Slavomír Surový z Brezna v divokých 90. rokoch patril do skupiny černákovcov a bos Mikuláš Černák ho označil za svojho štartéra, ktorý skúšal, či pod jeho autom nie je nálož. Bol korunným svedkom v procese, v ktorom šéfa mafie usvedčoval z vrážd, a aj preto ho odsúdili na doživotie. Častovali sa rôznymi urážkami. Surový o bosovi tvrdil, že zabil viac ľudí ako rakovina. Ten ho na oplátku zosmiešňoval tým, že bral mŕtvolám zlato a nosil botasky po zavraždenom poľskom podnikateľovi Grzgregorzovi Szymanekovi. 

Prešovský súd v roku 2011 právoplatne odsúdil Surového na 15-ročné väzenie s najprísnejším stupňom stráženia vo veci vraždy Petra Klešča a pokusu o vraždu Jozefa Holuba - brata nebohého bosa východoslovenského podsvetia Róberta Holuba z roku 1997. Nástupu do basy sa vyhýbal, policajti ho lapili na oslave jeho narodenín v popradskom hoteli Gerlach, ktorý patrí ďalšiemu bývalému černákovcovi Milanovi Reichelovi.

Pred dvomi rokmi požiadal Surový o obnovu konania, v jeho prospech svedčil pred rokom aj jeho bývalý bos Černák. Po desiatich rokoch sa dostal na slobodu a je odhodlaný dosiahnuť zrušenie odsudzujúceho rozsudku. 

V exkluzívnom rozhovore pre denník Plus JEDEN DEŇ prezradil:  

  • aký má vzťah s Černákom
  • prečo sa ho báli ako Lucifera
  • čo si myslí o ľuďoch blízkych Černákovi
  • ako sa zmenil svet počas jeho uväznenia
  • ako vnímal svoje odsúdenie
  • chce dokázať svoju nevinu?           
  • čo mu odkázal Milan Lučanský pred svojím zadržaním
  • koho varuje pred pekelnými bránami
  • či nosil zlato po mŕtvych a botasky po zavraždenom milionárovi Szymanekovi
  • ako sa dostal k černákovcom

FOTO černákovcov TU >>>>>

Odsedeli ste si desať rokov. Spoznali ste známych, keď ste sa dostali von? 
- Nepripadá mi, že by sa za ten čas niečo zásadné zmenilo, ja som sa vrátil k rodine, čiže do mne známeho prostredia, vnímam akurát fakt, ako mi vyrástli deti a to, že pre vykonštruované obvinenie som ich nevidel vyrastať. Nič iné ma netrápi ani nezaujíma.

Prekvapilo vás niečo?
- Nič, akurát, že kopec známych a členov rodiny som, žiaľ, nestihol živých.

A čo vravíte na Brezno, kde ste sa vrátili?
- Pribudlo veľa obchodov a jednosmeriek.

Teraz vážnejšie, ako vnímate svoje odsúdenie?
Od začiatku som tvrdil, že som nemal nič spoločné so skutkom, za ktorý som bol neprávom odsúdený, kompetentní celé roky chodili za mnou a sami mi priznávali, že vedia o tom, že ja som to neurobil, vraj sa to dá do poriadku. Žiaľ, boli to len prázdne reči. Žiaľ, u nás to asi fungovalo tak, že najskôr sa určí páchateľ a potom sa hľadá, za čo by sme ho mohli zavrieť. Od uväznenia Černáka (1997) som žil riadny život, prerušil som kontakty s bývalými ,,kamarátmi” a zrejme aj to niekomu prekážalo a potrebovali ma dať do ,,umelého spánku”, neviem prečo.

Článok pokračuje na ďalšej strane >>>