Dva roky pandémie, Lengvarský varuje: COVID zase udrie na jeseň! Budeme sa znovu OČKOVAŤ?
6. 3. 2022, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 7:03)
Presne 6. marca v roku 2020 Slovensko zaznamenalo prvý prípad nákazy koronavírusom. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) pripomína, že na jeseň sa situácia opäť zhorší. Budeme sa ešte očkovať?
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: MARTIN DOMOK
Galéria k článku
Prvé správy o koronavíruse sa v Európe objavili v januári 2020, no ochorenie už koncom roka 2019 vyčíňalo v Číne. Aj preto nové ochorenie dostalo názov COVID-19, čo je skratka odvodená z anglického výrazu coronavirus desease 2019 (koronavírusové ochorenie a rok, keď sa vyskytli prvé prípady).
Ani po viac ako dvoch rokoch nie je zrejmý pôvod ochorenia a viac svetla nepriniesol ani medzinárodný tím odborníkov, ktorý ho bol skúmať priamo v Číne. Stále sa tak vyskytujú neoverené podozrenia, že koronavírus mohol uniknúť z laboratória vo Wuchane.
Prvý zaznamenaný prípad na Slovensku bol z obce Kostolište pri Malackách. Vtedy 52-ročného muža hospitalizovali a testy mu potvrdili nový koronavírus. Pravdepodobne ho nakazil syn Jakub, ktorý sa vrátil z Benátok. Prešli si peklom, všetci totiž mali obavy z novej nákazy.

„Hneď ma zaujímalo, ako sa pacient má, keďže už bol hospitalizovaný. Boli to časy, keď vzoriek nebolo tak veľa, a tak som s pacientom osobne telefonoval. Informoval som o prvom potvrdenom prípade vtedajšieho premiéra a oznámili sme to verejnosti,“ opísal sled udalostí hlavný hygienik SR Ján Mikas.
Prvé opatrenia proti pandémii prijímala dosluhujúca vláda Petra Pellegriniho (vtedy Smer-SD, dnes Hlas-SD). Na svojom zasadnutí 11. marca vyhlásila mimoriadnu situáciu z dôvodu ohrozenia verejného zdravia druhého stupňa s platnosťou od 12. marca. Neskôr boj s pandémiou zobrali do rúk vtedajší premiér Igor Matovič (OĽaNO) a dnes už exminister Marek Krajčí (OĽaNO). Neslávne známe sa stali dvojhodinové tlačovky a chaos v opatreniach.

Krajina sa doslova za pár dní hermeticky uzavrela, nedalo sa prejsť cez hranice, žiaci a študenti sa prestali učiť, ľudia začali pracovať z domu. Na Veľkú noc platil zákaz opustiť okres, čo okamžite spôsobilo kolóny, keďže ľudia sa nevedeli dostať do práce. Ako protiústavná sa neskôr ukázala aj štátna karanténa, v ktorej skončilo približne 17-tisíc Slovákov – „repatriantov". S príchodom krízy sa však spočiatku prejavila aj veľká solidarita, keď si ľudia navzájom šili rúška a na balkónoch tlieskali zdravotníkom. Neskôr však lekári a sestry čelili slovným aj fyzickým útokom.
Celoplošné testovanie či Sputnik: Čítajte na ďalšej strane >>>
Kým v prvej vlne boli opatrenia pritvrdé, v druhej prišli neskoro. Matovičove slová „nevestičky, dobre bude“ onedlho nasledovali preplnené nemocnice. Lekári často stáli pred voľbou, komu dať ešte šancu a napojiť ho na umelú pľúcnu ventiláciu. Druhá vlna sa ťahala od októbra 2020 až do mája ďalšieho roka.

Na Dušičky prišlo prvé celoplošné testovanie, ktoré si predtým odskúšali na Orave a v Bardejove. Neskôr bol negatívny test priepustkou napríklad aj do práce a stal sa pre státisíce Slovákov rutinou na týždennej báze.
Svetlo na konci tunela sme uvideli 26. decembra, keď sa na Slovensku začalo očkovať. Medzi prvými, ktorí dostali vakcínu, boli profesor Vladimír Krčméry, exminister Marek Krajčí či hlavný hygienik Ján Mikas. Nasledovali prezidentka Zuzana Čaputová a ďalší predstavitelia vlády. Zakrátko prišlo aj k prvým škandálom ako prednostné očkovanie Dominiky Cibulkovej, štátnych úradníkov či športovcov.

Situáciu s nedostatkom vakcín chcel svojsky vyriešiť Igor Matovič, ktorý na košickom letisku slávnostne vítal lietadlo s ruskými vakcínami Sputnik V. Spustil koaličnú krízu, ktorú sa po sériách demisií nakoniec podarilo urovnať výmenou stoličiek medzi vtedajším ministrom financií Eduardom Hegerom a premiérom Igorom Matovičom. Sputnikom sa nakoniec očkovalo až v júni a pichnúť si ho dalo pár stovák Slovákov.
Už v lete sme narazili na problém, zaočkovať sa dalo asi len 40 % ľudí. Nepomohli obavy z delta vlny ani očkovacia lotéria. Niekoľko ľudí si vakcínu dalo pichnúť, až keď sa covid pasy stali priepustkou k čo možno najviac normálnemu životu. Podľa matematika Richarda Kollára sa počas tretej a štvrtej vlny nakazilo 2,8 milióna Slovákov.
Čo nás ďalej čaká s koronavírusom: Čítajte na ďalšej strane >>>
„To je, samozrejme, do budúcnosti dobrá správa, keďže riziko reinfekcie je pomerne nízke. Znamená to, že nové varianty podobné delte a omikronu a nielen im zrejme narazia na prudký odpor našich imunitných systémov. Samozrejme, výrazne k tomu pomôže aj zaočkovanie viac ako polovice populácie, aj keď aspoň časť z nej si bude musieť očkovanie pred nástupom ďalšej eventuálnej vlny aktualizovať,“ uviedol.
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský hovorí, že napriek ústupu vlny omikron sa pandémia nekončí. „Všetky štúdie hovoria o tom, že na jeseň sa nejaká vlna znovu objaví. Otázka znie, aká bude jej nebezpečnosť, infekčnosť, aký variant to bude... takže očkovanie zmysel má,“ povedal minister jednoznačne.
Prečítajte si tiež: