Reakcia vlády na rozhodnutie Ústavného súdu: Len sa napravilo, čo spôsobil Lipšic, tvrdí Taraba
4. 7. 2024, 17:36
Na Úrade vlády SR sa najvyšší predstavitelia vládnej koalície a minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) vyjadrili na margo včerajšieho nálezu Ústavného súdu k novelám trestných kódexov.
Podľa vicepremiéra Roberta Kaliňáka (Smer) koalícia očakáva ospravedlnenie za to, "aký obrovský humbuk tu narobili pred Vianocami, ale aj na prelome roka".
V tom čase opozícia organizovala protesty proti prijímaniu novely, ktorú vláda poslala do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní.

Zdroj: YouTube/ @smersd
"Konečne máme európske trestné kódexy. Včera bolo jasne povedané, že tam, kde Česká republika, Nemecko alebo Rakúsko končia, tam my len začíname," pripomenul Kaliňák slová sudcu spravodajcu Petra Straku, podľa ktorého sú trestné sadzby na Slovenskú veľmi prísne.
Novela zavádza okrem iného nižšie trestné sadzby a Kaliňák pripomenul, že na nižšiu sadzbu má páchateľ iba v tom prípade, ak nahradí svojej obeti škodu.
"Táto novela bola označená za desivú, za koniec sveta, za tmu. A na konci to vyvolalo také vášne, že to viedlo k ataku na Roberta Fica," pokračoval Kaliňák s odkazom na atentát z 15. mája na premiéra Roberta Fica (Smer).
Zdroj: TASR
Na snímke Robert Kaliňák.
"Z môjho pohľadu je veľmi ťažké nielen pre opozíciu naďalej obhajovať zrušenie špeciálnej prokuratúry a čurillovcov, ktorý zneužívali právo," vyhlásil Kaliňák s pripomienkou, že v minulom volebnom období "zomierali ľudia".
Slovensko sa podľa neho vydalo prijatím novely "novou, modernou cestou".
Matúš Šutaj Eštok, predseda strany Hlas a minister vnútra, zasa vyhlásil, že "ľudia ako Igor Matovič, Štefan Hamran alebo Roman Mikulec nedokázali vládnuť a preto zneužívali trestné právo".
Líder Hlasu snahy opozície, ktorá sa v súvislosti s novelou obrátila na Ústavný súd, vníma ako "snahy o nerešpektovanie výsledku parlamentných volieb".
Vyzdvihol, že spôsob, akým koalícia prijala novely, nebol protiústavný.
Vláda novelu prijala začiatkom decembra a pôvodne ju mal parlament prijať ešte do Vianoc. Obštrukciami sa však podarilo natiahnuť rokovanie tak, že nakoniec Národná rada schválila novelu vo februári. V marci sa opozícia a vtedajšia prezidentka Zuzana Čaputová obrátili na Ústavný súd.
Ten zastavil účinnosť novely, podľa nálezu je však väčšina novely súladná s ústavou.
Ústavný súd vidí nesúlad s ústavou sa pri ustanovení o treste prepadnutia majetku a tiež prechodných ustanovení súvisiacich s premlčaním. Súd vyslovil za nesúladné s ústavou aj prechodné ustanovenie, ktoré malo ministrovi spravodlivosti umožniť podať dovolanie v neprospech obvineného spätne do troch rokov v prípade dohôd o vine a treste. Tiež možnosť využiť nezákonne získaný dôkaz v trestnom konaní v prospech obvineného.
Minister Šutaj Eštok vyzval opozíciu, aby neorganizovala nové protesty. "Poďme sa baviť konštruktívne a vecne," povedal s tým, že na to je vláda pripravená. "Včera naša opozícia schytala obrovský debakel," zhodnotil nález Ústavného súdu Šutaj Eštok.
Podľa neho Ústavný súd namieta iba "tri body".
Za SNS na tlačovke vystúpil Tomáš Taraba, minister životného prostredia.
Podľa neho sú na "120 percent väznice preplnené ľuďmi, ktorým nebolo umožnené, aby uhradili čo najrýchlejšie škodu".
Tvrdí, že v prvom rade by sa malo hľadieť na obeť a jej odškodnenie.
"To, čo včera rozhodol Ústavný súd, to je návrat medzi vyspelé európske štáty," podotkol Taraba s tým, že takto len napravili situáciu, ktorú "spôsobil Daniel Lipšic". Ten bol totiž ministrom, keď sa v roku 2005 sprísňovali trestné sadzby.
Aj podľa Tarabu atentát na premiéra bol výsledkom protestov proti prijatiu novely.
Zdroj: Jakub Kotian
Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba.
"Chcem zdôrazniť, že potrebujeme kompetentnú opozíciu, aby nám pomohli vylepšiť zákony. Ale my takú opozíciu nemáme," adresoval svojim politickým oponentom Taraba.
"Včerajší deň bol smutným dňom aj pre voličov opozície. Prehrali v téme, ktorá bola pre nich najsilnejšia," zhodnotil.
"Ústavný súd rozhodol, že dnešným dňom na Slovensku vzniká právny štát," reagoval na výčitky opozície, ktoré sa týkali noviel Trestného zákona a Trestného poriadku.
Minister spravodlivosti Boris Susko zhodnotil, že "nález je totálne K.O. prezidentke Zuzane Čaputovej a opozícii".
"Nová trestná politika štátu prináša väčšie záruky, aby nebolo možné kohoľvek svojvoľne pripraviť o slobodu," povedal Susko s tým, že novela obsahuje zhruba 435 novelizačných bodov. Ústavný súd konštatoval rozpor s Ústavou v jednom vecnom bode a v troch prechodných ustanoveniach. "V žiadnom ďalšom ustanovení Ústavný súd nenašiel rozpor s ústavou ani medzinárodnými záväzkami. Sudca spravodajca dokonca uvítal úpravu trestných sadzieb, ktoré doteraz boli neprimerane prísne," podčiarkol Susko.
Minister spravodlivosti odmieta vyhlásenia, že "alternatívne tresty sú formou amnestie". Novela zavádza viac finančných, resp. peňažných trestov, či väčšie využívanie monitorovacích náramkov.
Susko vyzval predstaviteľov opozície, aby "išli s ním a prezreli si ústavy na výkon väzby a trestu odňatia slobody".
Tvrdí, že keď si pozrú podmienky pre výkon väzby, do ktorej sa podľa neho posielali ľudia "účelovo", tak "pochopia, že takto spravodlivosť nevyzerá".
Podľa neho odstránili "choré prvky, ktoré do práva zaviedla bývalá vládna garnitúra".
Ako sa koalícia vysporiada s nálezom je podľa vicepremiéra Kaliňáka závislé od zverejnenia samotného nálezu Ústavného súdu. V súčasnosti je k dispozícii iba tlačová správa a tlačová konferencia predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana a sudcu spravodajcu Petra Straku. Tí už včera upozornili, že nález má vyše sto strán.
"Život má byť na prvom mieste, nie peniaze," tak charakterizoval Kaliňák novelu s tým, že "motivuje páchateľa, aby v prvom rade nahradil obeti škodu".