Hnus, v čom žili ľudia. Bytovku si zničili sami. Mesto ich vyhodilo a toto spraví s budovou!
9. 1. 2024, 14:51 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:41)
Hnus, špina, potkany. Šváby loziace po bytoch, odporný zápach. Tak vyzerá bytovka v Partizánskom, v ktorej dosiaľ žili ľudia. Mesto s neprispôsobivými občanmi však stratilo trpezlivosť. Bez milosti ich vyšmarilo na ulicu a bytovku ide zbúrať.
Zdroj: tami
Zdroj: tami
Zdroj: tami
Galéria k článku
Primátor mesta Partizánske Jozef Božik nemá s neporiadnymi neplatičmi zľutovanie. A nie je to prvýkrát, čo takto proti nim zasiahol. V Partizánskom išli k zemi už tri bytovky, ktoré si neprispôsobiví obyvatelia zničili. Kedysi pritom bývali bytovky na Nábrežnej ulici pýchou mesta.
„Mesto Partizánske v roku 2012 začalo uplatňovať jeden dôležitý princíp - a tým je princíp trikrát a dosť! Porušovanie verejného poriadku či neplatenie nájomného sme začali riešiť tým, že sme nepredlžovali nájomné zmluvy a začali sme postupne deložovať tých, ktorí poškodzovali mestský majetok, správali sa asociálne, neprispôsobivo a neplatili nájomné," povedal primátor mesta Jozef Božik.
Mesto tak postupne deložovalo viac ako dvesto domácností, pričom bytovky, ktoré boli zdevastované, sa postupne búrali. „Najprv to bola Nábrežná 207, potom Nábrežná 206, dnes ide Nábrežná 205. Rovnako išiel dole výškový internát na Námestí Slovenského národného povstania, ktorý nikdy nemal byť, ale stal sa sociálnym bývaním a zdevastoval sa," dodal J. Božik.
Ľudia musia odísť, náhradné bývanie nedostanú
Posledná bytovka číslo 205 bola vypratávaná postupne. „S tým, že ľudia museli odtiaľ odísť. Jedna rodina tam bola trošku dlhšie, lebo jediná mala zmluvu na neurčité obdobie, tam to prešlo do súdneho sporu, vyriešili sme to potom mimosúdne. Dostali náhradné bývanie, ale už na určitý čas vo vedľajšej bytovke s tým, že sa každý mesiac predlžuje. Čakáme na to, ako sa domácnosť bude správať. Pokiaľ tam nebudú prejavy asociálneho správania, zmluva sa predĺži," uviedol primátor.
Ľudia, ktorí boli deložovaní od roku 2013 až do súčasnosti, postupne odchádzali z mesta a asi tri alebo štyri domácnosti zostali v meste. Zaujímavosťou však je, čo sa stalo s ďalšími dvoma rodinami. „Čo sa nám tu trošku rozmohlo v negatívnom zmysle, je, že ľudia prenajali svoje byty ľuďom, ktorí boli deložovaní, z titulu pomsty susedom. Toto sa nám stalo minimálne dvakrát," povedal J. Božik.
Dodal, že nejde len o minoritu, ale aj o majoritu. „Nerobíme žiadne rozdiely, porovnávame iba to, či je niekto slušný a platí nájomné alebo je neslušný a neplatí. To je jediný parameter, ktorý zisťujeme, ktorý sa porovnáva a ktorý vyhodnocujeme," spresnil J. Božik.
Čo sa stane s vysťahovanými ľuďmi? Článok pokračuje na druhej strane >>>
Primátor vraví, že vysťahovaní ľudia sa nestali bezdomovcami. „Rozptýlili sa, iba jedna domácnosť je v útulku pre bezdomovcov, tam však platí tvrdý režim a musia sa mu prispôsobiť," povedal J. Božik s tým, že mesto nemalo zo zákona povinnosť postarať sa obyvateľom deložovaným z mestských bytov o náhradné bývanie.
„My preverujeme správanie, preverujeme, ako sa platí nájomné, pokiaľ je toto v poriadku, nájomné sa predĺži, no len čo sa zmení správanie, nájomné sa nepredlžuje, takže občan musí z bytu odísť. To je podobné, ako keď niekto platí splátku úveru banke a prestane splácať, jednoducho banka ten byt odoberie," vysvetlil J. Božik.
Rekonštrukcia bytovky nebola možná
Búranie poslednej bytovky stojí mesto 58-tisíc eur, rekonštrukcia už nebola možná. „Ľuďom bývajúcim na vedľajšej Komenského ulici chcem dopriať predovšetkým pekný výhľad na upokojujúcu zeleň," uzavrel primátor.
Momentálne firma vypratáva byty tak, že robotníci vyhadzujú nábytok, ktorý tu zostal, von oknami. Nechýbajú tu však ani bývalí obyvatelia, čo sa nezaobišlo bez veľkého kriku a nadávok. Viacerí sa správajú agresívne. Na otázky, kam teraz pôjdu bývalí obyvatelia, odmietli odpovedať.
Naopak, ľudia žijúci na susednej ulici si vydýchli. „Chvalabohu za takéhoto primátora, že sa s asociálmi nemazná. Aj tak sme žili vďaka nim v strašných podmienkach, denne tu bol krik, hádky, len zlo robili. Slušní ľudia, ktorí poctivo platia, si zaslúžia bývať pokojne," povedal dôchodca z Komenského ulice.
Na vypratávanie dohliada Vladimír Marko zo Správy majetku mesta. „Byty boli zničené, zdevastované, neudržiavané, šváby, to bola pravidelnosť, potkany, špina, ľudia neupratovali, proste devastovali a neplatili," uzavrel Marko s tým, že momentálne firma, ktorá vyhrala súťaž, si najala partiu chlapov, ktorí vyhadzujú z bytov veci, aby zostalo len murivo. O dva-tri týždne príde bager a postupne bytovku zhodí.
Prečítajte si tiež: