Reklama

Mafiánske hroby: Okázalé mohyly ako pútnické miesta. Čo si o tom myslí Mikuláš Černák?

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Mafiánske hroby: Okázalé mohyly ako pútnické miesta. Malo by to byť zakázané?
    Reklama
    Ingrid Timková

    Ingrid Timková

    Redaktorka

    Bizarné hroby zosnulých niekdajších členov slovenského podsvetia vyvolávajú zvláštne pocity. Akoby nimi chceli pozostalí demonštrovať moc bývalých grázlov aj po ich smrti. U okoloidúcich však takáto posmrtná okázalosť vyvoláva iba trpký úsmev alebo pohŕdanie. Malo by byť zakázané mafiánom stavať mohyly, aby sa z nich nestali pútnické miesta? Čo si o tom myslí najznámejší slovenský mafián Mikuláš Černák?

    Fakt, že po smrti sú si všetci rovní, akoby niektorí nechceli prijať! Bývalým mafiánom totiž ich pozostalí stavajú honosné pomníky. Ich mohyly však vyznievajú ako bizarné pamätníky na obdobie, keď v uliciach vládol strach. Slovenské podsvetie bolo totiž v 90. rokoch na vrchole moci a vplyvu. Jeho bosovia a ich pešiaci sa cítili neohroziteľní, no hlavne nedotknuteľní.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Na tom istom cintoríne, kde je pochovaný Papay je uložený aj muž zodpovedný za jeho smrť

      Streľba, rituálne popravy či výbuchy áut boli takmer na dennom poriadku. Vraždiace komandá sa neštítili ničoho a svoju brutalitu ukazovali verejne v uliciach. No množstvo kedysi vplyvných a obávaných mužov malo rovnaký osud a ako vraví klasik, ich život bol intenzívny, ale krátky.

      Okázalosť a predvádzanie sa na verejnosti im ich blízki zabezpečili aj po smrti. Obrovské čierne náhrobné kamene s vygravírovanými portrétmi nebohých mafiánov pôsobia ako strašidlá času. Vyše dvojmetrovú kamennú tabuľu s portrétom má Robert Holub, ktorý šéfoval košickému podsvetiu. Mal rómsky pôvod, pochádza zo Spiša, kde je medzi Rómami v móde stavať honosné pomníky. Pozrite TU

      V GALÉRII si môžete pozrieť aj hrob Jána Takáča, niekdajšieho bosa rovnomennej skupiny takáčovcov. Zastrelili ho pri nastupovaní do auta koncom júla 2003 na Kramároch. Bol sám, bez ochranky a rozstrieľali ho 15 ranami. Nájdete tam aj miesta posledného odpočinku členov gangu pápayovcov, bratov Vladimíra a Jozefa Danišovcov, Jozefa Svobodu, Petra Steinhübela, bratov Reiszovcov, mafiána zo Spiša Emila Miťa Novotného či Vladimíra Černáka.

      Prečítajte si tiež:

      Autor článku

      Ingrid Timková

      Redaktorka
      Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.