Karty na stôl s Mariánom Viskupičom: Verejné financie sa vydali MAĎARSKOU CESTOU. A vláda mlčí!
12. 7. 2024, 15:15 (aktualizované: 12. 7. 2024, 15:16)

Podpredseda SaS Marián Viskupič je presvedčený, že vláda bude kvôli zlému stavu štátnej kasy nútená zvyšovať DPH. Inak sa naše konsolidačné záväzky nepodarí naplniť.
Zdroj: MARTIN DOMOK
Zdroj: Pavol Zachar
Zdroj: EMIL VAŠKO
Galéria k článku
Slovensko musí šetriť! Na budúci rok pred nami stojí konsolidácia verejných financií na úrovni 1% hrubého domáceho produktu (HDP), čo predstavuje približne 1,4 miliardy eur. Podpredseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič upozorňuje, že súčasný trend v nastavení zdravia financií nie je správny. „Bohužiaľ, Slovensko sa veľmi inšpiruje Maďarskom," hovorí v relácii Karty na stôl. „Sme v najhoršej situácii zo všetkých východoeurópskych krajín EÚ. A trendy neukazujú nič dobré."
Minister financií Ladislav Kamenický už viackrát zdôraznil, že sú za súčasný stav zodpovedné vlády po roku 2020, teda aj dnes už opozičná SaS. Jej podpredseda Marián Viskupič pripúšťa, že niektoré rozhodnutia vlád v tom období neboli správne. „Generálne je ale potrebné povedať, že naše verejné financie v tom období boli porovnateľné s tým, ako sa správali aj v ďalších krajinách." Problémom však zostávajú povestné Matovičove atómovky. „Áno, jednoznačne, veľa výdavkov nebolo v poriadku. Či to bola očkovacia lotéria, či veľa peňazí vyhodených na plošné testovanie."
Zdroj: TASR/Pavol Zachar
Na snímke je predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling, ktorý predstavuje nových podpredsedov strany Mariána Viskupiča, Janku Bittó Cigánikovú, Máriu Kolíkovú a Juraja Drobu. Stalo sa tak vo štvrtok 11. apríla 2024 v sídle strany v Bratislave.
Jedným z konsolidačných opatrení, ktoré sa dotkne našich peňaženiek, je už schválená tzv. daň z neresti, teda vyššia spotrebná daň z tabaku a sladených nápojov. Podľa Mariána Viskupiča to zďaleka stačiť nebude. „Prinesie nám to niečo menej ako 100 miliónov eur oproti potrebných 1,4 miliardy. Musíme konsolidovať asi 20 krát viac. Už máme júl a nič nie je na stole." Detaily chce ministerstvo financií predstaviť po prázdninách. „Už teraz je jasné, že vláda príde na poslednú chvíľu z rôznymi opatreniami, ktoré nepôjdu štandardným legislatívnym procesom. Čiže opäť to bude niečo také ako lex konsolidácia vlani." Spomína sa napríklad špeciálny odvod pre obchodné reťazce a v hre je aj možné zvyšovanie DPH.
Tému vyššej DPH o 2 alebo 3 percentuálne body začala SaS spomínať už v marci. Koalícia to už vtedy rázne odmietla. „Ak počúvate slová pána premiéra, nehovorí, že nebude vyššia DPH, ale že urobia všetko preto, aby vyššia nebola," zdôrazňuje Marián Viskupič. „Plynúci čas mi dáva čoraz viac za pravdu, že vláda nemá pripravené žiadne opatrenia, čo smeruje práve k zvyšovaniu DPH."
Automaticky by tak vyleteli nahor všetky ceny za tovary a služby. „Je to jednoduchá jednoriadková zmena. Jeden percentuálny bod by znamenal asi 500 miliónov eur. Ak bola DPH na úrovni 22 %, prinieslo by to asi jednu miliardu eur, čo už je zásadná suma." SaS však z takouto formou konsolidácie nesúhlasí, pretože by to bolo na úkor ľudí. „Som zásadne proti zvyšovanie všetkých daní, vrátane DPH," uzavrel Marián Viskupič.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Podpredseda SaS Marián Viskupič v štúdiu Plus JEDEN DEŇ. Je poslancom NR SR a podpredsedom Výboru pre financie a rozpočet. Angažuje sa aj v regionálnej politike ako poslanec Trnavského samosprávneho kraja.
!! Pozrite si celú reláciu Karty na stôl s Mariánom Viskupičom !!
Diskutovali sme aj o týchto témach:
- ako SaS vníma odobrenie trestných kódexov Ústavným súdom
- či by na protestoch z prelomu rokov urobila strana niečo inak
- aký si SaS pripúšťa podiel viny na súčasnom stave štátnej kasy
- či zahlasuje za vyššiu minimálnu mzdu a minimálny dôchodok
- ako by mala vyzerať efektívna konsolidácia verejných financií.