Doživotne odsúdeného Mikuláša Černáka rok skúmali znalci: Ich zistenia sú šokujúce
23. 9. 2023, 10:30 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:28)
Viac ako rok skúmali, či sa napravil! Traja znalci vyšetreniami skúmali, ako je u doživotne odsúdeného mafiána Mikuláša Černáka nastavená hodnotová orientácia a motivácie jeho konania a správania. Výsledok zrejme prekvapil aj samotných znalcov.
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: archív M.K.
Galéria k článku
Mikuláš Černák sedí za mrežami už 25 rokov. Väčšinu času strávil na samotke. V cele s primurovaným stolom a strohým zariadením. Na čerstvý vzduch mal nárok iba jednu hodinu, keď sa mohol v oddieli pre doživotne odsúdených poprechádzať na dvore prísne stráženej väznice obohnanej vysokým múrom. Okolitý svet videl iba počas toho, keď ho previezli na súdy či iné úkony trestného konania.

Černák si trest odpykáva za viacero vrážd v podsvetí z divokých 90-tych rokov. Svedčili proti nemu jeho vtedajší kumpáni, no lavici obžalovaných s ním nesedeli. On sám ich nazýval “kajúcnikmi” - tento výrazový prostriedok si v súčasnosti obľúbili aj politici, ktorí sa ním snažia haniť ľudí svedčiacich vo veľkých korupčných kauzách.
Proces s bývalým bosom všetkých bosov slovenského podsvetia sa viedol v prešovskej väznici a v priebehu ôsmich týždňov prebiehali výsluchy svedkov a znalcov každý deň okrem piatku. V budove basy boli vždy prítomní aj kukláči. Po prestávke sa proces presunul na súd a počas šiestich týždňov to bolo najstráženejšie miesto v Prešove. Po zuby ozbrojení policajti z pohotovostného útvaru hliadkovali aj na streche. Krajský súd vyhlásil definitívny verdikt v odvolacom procese 22. septembra a potvrdil doživotie za šesť vrážd a zosnovanie ďalšej. Neskôr sa odsúdený priznal k ďalším vraždám a policajtom pomáhal odkrývať svoju “temnú minulosť.”
Súčasťou spisu počas spomínaného procesu boli aj posudky k jeho duševnému stavu. Znalci z odboru psychiatrie Anton Heretik a Róbert Mathé tvrdili, že u neho možnosť nápravy je nižšia. Posudok vypracovali bez vyšetrenia Černáka, lebo sa mu odmietol podrobiť. "Má disociálnu poruchu osobnosti. Presadzuje sa formou nekompromisného správania sa a manifestácie moci," uviedol pred súdom R. Mathé s tým, že nejde o duševnú poruchu ale o vývinovú chybu o ktorú sa pričinila hyperaktivita Černáka v detstve. „Má mimoriadnu schopnosť prispôsobiť sa akýmkoľvek podmienkam,” dodal. Psychologička Mária Gažiová ho vyšetrila viackrát a jej záver bol opačný. Podľa nej je kritický k spáchaným skutkom a jeho pobyt na slobode sa jej nejavil ako nebezpečný.
V apríli tohto roka uplynulo 25 rokov jeho pobytu za mrežami a od tej chvíle môže kedykoľvek požiadať o podmienečné prepustenie. Zatiaľ tak neurobil. Už niekoľko mesiacov je v leopoldovskej väznici zaradený do národného projektu Šanca na návrat. Jeho cieľom je po návrate z výkonu trestu "znížiť riziká sociálneho vylúčenia väzňov, zvýšiť ich šancu nájsť si prácu, znížiť riziko spáchania trestnej činnosti a zaradiť sa do života tak, aby sa vyhli možným krízovým situáciám.”
Keď prelomil pred šiestimi rokmi mlčanie, policajti znova dali na neho vypracovať znalecký posudok. Najprv ich namietal, lebo si myslel, že budú voči nemu zaujatí. V hlavnom procese s ním totiž vypracovali dvaja psychiatri 50-stranový posudok bez toho, aby sa s ním čo i len 5 minút rozprávali. Nakoniec však súhlasil. Traja znalci ho rok a pol skúmali a zisťovali, či je možná u neho náprava.

Zdroj: https://www.instagram.com/p/CcyBP43F9y2/
Posudky na M. Černáka vypracovali psychiatri Ivan André a Ľubomíra Izáková a psychológ Dušan Kešický. Hodiny sa s ním rozprávali, dávali mu vypracovávať rôzne testy, študovali všetky jeho trestné spisy:
Psychológ Dušan Kešický napríklad v posudku v časti posúdenia formovania spoločensky akceptovateľnej hodnotovej orientácie M. Černáka píše, že “motívom konania odsúdeného nie je pomsta osobám žijúcim na slobode, ktoré doteraz neboli potrestané, ale práve naopak, snahou je odstránenie nevyjasnených okolností.”
Prečítajte si tiež: