Obeťami včerajšieho krvavého útoku pri podniku v centre Bratislavy sú dvaja muži Matúš a Juraj. Páchateľ mal na nich strieľať o 19.00 h na Zámockej ulici pod hradom.

VIDEO: VYJADRENIE SUSEDOV

Podľa dostupných informácií sa pri podniku pred streľbou zdržiaval dlhšiu chvíľu a útok si zrejme plánoval. Strelcom, ktorého našli dnes ráno mŕtveho v mestskej časti Nové Mesto, by mal byť chlapec Juraj, ročník 2003.

POZRITE SI FOTO Z MIESTA, KDE NAŠLI TELO >>>

Aktuálne sú v časti Jaskov rad, kde našli jeho telo, policajti aj patológ. "Dnes ráno polícia strelca vypátrala. Mŕtveho. Aktuálne prebiehajú procesné úkony, bližšie informácie vám poskytneme hneď ako to bude možné," uviedli v stanovisku policajti. Celé miesto je opáskované. Podľa našich informácií sa mal chlapec na mieste zdržiavať celú noc, odkiaľ komunikoval aj na sociálnej sieti.

Juraj býval v bratislavskom Ružinove. Byt v bytovke je aktuálne strážený, na mieste sú tiež policajti, technici aj NAKA. Jeho otec sa tam nenachádzal.

Okrem jeho nízkeho veku je zarážajúce aj jeho pozadie. Na sociálnej sieti Twitter bol mimoriadny aktívny a dokonca tam o spáchaní hrozivého skutku informoval vopred. Dokonca ešte aj v stredu večer sa na svoje konto prihlásil. Už v lete dokonca zverejnil fotografiu pred osudným podnikom s ironickým komentárom.

Krátko po tragédii, keď zverejňoval podozrivé statusy, sa ho ľudia pýtali, čo sa deje. On im odpovedal: „Ale nič, taká srandička na Zámockej.“ Vyzvali ho tiež, že pokiaľ je vrahom, nech sa odfotí s topánkou na hlave. Po chvíli zverejnil selfie, ako mal topánku na hlave. Napísal tiež, že "zabil dve b*zny" a neskôr "vidíme sa na druhej strane".

Špekuluje sa o tom, že motívom dvojnásobnej vraždy má byť jeho nenávisť k homosexuálom. Pár hodín pred incidentom zverejnil hrozivý, vyše 60-stranový manifest v angličtine, v ktorom píše o Židoch a nadradenosti bielej rasy.

Priznal sa v ňom aj k tomu, že bol šikanovaný a že sa zradikalizoval na webovej stránke QAnon. Ide o americké konšpiračno-politické hnutie. Chlapec mal navštevovať gymnázium pre mimoriadne nadané deti a bol synom regionálneho politika.

Prečítajte si tiež: