Reklama

PREHOVORILA babka utopeného 9-ročného dievčatka vo vani: Slová plné BOLESTI!

Reklama
Ingrid Timková

Ingrid Timková

Redaktorka

Obrovský smútok, žiaľ a bolesť, ktorá sa nedá opísať. Nepredstaviteľné trápenie zažívajú príbuzní 9-ročného dievčatka, ktoré sa utopilo v nedeľu večer v obci Valaliky (okres Košice). Tragédia sa stala u jej babky Hanky. Jej emotívne slová trhajú srdce!

Nešťastie, ktoré príbuzných poznačí na celý život! Dom vo Valalikoch (okres Košice) sa v nedeľu stal miestom obrovskej tragédie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    ZVRAT v kauze utopenej krásnej Natálie so závažím na nohe: Rodina prehovorila o podozrení!

    Podľa doteraz známych informácií sa tam vo vani utopila Iba 9-ročná Kassandra. Tragédia je o to desivejšia, že sa tak stalo u babky nebohého dievčatka, ktoré u nej bola zrejme iba na prázdninách. 

    Zronenú babku Hanku sme zastihli na dvore domu, keď sa rozprávala s anglicky hovoriacim pánom, pravdepodobne otcom nebohej školáčky. Dáma pomedzi slzy nedokázala o nešťastí hovoriť: "Nemôžem, nemôžem, nemôžem. Je mi to strašne ľúto."  Jej slová trhajú srdce, prečítajte si ich v popise fotky v GALÉRII >>> 

    Paradoxom je, že šesťdesiatnička sa venuje prírodnej liečbe a jej mottom je: "Verte, život je voľba, nie osud!"  Žena s inžinierskym titulom svojich klientov, ktorým ponúka svoje služby, nabáda, aby verili, že "každý z nás je predurčený, aby mal všetko po čom túži, aby mal všetko, čo má rád..."

    Okolnosti tragédie sú zatiaľ nejasné. Podľa dostupných informácií ho mali nájsť v kúpeľni, údajne sa malo utopiť. "V nedeľu (21.8.) okolo 17.30 h bolo v jednom z rodinných domov v obci Valaliky nájdené telo maloletej osoby bez známok života. Obhliadajúci lekár na mieste predbežne vylúčil cudzie zavinenie a bolo nariadené vykonanie pitvy," informuje Lenka Ivanová hovorkyňa Krajského riaditeľstva polície v Košiciach s tým, že polícia v tejto súvislosti začala trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia.

    Na mieste zasahovali aj hasiči z Čane, ktorí uviedli, že už pred ich príchodom sa malé dievčatko pokúsili tam prítomní ľudia oživiť.  Hlavný lekár Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby SR Július Pavčo uviedol, že na tiesňovej linke v nedeľu podvečer zaznamenali volanie o pomoc k nálezu maloletej osoby vo vani, ktorá nejavila známky života: "Operatér linky tiesňového volania okamžite s nahlasovateľom začal telefonicky asistovanú neodkladnú resuscitáciu, ktorú vykonával do príchodu záchrannej zdravotnej služby. Záchranári po príchode na miesto udalosti pokračovali v resuscitácii. Napriek snahe sa im už pacientku nepodarilo zachrániť."

    Koncom júla sa stal podobný tragický prípad v obci Nováčany (okr. Košice-okolie). Vtedy sa v záhradnom bazéne utopil desaťročný Samko. Pozrite si fotky v GALÉRIÍ>>>

    Na východe Slovenska sa počas leta v polovici júna utopil aj vysokoškolák Patrik. Skočil z loďky do Domaše a... Viac čítajte TU >>>

    Pred rokom sa na Domaši utopila krásna potápačka Natália. Jej smrť je stále zahalené rúškom tajomstvo. Viac čítajte TU>>>

    Vlani sa na Zemplínskej Šírave utopil aj obľúbený hudobník zo známej kapely Rolland z Čirča. Viac čítajte TU>>>

    Podľa skúseného lekára a záchranár Viliama Dobiáša sa dá utopiť za pár sekúnd. Aj trochu vody stačí na to, aby sa voda dostala do hlasiviek, spôsobila reflexný kŕč hrtanovej záklopky a následné udusenie. Alebo sa voda dostane do pľúc a hoci navonok vyzerá byť všetko v poriadku, môže neskôr dôjsť ku následnému opuchu a zápalu pľúc, a to aj niekoľko hodín po samotnom topení sa, teda o neskoré utopenie tekutinou, ktorá ostala v dýchacích cestách. 

    Ak sa začnete topiť a ak viete plávať, tak sa musíte upokojiť, otočiť sa na chrbát a splývať. Človek sa vo vystretej polohe na chrbte udrží na hladine. Je dobré si to občas vyskúšať, hlavne na začiatku sezóny. Až ťažkosti pominú, doplávajte k brehu, ak nie, volajte o pomoc.

    Lekár a záchranár Viliam Dobiáš vysvetlil, ako podať prvú pomoc pri topení:

    Po ponorení tváre s dýchacími cestami – ústa a nos – neplánovane pod vodu sú možné tri situácie.

    1.  Voda vnikne do dýchacích ciest, podráždi ich a začne sa kašeľ ako najúčinnejší spôsob odstránenia vody ako cudzieho telesa z dýchacích ciest. Pomoc nie je potrebná, kašeľ je dostatočný.

    2. Človek sa ponorí pod hladinu a po vytiahnutí je v bezvedomí, ale dýcha. Prvá pomoc spočíva v otočení do stabilizovanej polohy na boku a volaní na tiesňovú linku 155.

    3. Po vytiahnutí z vody je človek v bezvedomí, nereaguje na oslovenie a nedýcha. Ak po záklone hlavy nevidíme a nepočujeme dýchanie, podávame prvú pomoc – oživovanie stláčaním v strede hrudníka do hĺbky 5 - 6 cm u dospelého rýchlosťou 100 - 120/min. Po 30 stlačeniach 2 záchranné vdychy do úst, pri záklone hlavy a upchatom nose.

    Ďalší svedok volá na tiesňovú linku. Keď záchranca nemá kurz prvej pomoci, nevie alebo nemôže dýchať, pokračovať v stláčaní hrudníka bez prerušenia. Pokračovať až do príchodu záchrannej služby alebo do prebratia postihnutého. Začne sa mrviť, hýbať, prípadne otvárať oči. Niekedy pri stláčaní hrudníka vyteká z úst voda, nie je to voda z pľúc, ale zo žalúdka. Nevylievajte ju a neprerušujte oživovanie.

    Mohlo by vás zaujímať:

    Autor článku

    Ingrid Timková

    Redaktorka
    Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.