Reklama

Zdražovanie vo Švédsku: Ľudia vyhlásili vojnu predraženým obchodom, bojkot paralyzoval krajinu!

Reklama

Ceny potravín vo Švédsku v posledných mesiacoch výrazne narástli, čo vyvolalo vlnu nespokojnosti medzi spotrebiteľmi. Po tom, čo vo februári dosiahli rekordné úrovne za posledné dva roky, sa tisíce ľudí po celej krajine rozhodli konať. Od minulého pondelka sa na sedem dní zapojili do bojkotu najväčších supermarketov. Protest sa vďaka virálnym príspevkom na sociálnych sieťach rýchlo rozšíril a stal sa celonárodnou aj politickou témou.

Vlna nespokojnosti vyústila do bojkotu

Dvadsaťjedenročný študent Marcel Demir z mesta Eskilstuna sa netají svojím rozčarovaním. Ako hovorí, posledný rok pozorne sledoval ceny čokolády a zemiakových lupienkov a zaznamenal ich prudké zvýšenie. „Rozhodne ceny vyleteli hore,“ hovorí mladík, ktorý tieto produkty zvyčajne kupuje na hlavnej stanici v Štokholme. Podľa neho stúpla cena čokolády najmä v poslednom období, zatiaľ čo lupienky zdraželi postupne počas celého roka.

Anketa

Podporili by ste bojkot obchodov kvôli rastúcim cenám potravín?

Bojkot ako výzva proti dominantným hráčom

Podľa dostupných údajov sa ročné náklady na potraviny pre štvorčlennú rodinu od januára 2022 zvýšili až o 30 000 švédskych korún, čo predstavuje približne 65-tisíc českých korún. Vládna agentúra Statistics Sweden zaznamenala od začiatku minulého roka nárast cien potravín o viac než štvrtinu. Iniciatíva s názvom „Bojkot 12. týždňa“, ktorá sa uskutočnila v 12. kalendárnom týždni, vyzvala ľudí, aby prestali nakupovať v najväčších obchodoch s potravinami.

Zdroj: Shutterstock

Ceny potravín vo Švédsku v posledných mesiacoch výrazne narástli, čo vyvolalo vlnu nespokojnosti medzi spotrebiteľmi. (Ilustračné foto)

Hlavným cieľom bolo poukázať na rastúce ceny a ich súvislosť s nedostatočnou konkurenciou na trhu. Podľa účastníkov bojkotu si veľké obchodné siete a výrobcovia chránia vlastné zisky na úkor bežných spotrebiteľov. Obchody však argumentujú, že na vývoj cien vplývajú faktory, ktoré sami nemôžu ovplyvniť. Medzi ne patrí vojnový konflikt na Ukrajine, geopolitická situácia, výkyvy cien komodít, problémy s úrodou a mimoriadne klimatické podmienky.

Článok pokračuje na ďalšej strane >>>