Reklama

Húfy ľudí zachvátil ošiaľ, ministerstvo vyzýva: Slováci, prestaňte PANIKÁRIŤ!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Ministerstvo vnútra vyzýva Slovákov, aby prestali robiť paniku. Aj keď je vojna blízko, naša krajina nie je priamo ohrozená. Tisíce ľudí však v strachu toho, čo sa môže stať, vzali náporom lekárne aj klientske centrá.

    Polícia eviduje v posledných dňoch zvýšený počet žiadostí o vydanie cestovných pasov. Ide predovšetkým o cestovné pasy pre deti, a to najmä v urýchlenej lehote do dvoch a do desiatich pracovných dní. Spája to s dianím na Ukrajine. „Nie je potrebné si urýchlene vybavovať pasy,“ upozornilo ministerstvo vnútra na svojom účte na sociálnej sieti.

    Anketa

    Máte obavy, že vojna príde aj na Slovensko?

    „Vzhľadom na to, že k zvýšenému počtu žiadostí dochádza približne od štvrtka (24. 2.) minulého týždňa, polícia predpokladá, že to súvisí s dianím na Ukrajine. Poprosíme občanov, aby sledovali oficiálne zdroje a nie dezinformačné, ktorých cieľom je vytvárať strach a chaos," upozornil rezort vnútra.

    Ministerstvo pripomína vyjadrenia prezidentky SR Zuzany Čaputovej i členov vlády, že Slovenská republika nie je v ohrození, a preto nie je potrebné si urýchlene zadovážiť cestovný doklad.

    V pondelok (28. 2.) požiadalo podľa údajov polície o vydanie cestovného pasu viac ako 5400 občanov. „Z nich bolo 2083 žiadostí o vydanie v lehote do dvoch pracovných dní, 943 žiadostí o vydanie do desiatich pracovných dní a 2405 žiadostí s lehotovou vydania do 30 dní. Evidujeme zvýšený záujem aj o vydanie dokladov pre deti," priblížila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. 

    Slováci vzali lekárne útokom: Čítajte na ďalšej strane >>>

    Zvýšený nápor majú v týchto dňoch aj lekárne. Ľudia vo veľkom vykupujú jódové tablety, ktoré slúžia ako ochrana pri radiácii. Minsiterstvo zdravotníctva však upozorňuje, že „užívanie jódovej profylaxie ako prevencie sa dôrazne neodporúča. Dlhodobé užívanie jódovej profylaxie môže spôsobiť ohrozenie srdcovo-cievneho systému a poškodenie štítnej žľazy. “

    Použitie jódovej profylaxie patrí medzi ochranné opatrenia v núdzovej situácii, ak nastala radiačná udalosť a došlo k úniku rádionuklidov do životného prostredia. Úrad verejného zdravotníctva informoval, že radiačná situácia na území Slovenskej republiky je aktuálne štandardná. Zatiaľ neboli zaznamenané žiadne odchýlky od bežne meraných hodnôt.

    „Na akékoľvek zmeny a prítomnosť umelých rádionuklidov v ovzduší sme pripravení promptne reagovať. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky sústavne sleduje radiačnú situáciu na našom území a o zmenách a ďalšom postupe bude verejnosť bezodkladne informovať," uviedol ÚVZ.

    V prípade, že by hrozilo riziko, štát v predstihu zabezpečí všetky potrebné kroky na ochranu obyvateľstva, ubezpečilo ministerstvo.

    Prečítajte si aj: