bödöra. Je podozrivý aj z toho, že kryl prípravu vraždy policajta. Ide o vyšetrovateľa, ktorý mal na starosti skupinu takáčovcov, ktorá patrila k najsilnejším v bratislavskom podsvetí.
Zdroj: TASR
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik dozoroval desiatky káuz bez jedinej obžaloby.
Ladislav Bašternák
Podnikateľ, ktorý prenajímal byt Ficovi, si odpykáva 5-ročný trest za dvojmiliónovú vratku DPH. Je vinný, že o túto sumu okradol štát na podvodoch s daňami.
Zdroj: TASR
Jedným z najznámejších daňových podvodníkov na Slovenku je Ladislav Bašternák, ktorého odsúdili na päť rokov.
Mária Trošková
Z funkcie hlavnej radkyne a asistentky Fica odstúpila táto bývalá modelka a podnikateľka vo februári 2018 po spomínanom Kuciakovom článku, ktorý už nestihol publikovať a slovenské denníky ho zverejnili tri dni po prevalení jeho vraždy.
Zdroj: internet
Ficova sexi asistentka Mária Trošková nafotila pred rokmi pikantné zábery.
Viliam Jasaň
Pôsobil ako šéf krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády SR, Kuciak písal o jeho kontaktoch na taliansku mafiu pôsobiacu na Slovensku cez úzke väzby na Antonina Vadalu. O svoju pozíciu takisto pod tlakom ulice prišiel.
Zdroj: Julius Dubravay
Viliam Jasaň a Mária Trošková.
Ján Počiatek
Z politiky odišiel ešte v roku 2016. V novembri 2019 sa objavil na nahrávke prokurátora Dobroslava Trnku, ktorá bola v Kočnerovom trezore. Verejnosť sa dozvedela, ako si Počiatek dohadoval krytie v kauze Lemikon. V nej SR prišla o približne 13 miliónov eur. V nahrávke rozprával aj o tom, ako Ján Slota obral Fica o miliónové provízie. O Počiatkovej vile vo francúzskom Cannes sa dozvedelo celé Slovensko vďaka Igorovi Matovičovi, ktorý v čase volebnej kampane pred voľbami 2020 zverejnil video, ako na bránu vylepuje leták s nápisom Majetok SR.
Zdroj: Archív
Igor Matovič ešte ako opozičný poslanec nalepil na bránu vily Jána Počiatka v Cannes plagátik s nápisom: „Majetok Slovenskej republiky.“
Martin Glváč
Do povedomia verejnosti sa dostal ako Maznák. Pod takouto prezývkou ho totiž ešte ako podpredsedu parlamentu mala uloženého v mobile Alena Zsuzsová, obvinená z objednávky Kuciakovej vraždy. On jej posielal selfie priamo z parlamentu a písal jej, že si zaslúži “hýčkanie a opateru.” Neskôr bola medializovaná aj jeho komunikácia s Kočnerom, právoplatne odsúdeným za miliónové zmenky na 19 rokov a obvinený vo viacerých kauzách, okrem iného aj z objednávky vraždy Kuciaka. V novembri 2019 sa vzdal funkcie podpredsedu parlamentu.
Zdroj: Pavol Zachar/Matej Kalina
Martin Glváč a Alena Zsuzsová.
Daniel Lipšic
Po vražde zastupoval Kuciakovu rodinu. Pred niekoľkými dńami ho parlament zvolil za špeciálneho prokurátora, vo funkcii nahradil väzobne stíhaného Dušana Kováčika.
Zdroj: Jaroslav Novák
Na snímke Daniel Lipšic, niekdajší právny zástupca poškodených Kuciakovcov, pred hlavným pojednávaním v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 3. septembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák