Kaliňák so Suskom chcú stíhať sudcu Klimenta: Po európskej hanbe nemôže súdiť ani POLKU PRASAŤA
18. 6. 2024, 11:39 (aktualizované: 18. 6. 2024, 22:14)
"Rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva potvrdilo európsku hanbu," povedal vicepremiér Robert Kaliňák na margo rozhodnutia súdu, podľa ktorého Slovensko nedodržalo práva sudkyne Denisy Cvikovej.
"Je to neakceptovateľná hanba," zdôraznil Kaliňák s tým, že Slovensko musí zaplatiť 20-tisícovú pokutu.
Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v marci 2020 rozhodol o väzobnom stíhaní sudkyne Cvikovej a ďalších bratislavských sudcov obvinených z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti. Išlo o známu akciu s názvom Búrka.
Zdroj: MATEJ KALINA
Bývalá sudkyňa Denisa Cviková počas pojednávania na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici, kde žiadala o prepustenie z väzby.
ŠTS v auguste toho istého roka rozhodol o prepustení Cvikovej. Najvyšší súd však v októbri toto rozhodnutie zrušil. Obvinená podala sťažnosť na Ústavnom súde, ktorý ju však zamietol. Preto sa obrátila na ESĽP, ktorý konštatoval, že boli porušené jej práva.
Ako zdôraznil Kaliňák, na Najvyššom súde rozhodoval senát 5T. Ten už viackrát kritizoval aj premiér Robert Fico. Minister spravodlivosti Boris Susko kritizoval, že v minulom období sa používala väzba ako prostriedok na donútenie obvinených spolupracovať s políciou. "Opäť je to senát 5T, ktorý rozhodol svojvoľne," dodal minister spravodlivosti.
Zdroj: Pavol Zachar
Minister spravodlivosti SR Boris Susko (SMER-SD)
Odcitoval z rozhodnutia ESĽP, podľa ktorého senát Najvyššieho súdu rozhodoval na základe dôvodov, ktoré prokuratúra ani nepredložila. Od sudkyne Cvikovej sa teda nedalo očakávať, že bude na ne pred súdom reagovať.
Tým bola predĺžená väzba sudkyne, pričom podľa ESĽ išlo o nezákonnú väzbu. "Rozhodli sme sa, že budeme konať a podáme disciplinárne návrhy a urobíme aj ďalšie právne kroky," vyhlásil Susko. Kaliňák dodal, že senát 5T sa "pokúsil prikryť nečinnosť orgánov činných v trestnom konaní". Podľa neho si senát 5T pod vedením sudcu Juraja Klimenta "dôvody na väzbu vymysleli".
Zdroj: TASR
Sudca Juraj Kliment
"Po takejto európskej hanbe nemôže súdiť ani polku prasaťa," povedal Kaliňák na adresu sudcu Klimenta. Podľa Kaliňáka je rozhodnutie ESĽP dôkazom, že v minulom volebnom období sa konalo premyslene. "Najprv zaútočili na sudcov, aby vyradili alebo zastrašili justíciu. Potom išli po špeciálnom prokurátorovi a potom sa pustili do opozičných politikov," vyhlásil Kaliňák s tým, že výsledkom je atentát na premiéra Roberta Fica.
Argumentuje pritom aj slovami atentátnika, ktorý mal útočiť na Fica aj preto, že Ján Mazák prišiel o miesto šéfa Súdnej rady a neskôr aj o miesto v Súdnej rade.
Zdroj: Jaroslav Novák
Advokát a bývalý sudca David Lindtner
David Lindtner, ktorý bol tiež zadržaný v rámci akcie Víchrica a dnes pôsobí ako poradca premiéra a obhajca niektorých politikov, v tejto súvislosti kritizoval Mazáka. Podľa neho pomáhal "kryť" prešľapy v justícii v minulom volebnom období.
