Reklama

Zdražovanie vo Švédsku: Ľudia vyhlásili vojnu predraženým obchodom, bojkot paralyzoval krajinu!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Mesto historických pamiatok a zaujímavostí: Štokholm leží na 14 ostrovoch!
    Zdroj: Getty Images

    Európa reaguje: Protesty aj za hranicami Švédska

    Podobné formy protestov sa v posledných týždňoch objavili aj v iných častiach Európy. V Bulharsku, Chorvátsku či Bosne a Hercegovine sa zákazníci tiež uchýlili k bojkotu veľkých obchodných sietí ako spôsobu vyjadrenia nespokojnosti s rastúcimi cenami. „Nemáme čo stratiť, ale môžeme všetko získať,“ stálo v jednom z často zdieľaných príspevkov. „Ceny potravín sa zbláznili, zatiaľ čo potravinárski giganti zarábajú miliardy na náš úkor.“ Podľa webu sledujúceho ceny potravín sa najvýraznejší nárast v minulom mesiaci týkal čokolády, ktorej cena stúpla o 9,2 %. Tuky a oleje zdraželi o 7,2 %, syry o 6,4 % a mlieko a smotana o 5,4 %.

    Zdroj: Shutterstock

    Protest sa vďaka virálnym príspevkom na sociálnych sieťach rýchlo rozšíril a stal sa celonárodnou aj politickou témou. (Ilustračné foto)

    Nie všetci však považujú bojkot za najvhodnejší spôsob riešenia situácie. Tridsaťštyriročná Sandra Gustavssonová z Göteborgu, ktorá pracuje ako vedúca prevádzky, síce vníma rast cien, no prikláňa sa k alternatíve – zmeniť nákupné návyky a viac podporovať lokálnych producentov. „Od pandémie mám pocit, že ceny len rastú a rastú,“ konštatuje. Podľa nej môže mať týždňový protest síce mediálny ohlas, ale dlhodobý dopad spochybňuje.

    Tlak na vládu: Bojkot sa dostal do parlamentu

    Filippa Lindová, ktorá patrí k vedúcim osobnostiam protestu, vyzvala vládu, aby situáciu riešila. „Politici musia zasiahnuť a rozbiť tento oligopol, ktorý udržiava ceny vysoko kvôli nedostatočnej konkurencii,“ uviedla. Verí, že protest povedie k opatreniam, ktoré pomôžu znížiť ceny základných potravín. Téma bojkotu sa dostala aj do švédskeho parlamentu. Opozičný poslanec obvinil vládu z nečinnosti a zdôraznil, že mnohé rodiny musia v súčasnosti siahnuť na úspory alebo si požičiavať peniaze, aby zvládli bežné výdavky.

    Zdroj: Istockphoto

    Po tom, čo vo februári dosiahli rekordné úrovne za posledné dva roky, sa tisíce ľudí po celej krajine rozhodli konať. (Ilustračné foto)

    Ministerka financií na to reagovala tým, že inflácia v krajine od roku 2022 významne klesla. Kým vtedy dosahovala približne 10 %, vo februári 2025 to bolo už len 1,3 %. Zároveň však priznala, že ceny potravín zostávajú vysoké a prisľúbila, že vláda zváži možné kroky na podporu tých, ktorí sú v najťažšej situácii.

    Strana

    2/2

    Reklama