Reklama

Mafiánska vražda: M. Černák si ju už odsedel, súd sa s jeho advokátom a exšvagrom ťahá roky?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Mafiánska vražda Mariána Karcela: Advokát jedného z obžalovaných o tom, prečo súd znova nebol
    Reklama
    Ingrid Timková

    Ingrid Timková

    Redaktorka

    Mikuláš Černák (57) za vraždu Mariána Karcela (†30) sedí v base už roky. No o jeho údajných dvoch komplicoch súdy doteraz nerozhodli! Brutálna poprava banskobystrického podnikateľa z roku 2000 tak stále nemá potrestaných všetkých vinníkov. Prečo súd roky nekonal? A aká šokujúca informácia v prípade zaznela vo štvrtok?

    Objednávateľ Mikuláš Černák si trest za tento skutok odpykáva za múrmi najprísnejšie stráženej väznice. Rovnako aj údajný kat Branislav Adamčo z Veľkých Kapušian. Jemu európsky súd povolil obnovu konania. Pred pár dňami mu banskobystrický súd znova - zatiaľ neprávoplatne - potvrdil vinu. No nad exšvagrom bývalého bosa podsvetia Jozefom Matulom a jeho bývalým advokátom Danielom Maukšom zatiaľ nerozhodol ani len okresný súd.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Obhajca Adamčovcov Milan Kuzma o rozsudku ESĽP týkajúci sa jeho klientov: Týka sa aj iných?

      Krajský súd pri vynášaní doživotného rozsudku nad Černákom časť o Matulovej vine vrátil okresnému súdu z dôvodu procesných pochybení. Matula totiž súhlasil s konaním v jeho neprítomnosti, ale chcel byť účastný pri dokazovaní. Ale keď súd vypočúval Karcelovu vdovu, nebol predvolaný. Maukš bol vylúčený na samostatné konanie, lebo bol obžalovaný aj v inej trestnej veci.

      Neskôr ich prípady spojili, no roky sa v nich nekonalo. Sú obžalovaní z napomáhania pri vražde, mali zabezpečiť strelca. Podľa korunných svedkov Maukš vyniesol list od Černáka z väzenia s inštrukciami k vražde. Matula bol spojkou, ktorý moták vynesený advokátom odovzdal Michalovi Moravčíkovi, ktorý viezol strelca na popravu Karcela. Vinu obaja popierajú.

      Niekdajší najsilnejší muž podsvetia M. Černák bol ešte v roku 2010 súdmi právoplatne uznaný ako objednávateľ popravy a aj za túto vraždu a ďalšie si odpykáva doživotný trest. Podľa najnovšieho neprávoplatného rozsudku bol strelcom člen východoslovenskej zločineckej skupiny Branislav Adamčo, ktorý samopalom na otca dvoch maličkých dvojčiat vypálil najmenej 28 rán 27. júna 2000 dopoludnia, keď Karcel zaparkoval terénne auto pred svojim domom v Kynceľovej.

      Na miesto ho viezol spomínaný Moravčík. Sused Karcela v procese s Černákom k tejto kauze uviedol, že videl na mieste činu muža v čiernom oblečení a auto s dymovými sklami. Išlo o tmavozelenú Alfa Romeo 164 s brnianskym evidenčným číslom, ktoré neskôr našli zhorené pri Slovenskej Ľupči. Auto v deň vraždy ráno zachytila kamera jednej z bystrických čerpacích staníc. Polícia zamerala v inkriminovaný čas Adamčov mobil na chate pri Čertovici. Adamčo počas svojho výsluchu však tvrdil, že v osudný deň bol na súde na pojednávaní na východe a mobil požičal Zsoltovi Baloghovi z Čiernej nad Tisou (okres Trebišov), ktorý vraj išiel na Čertovicu s priateľkou. A na margo auta Adamčo uviedol, že ho predal neznámemu Ukrajincovi.

      V kauze Maukša a Matulu boli pojednávania viackrát odročené, najčastejšie zo zdravotných dôvodov obžalovaných. V jeseni roku 2021 pre ospravedlnenie neúčasti Matulu, ktorý podstúpil operáciu. Pred rokom v marci pred smrť obhajcu jedného z obžalovaných.

      Vo štvrtok (14.3.2024) bolo znova naplánované pojednávanie. No znova z toho nič nebolo. Maukš poslal ospravedlnenie z dôvodu vážneho ochorenia. “Podložil ho lekárskou správou, podľa ktorej nie je schopný bez ohrozenia života a zdravia sa zúčastňovať hlavných pojednávaní. Jeho ošetrujúci lekár oznámil, že žije posledné dni svojho života,” oznámil predseda senátu Marek Čech a odročil prípad na koniec mája.

      Bývalý šéf zemplínskej zločineckej skupiny Branislav Adamčo dostal doživotie aj za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vyberanie výpalného za pneuservis a za vozenie nafty z Ukrajiny, zapálenie dvoch erotických salónov, uloženie nefunkčného nástražného výbušného systému, ktoré malo slúžiť na skompromitovanie policajta, nedovolené ozbrojovanie a vraždy.

      Okrem Karcela mu do doživotia zarátali aj vraždu Arpáda Nistora, ktorého v máji 2014 uniesli zo záložne vo Veľkých Kapušanoch. Spútali ho a zabalili do plachty, potom ho odviezli do maštale roľníckeho družstva v obci Stretava. Adamčo ho brutálnym spôsobom zaškrtil ťažným lanom. Mŕtveho vyzliekli a hodili do vopred vykopanej jamy. Na svedomí má, podľa prokuratúry, aj dvojnásobnú vraždy ženy a dieťaťa v Moste pri Bratislave.

      Uspel dvakrát na európskom súde 

      B. Adamčo, označovaný aj ako nájomný vrah mafie, sa sťažoval na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) na viaceré  porušenia v spomínanom procese vraždy podnikateľa M. Karcela z Banskej Bystrice. V Štrasburgu mu v roku 2019 dali za pravdu v niektorých veciach. Neboli  mu doručené všetky vyjadrenia prokurátora k jeho odvolaniu i dovolaniu, v dôsledku čoho bol zbavený možnosti reagovať na ne. Tým bolo popreté jeho právo na spravodlivé konanie. V povolenej obnove konania pred niekoľkými dňami ho banskobystrický súd znova uznal vinným, po odvolaní bude rozhodovať nadriadený súd.

      A to nie je všetko. Adamčo sa sťažoval aj na prístup súdov k usvedčujúcemu svedkovi. Čo vyriekol ESĽP o "premotivovanom" korunnom svedkovi? Čítajte v popise fotky v GALÉRII >>>

      Na ESĽP uspel Adamčo aj v roku 2021. Sťažoval sa na neprimeranú dĺžku trestného konania v trestnej veci vraždy malého dieťaťa a ženy v Moste pri Bratislave vedeného proti nim na Okresnom súde Bratislava I. Na sťažovateľov bola v roku 2008 na okresnom súde podaná obžaloba z vraždy a trestné konanie ešte v čase rozhodovania ESĽP nebolo právoplatne skončené.

      "Posudzované obdobie tak trvalo viac ako 13 rokov pred prvostupňovým súdom. skonštatoval porušenie práva na prejednanie veci v primeranej lehote. ESĽP skonštatoval porušenie práva na prejednanie veci v primeranej lehote," uviedlo ministerstvo spravodlivosti na svojej stránke.   

      Autor článku

      Ingrid Timková

      Redaktorka
      Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.