Ľudia totálne zničili bytovku. Mestu došla trpezlivosť. Neuveríte však, čo s ňou mieni spraviť!
30. 6. 2024, 16:00
Vedeniu mesta Dubnica nad Váhom došla trpezlivosť s neprispôsobivými obyvateľmi. Tí si totálne zlikvidovali bytovku, kde žili. Kým v Partizánskom mesto zrovnalo so zemou už štyri zdevastované bytovky, v Dubnici pristúpili k úplne opačnému riešeniu. Bytovku idú zrekonštruovať!
Zdroj: tami
Zdroj: tami
Zdroj: tami
Galéria k článku
Bytovka číslo 293 na Okružnej ulici bola dlhodobo tŕňom v oku obyvateľom mesta. Bolo to doslova bývanie ako z hororu a ulica, na ktorej bytovka stojí, aj keď sa nachádza rovno za policajnou budovou sa stala pre slušných ľudí zónou, ktorej sa vyhýbali. V bytovke navyše už dlhšie žili neplatiči bez kúrenia, vody aj elektriky.
"Za dvadsať rokov bytovku od okolitých stavieb začali oddeľovať ploty a bariéry, devastovala sa, ľudia sa vyhýbali tejto časti mesta, boli tu ploštice, vandalizmus, kriminalita," potvrdil vedúci stavebného úradu mesta Jozef Králik.
"Dlhotrvajúcim devastovaním tejto stavby zo strany neprispôsobivých spoluobčanov sa z bytového domu stala neobývateľná ruina v havarijnom stave. Tento problém sa mesto rozhodlo riešiť rázne a po dlhých peripetiách môžeme potvrdiť, že úspešne," povedal primátor mesta Peter Wolf.

Zdroj: tami
Dom však nejdú zbúrať, ako to spravili v Partizánskom, ale opraviť. "Vďaka projektu na komplexnú obnovu tohto bytového domu vznikne v Dubnici nad Váhom ďalších 36 nájomných bytov. Mesto tak postupne realizuje svoj zámer, a to vytvárať adekvátne podmienky pre život pre ľudí, mladé rodiny, či tých, ktorí chcú v našom meste žiť, pracovať, podnikať a vytvárať hodnoty," skonštatoval primátor.
Rekonštrukcia zdevastovanej stavby bude stáť viac ako milión eur a potrvá tristo dní. Financovanie bude hradené formou úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania. "V objekte susediacom s dotknutým bytovým domom vzniklo minulý rok 24 nájomných bytov. Tým sa už niekoľko mesiacov tešia prví nájomníci. Je potešujúcou správou, že už onedlho sa portfólio mestských nájomných bytov rozšíri a zo zdevastovanej bytovky vznikne dom s modernými parametrami, ktorý zapadá do koloritu mesta," dodal primátor.
Primátorovi a jeho deťom sa vyhrážali zabitím!
Ten zároveň potvrdil, že proces, ako sa zbaviť bytovky, ktorá desila slušných obyvateľov mesta, sa nezaobišiel bez problémov. Bytovka v meste stojí už vyše 40 rokov a viac ako dvadsať posledných rokov ju ľudia ničili.
"Problémom bol počet neprispôsobivých obyvateľov, ktorí žili v tejto bytovke a viac ako 20 rokov ju poškodzovali. Celý tento problém bol tak významný, že sa nezaobišiel bez trestných oznámení, pretože obyvatelia tejto bytovky sa vyhrážali zabitím mne, mojej rodine, deťom aj ďalším ľuďom," povedal P. Wolf, s tým, že jeden človek bol v tejto súvislosti aj väzobne stíhaný.

Zdroj: tami
"Zároveň chcem vyslať aj odkaz, aby sa táto bytovka stala tu, v Dubnici nad Váhom mementom, že naozaj nebudeme rešpektovať, ak niekto nedodržiava pravidlá, nie je schopný sa prispôsobiť a nebudeme rešpektovať to, že sa ostatní obyvatelia musia skladať na záväzky tých, ktorí si ich vytvoria a nie sú schopní ich splácať," dodal primátor.
Neplatiči z bytovky tak skončili na ulici a nedostali žiadne náhradné bývanie. "Obyvatelia tejto bytovky, ktorí vytvorili takéto záväzky, ktoré sa stali naturálnymi obligáciami, pretože neboli vymáhateľné, nebudú zaradení do evidencie uchádzačov o pridelenie nájomných bytov. Taktiež boli z tohto objektu deložovaní bez náhradného ubytovania," dodal primátor.
Ten ďalej zdôraznil, že po rokoch peripetií je toto dôsledok a následkom nespoločenského správania sa. Pätnásť rodín z bytovky vyrobilo dlh vo výške 186-tisíc eur, ktorý nie je vymáhateľný, pretože tí, ktorí ho spôsobili prešli osobným bankrotom.
Dopyt po bytoch v Dubnici je veľmi vysoký
Štyri rodiny z bytovky však získali mestský nájomný byt, pretože platili a nešlo o neprispôsobivých ľudí. Podľa P. Wolfa v bytovke po rekonštrukcii vznikne 36 jednoizbových bytov. Dopyt po mestských nájomných bytoch v Dubnici je však stále oveľa vyšší. Momentálne je v evidencii sto ľudí. V štádiu prípravy sú však už aj dvoj a trojizbové byty.
Dubnica nad Váhom nie je jediným slovenským mestom, ktoré sa rozhodlo bez ľútosti vysporiadať s neplatičmi a asociálmi. V Partizánskom však išli inou cestou a zbúrali tu už štyri bytovky, ktoré si ľudia zdevastovali a žili v nich spolu s hnusom, špinou, potkanmi a švábmi. Mesto s neprispôsobivými občanmi však stratilo trpezlivosť. Bez milosti ich vyšmarilo na ulicu a bytovku zbúralo. Bola už štvrtá v poradí.
„Mesto Partizánske v roku 2012 začalo uplatňovať jeden dôležitý princíp - a tým je princíp trikrát a dosť! Porušovanie verejného poriadku či neplatenie nájomného sme začali riešiť tým, že sme nepredlžovali nájomné zmluvy a začali sme postupne deložovať tých, ktorí poškodzovali mestský majetok, správali sa asociálne, neprispôsobivo a neplatili nájomné," povedal primátor mesta Jozef Božik.

Zdroj: tami
Mesto tak postupne deložovalo viac ako dvesto domácností, pričom bytovky, ktoré boli zdevastované, sa postupne búrali. „Najprv to bola Nábrežná 207, potom Nábrežná 206, dnes ide Nábrežná 205. Rovnako išiel dole výškový internát na Námestí Slovenského národného povstania, ktorý nikdy nemal byť, ale stal sa sociálnym bývaním a zdevastoval sa," dodal J. Božik.
Posledná bytovka číslo 205 bola vypratávaná postupne. „S tým, že ľudia museli odtiaľ odísť. Jedna rodina tam bola trošku dlhšie, lebo jediná mala zmluvu na neurčité obdobie, tam to prešlo do súdneho sporu, vyriešili sme to potom mimosúdne. Dostali náhradné bývanie, ale už na určitý čas vo vedľajšej bytovke s tým, že sa každý mesiac predlžuje. Čakáme na to, ako sa domácnosť bude správať. Pokiaľ tam nebudú prejavy asociálneho správania, zmluva sa predĺži," uviedol primátor.
Ľudia, ktorí boli deložovaní od roku 2013 až do súčasnosti, postupne odchádzali z mesta a asi tri alebo štyri domácnosti zostali v meste. Zaujímavosťou však je, čo sa stalo s ďalšími dvoma rodinami. „Čo sa nám tu trošku rozmohlo v negatívnom zmysle, je, že ľudia prenajali svoje byty ľuďom, ktorí boli deložovaní, z titulu pomsty susedom. Toto sa nám stalo minimálne dvakrát," povedal J. Božik.
Dodal, že nejde len o minoritu, ale aj o majoritu. „Nerobíme žiadne rozdiely, porovnávame iba to, či je niekto slušný a platí nájomné alebo je neslušný a neplatí. To je jediný parameter, ktorý zisťujeme, ktorý sa porovnáva a ktorý vyhodnocujeme," spresnil J. Božik.
Primátor vraví, že vysťahovaní ľudia sa nestali bezdomovcami. „Rozptýlili sa, iba jedna domácnosť je v útulku pre bezdomovcov, tam však platí tvrdý režim a musia sa mu prispôsobiť," povedal J. Božik s tým, že mesto nemalo zo zákona povinnosť postarať sa obyvateľom deložovaným z mestských bytov o náhradné bývanie.
Búranie poslednej bytovky stojí mesto 58-tisíc eur, rekonštrukcia už nebola možná. „Ľuďom bývajúcim na vedľajšej Komenského ulici chcem dopriať predovšetkým pekný výhľad na upokojujúcu zeleň," uzavrel primátor.
V minulosti sa rázne vysporiadalo s neplatičmi aj bývalé vedenie mesta Bánovce nad Bebravou. Nájomcov bytových domov na ulici K nemocnici mesto vysťahovalo potom, ako si dalo vypracovať statický posudok a ten potvrdil, že ľudia bytovku zlikvidovali natoľko, že viac nie je možné v nej bezpečne bývať.