Reklama

Vražda podnikateľa Karcela: Mikuláš Černák označil svedkov za klamárov

Mikuláš Černák označil svedkov vraždy za falošných kajúcnikov.(archívna fotografia)

Zdroj: TASR

Reklama

Pojednávanie s bývalým švagrom Mikuláša Černáka Jozefom M. a bývalým obhajcom Danielom M. v prípade objednávky vraždy podnikateľa Mariána Karcela Okresný súd v Prešove po vypočutí svedkov odročil na 24. a 25. septembra.

Dôvodom je, že na dnešné pojednávanie sa nedostavili všetci predvolaní svedkovia. Okresný senát na septembrový termín predvolá ešte deväť svedkov, medzi nimi aj otca a brata Branislava Adamča, ktorý bol za vraždu Karcela právoplatne odsúdený.

Pred okresným senátom dnes vypovedali vo veci objednávky vraždy Karcela ako svedkovia Mikuláš Černák a Branislav Adamčo, ktorí sú právoplatne odsúdení na doživotie za viacero trestných činov. Obaja zhodne vypovedali, že obžalovaní sú nevinní a s vraždou nemajú nič spoločné.

Mikuláš Černák pôvodne nechcel k prípadu vypovedať a v tom zmysle poslal predsedovi senátu list. Napriek tomu ho eskorta do Prešova priviezla. Sudca ho informoval, že v pozícii svedka takéto vyhlásenie môže urobiť až po poučení na súde.

Podľa Černáka sú svedkovia klamári

Černák sa napokon rozhodol vypovedať a jeho vypočutie trvalo takmer hodinu. „Obžalovaní sú nevinní, stali sa obeťou kampane vedenej voči mne orgánmi činnými v trestnom konaní a zo strany falošných kajúcnikov,“ povedal Černák.

Za klamárov označil bývalých členov svojej skupiny Michala Moravčíka a Slavomíra Surového. Podľa Černáka osoby, ktoré spáchali vraždu Karcela, mu chceli iba uškodiť. Čin sa stal v čase, kedy bol jeho prípad v odvolacom konaní a Karcel v ňom figuroval ako svedok. Černák na adresu svojho bývalého kamaráta Moravčíka povedal, že pred súdom vypovedal zámerne lživo, aby si polepšil. Vyslovil želanie, aby mohol ísť na detektor lží a aby tam súd poslal aj Moravčíka. Surového označil za produkt polície, ktorý funguje ako kazeta, ktorú práve potrebujú použiť.

Branislav Adamčo ako svedok vypovedal, že s vraždou Karcela nemal nič spoločné, hoci za ňu bol právoplatne odsúdený. V rokoch 1997 – 2000 patril do skupiny Karola Szatmáriho, ktorého sprevádzal na cestách – aj do Banskej Bystrice, kde sa mal stretávať s „nejakými“ ľuďmi v hoteli Lux. On s ním v tom čase nebol a Černáka nepoznal. Stretával sa iba s Moravčíkom, ktorého poznal, lebo podľa jeho vyjadrenia „bol tiež športovo zameraný“.

V čase vraždy Karcela v roku 2000, sa nepoznal ani s jedným z obžalovaných. S Černákovým bývalým švagrom Jozefom M. sa videli iba na súde. Druhého z obžalovaných - Daniela M. spoznal na prelome rokov 2002 až 2003, kedy za ním na jeho podnet prišiel do väzby. Po dohode so svojimi obhajcami z Trebišova a Košíc usúdili, že pre vzdialenosť bude jednoduchšie, keď ho bude kontaktovať Daniel M., ktorý je z Brezna. Obžaloba je podľa neho postavená na krivých výpovediach ľudí, medzi ktorými figurujú hlavne Moravčík a Surový.

Karcela zastrelili pred jeho domom

Karcela zastrelili v roku 2000 v aute pred jeho domom v Kynceľovej pri Banskej Bystrici samopalom. Proces s Mikulášom Černákom a spol. sa na Okresnom súde v Prešove začal 10. novembra 2008 a presne po roku senát vyniesol rozsudok, ktorým poslal bossa banskobystrickej zločineckej skupiny Mikuláša Černáka za mreže na doživotie a jeho bývalého švagra odsúdil na 12 rokov. Obaja odsúdení sa proti rozsudku odvolali.

Krajský súd v Prešove 22. septembra 2010 zamietol odvolanie Černáka a potvrdil mu doživotný trest. Nepotvrdil však prvostupňový rozsudok pre Jozefa M. a jeho prípad vrátil späť na ďalšie dokazovanie. Dôvodom bola jeho neprítomnosť na pojednávaní (12. novembra 2008), keď vypovedala manželka zavraždeného Mariána Karcela, čím bolo porušené jeho právo na obhajobu.

Pôvodne bol v tomto procese súdený aj bývalý Černákov obhajca Daniel M., ktorého prípad neskôr vylúčili na samostatné konanie. Predseda senátu odvolacieho Krajského súdu v Prešove Viliam Dohňanský pri verdikte súdu odporučil, aby prípad Jozefa M., ktorý vrátil na prvostupňový súd, bol s ním spojený na jedno konanie.