STRACH VEDCOV: Budúcu pandémiu spôsobí chrípka. Boja sa aj choroby X! Kedy príde APOKALYPSA?
29. 4. 2024, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:54)

Približne raz za polstoročie zasiahne svet nejaká pandémia. Podľa popredných svetových expertov na infekčné choroby je najpravdepodobnejšou príčinou tej budúcej chrípka.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
V Barcelone sa konal svetový kongres epidemiológov a expertov na infekčné choroby. Jeho účastníkov vopred požiadali, aby každý z nich zoradil možné pandemické hrozby podľa toho, ako veľmi ich považuje za pravdepodobné. Výsledky vyšli v odbornom časopise Travel Medicine and Infectious Disease. Vedci najčastejšie považujú za chorobu s najväčším pandemickým potenciálom chrípku; tú umiestnilo na prvé miesto zoznamu 57 percent z nich, 17 percent ju dalo na druhé miesto, píše portál čt24.
Na druhom mieste sa umiestnila „choroba X“, ktorú na prvé miesto zaradilo 21 percent opýtaných. A na tretej pozícii skončil covid-19, ktorý považuje za najhrozivejšiu chorobu osem percent expertov.
Choroba X je pritom choroba, ktorá zatiaľ neexistuje, respektíve ide o doposiaľ nepopísaný patogén, ktorý sa môže ešte len objaviť. Pred rokom 2019 by sa dal za chorobu X označiť práve covid. Na štvrtom a piatom mieste sa zhodne umiestnili vírus krymsko-konžskej hemoragickej horúčky a vírus eboly, oba zaradilo na prvé miesto najväčšej pandemickej hrozby 1,6 percenta respondentov.
Na ďalších pozíciách skončili vírus Nipah, henipavírus a vírus horúčky Rift Valley. Výskum publikovaný v roku 2022 zistil, že pravdepodobnosť pandémie s podobným dopadom, ako mal covid-19, je približne 1:50 v každom roku. To znamená, že celoživotná pravdepodobnosť, že niekto, kto číta tento článok, zažije pandémiu podobnú covidu, je asi 38 percent.
K tomuto zvyšujúcemu sa riziku významne prispievajú zmeny životného prostredia. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predstavila komplexný plán výskumu a vývoja pre prevenciu epidémií, ktorý sa zameriava na kľúčové infekčné choroby, ktoré významne ohrozujú verejné zdravie. Tieto choroby vybrali experti po dôkladnom vyhodnotení s prihliadnutím na faktory, ako je prenosnosť, infekčnosť, závažnosť a ich vývojový potenciál. Účastníci mali za úlohu zoradiť rôzne patogény na základe ich vnímaného rizika vyvolania pandémie, pričom išlo o choroby uvedené v pláne výskumu a vývoja WHO a ďalšie patogény.
Odborníci mohli zoradiť 14 patogénov (13 reálnych a choroba X) podľa ich vnímaného rizika a tiež navrhnúť patogény, ktoré na predloženom zozname neboli. Každý patogén dostal skóre na základe svojich pozícií. Celkom autori štúdie dostali 187 odpovedí od odborníkov na infekčné choroby z 57 rôznych krajín. „Štúdia odhalila, že chrípka, choroba X, SARS-CoV-1, SARS-CoV-2 a vírus ebola sú z hľadiska ich pandemického potenciálu najviac znepokojujúce patogény. Vyznačujú sa prenosnosťou prostredníctvom kvapôčok v dýchaní a históriou predchádzajúcich epidemických alebo pandemických výskytov,“ dopĺňajú autori.
Prečo sa práve chrípka zostáva stále najväčšou pandemickou hrozbou? „Každú zimu máme chrípkovú sezónu,“ dodávajú výskumníci. „Dalo by sa povedať, že to znamená, že každú zimu dochádza k malým pandémiám. Sú viac-menej pod kontrolou, pretože rôzne kmene nie sú dostatočne virulentné. Napriek tomu sa každú sezónu príslušné kmene menia, čo je dôvod, prečo môžeme chrípkou ochorieť niekoľkokrát za život a vakcíny sa z roka na rok menia. V prípade, že sa nový kmeň stane virulentnejším, môžeme o túto kontrolu prísť.“