Ide to postupne zo spodu nahor! Vraví s úľavou o väzbe pre policajnú špičku Zlatica Kušnírová - mama zavraždenej archeologičky Martiny (†27), ktorú brutálne zastrelili spolu s jej snúbencom novinárom Jánom Kuciakom (†27) v ich dome vo Veľkej Mači. 

Fotografie z noci zo stredy na štvrtok pár minút pred začiatkom mimoriadneho zásahu v Kolárove.
Fotografie z noci zo stredy na štvrtok pár minút pred začiatkom mimoriadneho zásahu v Kolárove.
Zdroj: Polícia SR

Zlatica, ktorá už dva roky prežíva trápenie zo smrti jej dcéry a zaťa, po celý čas tajne dúfala, že sa dožije takejto razie a zatýkania policajnej špičky. “Som veľmi rada, že sa toto deje a že medzi zadržanými je aj Róbert Krajmer, bývalý šéf Protikorupčnej jednotky NAKA. Pretože on na mieste činu bol nielen počas dńa, keď ho zachytili kamery. Ale aj v noci, keď telá našli. Chodil si tam hore-dolu. Sú na to ľudia, ktorí to videlli, ale boja sa vypovedať! Takže takto to je,” vraví bez okolkov. 

Hoci po celý čas od vraždy bola presvedčená, že exprezident polícia Tibor Gašpar a jeho ľudia nie sú čistí a chcela, aby ich polícia vyšetrovala, sama neverila, že sa to naozaj môže stať: “Bola som na pochybách aj keď som sa dozvedela meno sudcu, ktorý mal rozhodovať o vzatí zadržaných do väzby. Ale som veľmi veľmi rada, že putovali za mreže.” Hnevá ju však to, že mladý novinár na to poukazoval a vlna zatýkania neprišla za jeho života a muselo to celé vyústiť do vraždy dvoch nevinných ľudí: “No vtedy sa to nedalo, lebo kľúče od miešačky mali nominanti Smeru.”

Obrovský šok zažila v deň akcie, keď sa z ranných správ dozvedela o policajnej razii. Čítala titulky správ a neverila vlastným očiam. “Keby ste to videli! Najprv mi tiekli slzy ako hrachy kvôli našim zavraždeným deťom, že museli priniesť za toto všetko takú obetu. A potom som výskala od radosti, skákala som a spievala ako malé decko, akoby mi prepla spojka v hlave. Ale to len pre tú satisfakciu pre Janka a Martinu,” opisuje svoje pocity zmiešané hnevom, plačom a radosťou. 

 

Je presvedčená, že keby boli pri moci predchádzajúce vlády, toto by sa nikdy neudialo: “Opozícia teraz robí všetko možné proti koalícii, ktorá šla do volieb s tým, že očistí Slovensko. Keď vidím opozičných politikov v správach v telke, tak si vravím, že jedno šťastie, že mám obrazovku zabudovanú, inak by letela!” 

Snaží sa nesledovať vyjadrenia poslanca a expremiéra Roberta Fica, ktorý sa ako jediný zastával zadržaného Gašpara. “On by aj svoju krstnú mater zaprel! Dostávala som z neho takú zlosť, že som si musela brať tabletku. Nervy so mnou lomcujú, keď trepe sprostosti!” Ale dôjde aj na neho. Musí!”  Vzápätí poznamenala, že nechápe, prečo si nikto z oficiálnych predstaviteľov prokuratúry nevyžiadal z Talianska jeho telefonáty s dnes už odsúdeným Antonínom Vadalom za pašovanie drog, ktorý pôsobil na východe Slovenska a bol členom talianskej mafie Ndranghetta: “Bolo tých hovorov cez štyristo. A že naozaj boli, je fakt, o ktorom mi hovorila talianska novinárka Maria Grazia Mazzola. Stačilo si ich oficiálne vyžiadať. Doteraz to nikto neurobil!”

 

Teší ju, že vyšetrovatelia nabrali odvahu a zatýkajú aj svojich bývalých šéfov: “Modlím sa za to, aby siahli aj na vyššie poschodia - do politiky. Janka a Martina si to zaslúžia! Nevráti ich nám to, ale Janko bojoval proti korupcii a podvodom, Martina ho v tom podporovala. Ešte treba pozatvárať viacero ľudí. Tajne dúfam a presne viem, koho! Mám taký zvláštny ciťak. Aj o Gašparovi som stále hovorila, že nič mi neurobil, ale mala som z neho hrozne zlý pocit! Nevedela som prečo, teraz to až konečne vyšlo najavo.”

V GALÉRII SI MÔŽETE POZRIEŤ FOTOGRAFIE ZO ZÁSAHU V DOME TIBORA GAŠPARA A JEHO PREVOZ NA SÚD. 

O akcii Očistec

V rukách policajtov počas akcie Očistec skončili okrem expolicajta Tibora Gašpara aj ďalší vysokopostavení policajti z klanu bödörovcov – bývalý šéf NAKA Peter Hraško a bývalý riaditeľ Národnej protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer. Podľa polície mali spolu so špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom a Norbertom Bödörom vytvoriť zločineckú skupinu, ktorá sa páchala rôznu trestnú činnosť – podplácania, brania úplatku, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zneužitia právomoci verejného činiteľa. Proti nim svedčí riaditeľ Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernard Slobodník, bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó, ale aj ďalší svedkovia.

Mohlo by vás zaujímať: