Reklama

Ľubomír Jančok: MACRONOVA volebná porážka sa dala čakať! ODTRHOL sa od problémov Francúzov

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ľubomír Jančok: MACRONOVA volebná porážka sa dala čakať! ODTRHOL sa od problémov Francúzov
    Reklama

    Publicista a pedagóg Ľubomír Jančok upozorňuje, že rast radikálov a krajnej pravice vo Francúzsku súvisia s malým záujmom Emmanuela Macrona o domácu politiku. Hlavnými témami francúzskych volieb boli imigrácia, identita a bezpečnosť, v ktorých politika jeho koalície centristov zaostáva.

    Francúzske voľby priniesli prekvapenie! Napriek konečnému víťazstvu ľavicovej koalície Nový ľudový front (NFP) Jean-Luc Mélenchona, výrazný úspech najmä v prvom kole volieb zaznamenalo Národné združenie (RN) Marine Le Penovej, ktoré vedie mladý politik Jordan Bardella. Odborník na francúzske pomery Ľubomír Jančok vidí príčiny pádu štandardných strán v nespokojnosti Francúzov s uspokojovaním ich potrieb. Kým my na Slovensku elity ešte len hľadáme, Francúz ich má už za 60 rokov dosť a chce sa ich zbaviť," hovorí v relácii Karty na stôl. „Keďže liberáli a socialisti nedávali odpovede, tak sa vo Francúzsku veľa prvkov radikalizovalo."

    Národné združenie však napokon v druhom kole volieb skončilo až tretie, koalíciu Emmanuela Macrona Spolu (ENS) na mieste druhom porazil ľavicový blok Jean-Luc Mélenchona. Ľubomír Jančok upozorňuje, že prezident Macron si za svoju porážku môže sčasti aj sám. „Čím viac sa sústredil na politiku mimo Francúzska, tým viac mu to utekalo doma." Bežní Francúzi riešia najmä sociálnu neistotu a migráciu, na čo prezident Macron akosi pozabudol. „Neriešil problémy, nevšímal si brutálne štatistiky o príleve migrácie, čo ľudia odmietali. Boja sa napríklad o svoju bezpečnosť na predmestiach."

    Zdroj: Thomas Padilla

    Na snímke je líder ľavicovej aliancie Nový ľudový front (NFP) Jean-Luc Mélenchon, ktorá zvíťazila vo francúzskych predčasných voľbách. Centristická koalícia Spolu (ENS) Emmanuela Macrona skončila druhá a krajne pravicové Národné združenie (RN) Jordana Bardellu tretie. Analytici po prerozdelení kresiel v parlamente nevylučujú volebný pat a ďalšie predčasné voľby.

    Macronova porážka vo voľbách je pomerne výrazná. Z jeho 250 poslancov v Národnom zhromaždení odchádza približne 90. „Dal si okolo seba svojich elitárov, svojich spolužiakov, problém v reprezentácii nebol. Tá bola špičková." Problém vidí publicista inde. „Môže sa stať, ako za Francúzskej revolúcie, že vy niečo prevezmete a zabudnete zastupovať záujmy ľudí a začínate zastupovať záujmy svoje a opúšťate záujmy verejné." Emannuela Macrona navyše čaká veľmi zložitá politická pozícia. Ak sa ľavicovej aliancii Nový ľudový front podarí vygenerovať vhodného kandidáta do čela vlády, bude z iného politického spektra ako prezident. A to vo Francúzsku nie je zvykom.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Emmanuel Macron prišil odvoliť s manželkou Brigitte
      Zdroj: Instagram Emmanuel Macron

      Macronove náhle rozhodnutie o rozpustení parlamentu po debakli v eurovoľbách sa mu teda zrejme vypomstí. „Za 200 rokov francúzskej demokracie sme mali približne 20 rozpustení parlamentu. Po roku 1958 od čias prezidenta Charlesa de Gaullea ich bolo 5, Macron je šiesty v poradí," zdôrazňuje Ľubomír Jančok v relácii Karty na stôl. „Z toho vzíde logicky kohabitácia. Buď vám to vyjde, že rozpustením vaši viac získajú, alebo to nevyjde ako napríklad Jacquesovi Chiracovi alebo teraz Emmanuelovi Macronovi." V prípade, ak by ale parlament nerozpustil, pád koalície Spolu by bol podľa odborníka oveľa strmší.

      Zdroj: EMIL VAŠKO

      Publicista, spisovateľ a pedagóg Ľubomír Jančok v štúdiu Plus JEDEN DEŇ. Žije striedavo na Slovensku a vo Francúzsku. Je laureátom ceny rektora UK v Bratislave i ďalších francúzskych ocenení. Zároveň je držiteľom doktorátu na parížskej Sorbonne a autorom viacerých publikácií.

      !! Pozrite si celú reláciu Karty na stôl s publicistom Ľubomírom Jančokom !!

      V diskusii sa okrem iného dozviete:

      • nakoľko je politicky stály široký ľavicový blok Jean-Luc Mélenchona
      • v čom tkvie raketový nástup mladého politika Jordana Bardellu bez predošlých skúseností
      • či Francúzku hrozí volebný pat a ďalšie predčasné voľby
      • ako nestabilná politická situácia vo Francúzsku ovplyvní olympijské hry v Paríži.