PREHOVORILA babka utopeného 9-ročného dievčatka vo vani: Slová plné BOLESTI!
25. 8. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:31)
Obrovský smútok, žiaľ a bolesť, ktorá sa nedá opísať. Nepredstaviteľné trápenie zažívajú príbuzní 9-ročného dievčatka, ktoré sa utopilo v nedeľu večer v obci Valaliky (okres Košice). Tragédia sa stala u jej babky Hanky. Jej emotívne slová trhajú srdce!
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: FB
Zdroj: archív
Galéria k článku
Nešťastie, ktoré príbuzných poznačí na celý život! Dom vo Valalikoch (okres Košice) sa v nedeľu stal miestom obrovskej tragédie.

Podľa doteraz známych informácií sa tam vo vani utopila Iba 9-ročná Kassandra. Tragédia je o to desivejšia, že sa tak stalo u babky nebohého dievčatka, ktoré u nej bola zrejme iba na prázdninách.
Zronenú babku Hanku sme zastihli na dvore domu, keď sa rozprávala s anglicky hovoriacim pánom, pravdepodobne otcom nebohej školáčky. Dáma pomedzi slzy nedokázala o nešťastí hovoriť: "Nemôžem, nemôžem, nemôžem. Je mi to strašne ľúto." Jej slová trhajú srdce, prečítajte si ich v popise fotky v GALÉRII >>>
Paradoxom je, že šesťdesiatnička sa venuje prírodnej liečbe a jej mottom je: "Verte, život je voľba, nie osud!" Žena s inžinierskym titulom svojich klientov, ktorým ponúka svoje služby, nabáda, aby verili, že "každý z nás je predurčený, aby mal všetko po čom túži, aby mal všetko, čo má rád..."
Okolnosti tragédie sú zatiaľ nejasné. Podľa dostupných informácií ho mali nájsť v kúpeľni, údajne sa malo utopiť. "V nedeľu (21.8.) okolo 17.30 h bolo v jednom z rodinných domov v obci Valaliky nájdené telo maloletej osoby bez známok života. Obhliadajúci lekár na mieste predbežne vylúčil cudzie zavinenie a bolo nariadené vykonanie pitvy," informuje Lenka Ivanová hovorkyňa Krajského riaditeľstva polície v Košiciach s tým, že polícia v tejto súvislosti začala trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia.
Na mieste zasahovali aj hasiči z Čane, ktorí uviedli, že už pred ich príchodom sa malé dievčatko pokúsili tam prítomní ľudia oživiť. Hlavný lekár Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby SR Július Pavčo uviedol, že na tiesňovej linke v nedeľu podvečer zaznamenali volanie o pomoc k nálezu maloletej osoby vo vani, ktorá nejavila známky života: "Operatér linky tiesňového volania okamžite s nahlasovateľom začal telefonicky asistovanú neodkladnú resuscitáciu, ktorú vykonával do príchodu záchrannej zdravotnej služby. Záchranári po príchode na miesto udalosti pokračovali v resuscitácii. Napriek snahe sa im už pacientku nepodarilo zachrániť."
Koncom júla sa stal podobný tragický prípad v obci Nováčany (okr. Košice-okolie). Vtedy sa v záhradnom bazéne utopil desaťročný Samko. Pozrite si fotky v GALÉRIÍ>>>
Na východe Slovenska sa počas leta v polovici júna utopil aj vysokoškolák Patrik. Skočil z loďky do Domaše a... Viac čítajte TU >>>
Pred rokom sa na Domaši utopila krásna potápačka Natália. Jej smrť je stále zahalené rúškom tajomstvo. Viac čítajte TU>>>
Vlani sa na Zemplínskej Šírave utopil aj obľúbený hudobník zo známej kapely Rolland z Čirča. Viac čítajte TU>>>
Podľa skúseného lekára a záchranár Viliama Dobiáša sa dá utopiť za pár sekúnd. Aj trochu vody stačí na to, aby sa voda dostala do hlasiviek, spôsobila reflexný kŕč hrtanovej záklopky a následné udusenie. Alebo sa voda dostane do pľúc a hoci navonok vyzerá byť všetko v poriadku, môže neskôr dôjsť ku následnému opuchu a zápalu pľúc, a to aj niekoľko hodín po samotnom topení sa, teda o neskoré utopenie tekutinou, ktorá ostala v dýchacích cestách.
Ak sa začnete topiť a ak viete plávať, tak sa musíte upokojiť, otočiť sa na chrbát a splývať. Človek sa vo vystretej polohe na chrbte udrží na hladine. Je dobré si to občas vyskúšať, hlavne na začiatku sezóny. Až ťažkosti pominú, doplávajte k brehu, ak nie, volajte o pomoc.
Lekár a záchranár Viliam Dobiáš vysvetlil, ako podať prvú pomoc pri topení:
Po ponorení tváre s dýchacími cestami – ústa a nos – neplánovane pod vodu sú možné tri situácie.
1. Voda vnikne do dýchacích ciest, podráždi ich a začne sa kašeľ ako najúčinnejší spôsob odstránenia vody ako cudzieho telesa z dýchacích ciest. Pomoc nie je potrebná, kašeľ je dostatočný.
2. Človek sa ponorí pod hladinu a po vytiahnutí je v bezvedomí, ale dýcha. Prvá pomoc spočíva v otočení do stabilizovanej polohy na boku a volaní na tiesňovú linku 155.
3. Po vytiahnutí z vody je človek v bezvedomí, nereaguje na oslovenie a nedýcha. Ak po záklone hlavy nevidíme a nepočujeme dýchanie, podávame prvú pomoc – oživovanie stláčaním v strede hrudníka do hĺbky 5 - 6 cm u dospelého rýchlosťou 100 - 120/min. Po 30 stlačeniach 2 záchranné vdychy do úst, pri záklone hlavy a upchatom nose.
Ďalší svedok volá na tiesňovú linku. Keď záchranca nemá kurz prvej pomoci, nevie alebo nemôže dýchať, pokračovať v stláčaní hrudníka bez prerušenia. Pokračovať až do príchodu záchrannej služby alebo do prebratia postihnutého. Začne sa mrviť, hýbať, prípadne otvárať oči. Niekedy pri stláčaní hrudníka vyteká z úst voda, nie je to voda z pľúc, ale zo žalúdka. Nevylievajte ju a neprerušujte oživovanie.