V stredu minulý týždeň (12. 10. 2022) sa 19-ročný Bratislavčan Juraj vybral do mesta. Jeho zámerom bolo popraviť LGBT ľudí, ktorí sa stretávali v bare Tepláreň na Zámockej ulici.

Pred samotným činom zverejnil na sociálnej sieti 65-stranový manifest, ktorý bol namierený proti Židom a homosexuálom. Po tom, čo zavraždil dvojicu mladých mužov, ktorí pred barom náhodne sedeli, a postrelil ich kamarátku, sa k vražde na sociálnej sieti priznal. Nakoniec si sám vzal život, zastrelil sa otcovou zbraňou.

Teraz prehovoril Jurajov otec. Objavil sa v relácii Štúdio Orwell, ktorú moderuje Marian Kotleba, šéf mimoparlamentnej politickej strany ĽS Naše Slovensko. Po odchode časti poslancov poslanecký klub ĽS Naše Slovensko v parlamente zanikol. Samotný Kotleba musel z parlamentu odísť, lebo bol odsúdený za prejav sympatií k neonacistickej ideológii. Vystúpeniu strelcovho otca predchádzal dlhý Kotlebov monológ. Otec strelca kandidoval v parlamentných voľbách 2020 za stranu Vlasť, ktorej šéfoval kontroverzný Štefan Harabin.

"Neverím tomu, že to urobil. Myslím si, že je zneužitá obeť," povedal Juraj Krajčík st. s tým, že telo jeho syna bolo v neprirodzenej polohe, a preto mu pripadá, že bol popravený. Strelec po útoku na Zámockej prišiel domov, kde sa mal pohádať s rodičmi, vziať si druhú otcovu zbraň a odísť preč. Policajti ho vo štvrtok (13. 10. 2022) nadránom našli zastreleného. "Podľa toho, ako sa správal v ten deň, neverím tomu, že to urobil. Bol iba obeť," povedal otec. "V ten deň, čo sa to stalo nemusel ísť do školy. Ráno sa zobudil, trošku si pospal. Potom prišiel za mamou, že nech mu uvarí čaj, že ho škriabe v hrdle. Urobili by ste to, keby ste mali na pláne takúto šialenosť?" Bližšie detaily toho, čo sa v osudný večer dialo, však nepovedal, ani "moderátor" Kotleba sa ho na to nepýtal.

Podľa Krajčíka st. mal mať jeho syn už v piatok stužkovú, neuveriteľne sa na to tešil. "Ukazoval nám menu, z ktorého si máme vybrať," povedal s tým, že jeho syn bol na predošlej škole šikanovaný, po čom sa úplne uzavrel do seba, no žiadnou diagnózou netrpel, čo mal potvrdiť aj psychiater. "Môže to byť brutálna hra spravodajských služieb," povedal Kotleba. Strelec Juraj po sebe zanechal list na rozlúčku, kde písal o tom, že svoje činy vôbec neľutuje. Jeho otec však tvrdí, že si ho v tom zhone nestihol ani prečítať a o tom, že už je "vonku" sa dozvedel až od známych.

Okrem iného Krajčík st. vylúčil aj to, že by jeho syn bol homosexuálne orientovaný či užíval drogy. "Nefajčil ani cigarety a domov prichádzal najneskôr o deviatej večer." Rozprával ďalej o tom, že dlhodobo sa venoval karate, hoci sa nikdy nebil, nemal na krku žiaden priestupok, ani trestný čin. "Jednoducho ho to bavilo, ale na súťaže nechodil," prezradil s tým, že jeho syn bol vždy slušný, úctivý, citlivý a nekonfliktný.

V osudný deň sa okolo 16. hodiny vybral na prechádzku, údajne to robil bežne. Krajčík st. v relácii priznal, že mu z trezoru zmizla zbraň. Kľúče od trezoru sa mali nachádzať v druhom trezore, ako sa k nim dostal, nevie. So svojou sestrou mal strelec vraj výborný vzťah, a to napriek tomu, že je medzi nimi veľký vekový rozdiel. Otec útočníka vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým obetí. Viem, čo cítia pozostalí. "To isté cítime my, rodina. Najhoršie to znáša naša dcérka."

Mohlo by vás zaujímať: