RAKOVINA lymfatických uzlín si vzala Fedora Flašíka. Na tieto PRÍZNAKY pozor! Číslo 7 prekvapí!
27. 4. 2024, 13:57 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:54)

Rakovina sa nevyhýba ani známym ľuďom. Len pred niekoľkými dňami na túto diagnózu zomrel Fedor Flašík, bojoval s ňou Jiří Bartoška, ale aj známa moderátorka Aneta Parišková. Čo si na sebe všímať, aby ste pomoc mohli vyhľadať včas?
Zdroj: koláž/P1D
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Blesk
Galéria k článku
Najčastejšou príčinou opuchnutých lymfatických uzlín býva infekcia, či už ide o bežné prechladnutie, zápal uší, hrdla alebo nosohltanu. Podobne pôsobia aj vážnejšie infekcie, zasahujúce imunitný systém, ako infekčná mononukleóza, HIV či herpes. Z baktérií ide najčastejšie o pôsobenie streptokokov a stafylokokov, ale aj raritnejších druhov ako syfilisu, chlamýdie či tuberkulózy, prípadne húb a parazitov ako napríklad toxoplazmózy.
Závažnejším dôvodom býva rakovina, či už zasahujúca krvnú sústavu (leukémia) alebo samotný lymfatický systém (lymfóm). A napokon tu máme zriedkavé príčiny ako sarkoidóza. Z pohľadu pacienta je asi najdôležitejšie, že za väčšinou zväčšených lymfatických uzlín sa neskrývajú vážne príčiny.
Anketa
Dbáte na prevenciu a chodíte pravidelne na prehliadky?
- áno, chodím pravidelne každý rok69%
- preventívne prehliadky zanedbávam15%
- nie, nechodím, čo má prísť príde14%
Hlasovanie bolo ukončené
Podľa odhadu svetovej organizácie Lymphoma Coalition sa na celom svete každý rok odhalí približne 350 000 nových prípadov lymfómu. Na Slovensku ročne diagnostikujú približne 500 nových pacientov. U detí a mladistvých tvoria Non Hodgkinove lymfómy 9 až 10 % nádorových ochorení. Ide o tretí najčastejší typ nádorov v tejto vekovej kategórii. Ochorenie sa pritom diagnostikuje veľmi ťažko.
V prvom rade by sme pri zdurených lymfatických uzlinách nemali prepadnúť panike. Presné určenie príčiny býva dosť náročné, pričom napokon zvyčajne nejde o vážny zdravotný problém.