"Je zrejmé, že dôvody, pre ktoré bol odvolaný Ján Mazák z funkcie Súdnej rady boli tak závažné, že Súdna rada nemala inú možnosť ako podať podnet, ktorý sa skončil jeho odvolaním postu predsedu Súdnej rady," pokračoval Lindtner.
Súdna rada Mazáka odvolala pre nelegálne lustrácie sudcov. Mazák sa preto obrátil aj na Ústavný súd, ten však jeho podnet zamietol. Krátko na to parlament rozhodol aj o Mazákovom odvolaní zo Súdnej rady. Ako pripomenul Lindtner, v tejto veci sa vedie aj trestné stíhanie. "Ján Mazák kryl svojho kamaráta doktora Juraja Klimenta, ktorý porušoval práva osôb stíhaných v exponovaných veciach," zdôraznil Lindtner.
Zdroj: Pavel Neubauer
Na snímke predseda Súdnej rady SR Ján Mazák
Ako povedal Kaliňák, už bolo podané trestné oznámenie na sudcu Klimenta. Nevylúčil, že by v tomto prípade mala byť stíhaná aj bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. "Musíme konať my. Hovoríme o trestných oznámeniach na ľudí, ktorí nedodržiavali právo a zneužívali ho," podotkol Kaliňák.
Zdroj: Pavol Zachar
Na snímke podpredsedníčka strany SaS a exministerka spravodlivosti Mária Kolíková.
Tibor Gašpar, predseda branno-bezpečnostného výboru v parlamente, spomenul, že keď bola Cviková vo väzbe v Ilave, pokrikovali na ňu počas vychádzok. "Držali ju vo väzbe len preto, aby sa priznalo aj k tomu, čo neurobila," dodal. Podobný osud by podľa neho čakal aj Roberta Fica, keby sa dostal do väzby, myslí si.
Poslanci rozhodovali o vydaní poslanca Roberta Fica na väzobné stíhanie v máji 2022, poslanci však žiadosti prokurátora z vtedajšieho Úradu špeciálnej prokuratúry nevyhoveli.
Zdroj: Jaroslav Novák
Na snímke poslanec NR SR Tibor Gašpar (SMER-SD)
Podľa Gašpara tu existovala skupina vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov, ktorá sa zameriavala na vtedajšiu opozíciu. "Robert Fico bol od tej väzby veľmi blízko. Cieľ bol jednoznačný, dostať ho do väzby," pokračoval Gašpar. Argumentoval pritom známou SMS správou: "Smrť Moby Dickovi. Boh nás potrestá, ak neuženieme Moby Dicka na smrť." Išlo o správu jedného z vyšetrovateľov na adresu dnes už bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Gašpar pripomenul, že skupina vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu viackrát "vtipkovala" na tému úmrtí ľudí, ktorých stíhali. "Chcel som poukázať, že je to o skupine zločincov, ktorí chceli vyvíjať nátlak na ľudí vo väzbe," povedal Gašpar. Aj on bol zadržaný a vo väzbe strávil rok.
Dnes popoludní sa začne v parlamente rozprava o návrhu bezpečnostných opatrení Lex atentát, Gašpar sa chystá v rámci nej priniesť ďalšie dôkazy, že atentát bol podľa neho vyústením dlhoročného tlaku na Roberta Fica.
Zdroj: RTVS
Záber z atentátu na Roberta Fica v Handlovej.
Podľa ministra Suska sú podané viaceré disciplinárne návrhy na niektorých sudcov, pričom sankciami by mal byť ich presun na nižšie súdy. V prípade sudcu Klimenta sa mu však zdá takýto "trest málo". "Pani Kolíková úmyselne nechala plynúť lehoty v rámci disciplinárnych konaní," spresnil Kaliňák. "Teda aj pani Kolíková to robila, aby sudcov kryla," dodal s tým, že kryla konkrétne sudcu Klimenta.

Zdroj: Radio Expres