Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

TOP 10 najväčších záhad sveta: Zo skutočnej Atlantídy vedci stále vyťahujú 2400-ročné šperky!

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Záhady, ktoré nedajú vedcom spávať: Skutočná Atlantída a najväčšie tajomstvo Kleopatrinho hrobu
    Zdroj: Canva
    Reklama

    Veda v roku 2023 je naozaj vyspelá, avšak aj ona je na tieto záhady prikrátka. Historické otázky, ako napríklad odkiaľ sa vzal Stonehenge, či kde je Kleopatrin hrob, sú aj po stovkách a stovkách rokoch stále zahalené pod rúškom tajomstva.

    Peru, Laos či Japonsko sú krajiny s bohatou históriou a ako sa ukázalo, často nevysvetliteľnou. Prírodné úkazy a pozostatky dávnych civilizácii nám sú dôkazom toho, že ešte ani zďaleka o našej histórii nevieme všetko...

    "Skutočná Atlantída"

    Thonis-Heracleion, egyptské prístavné mesto v Stredozemnom mori, slúžilo ako hlavné obchodné centrum okolo roku 331 pred Kristom. Herakles a Helena Trójska ho údajne často navštevovali. Okolo druhého storočia pred naším letopočtom sa však centrum mesta zrútilo v dôsledku skvapalnenia pôdy, ktoré pravdepodobne vyvolali zemetrasenia, cunami alebo záplavy.

    Zdroj: Twitter/Ancientorigins

    Thonis-Heracleion bolo egyptské prístavné mesto v Stredozemnom mori

    Nakoniec sa celý Thonis-Heracleion potopil pod hladinu. V roku 2000 ho objavili morskí archeológovia. Odvtedy z morského dna neustále vyťahujú veľké sochy, zvieracie sarkofágy, ruiny chrámov, črepy keramiky, šperky, mince a dokonca aj 2 400 rokov staré košíky s ovocím, za čo si mesto vyslúžilo prezývku "skutočná Atlantída".

    Pokračovanie na ďalšej strane>>

    Krajina džbánov

    Hornatá krajina severného Laosu je posiata tisíckami kamenných nádob pripomínajúcich džbány, ktoré sú obrastené lišajníkmi z doby železnej. Niektoré z nich vážia niekoľko ton a dosahujú výšku 3 metrov.

    Zdroj: Twitter/Ancientorigins

    Hornatá krajina severného Laosu je posiata tisíckami kamenných nádob

    V niektorých oblastiach existujú skupiny so 400 takýmito nádobami z pieskovca. Legenda hovorí, že obri ich používali ako poháre na víno, no vedci si myslia, že slúžili ako pohrebné urny nejakej veľmi dávnej civilizácie.

    Pokračovanie na ďalšej strane>>

    Kto bol prvý v Brazílii?

    Prieskumník vrakov lodí Robert Marx v brazílskom zálive Guanabara objavil niekoľko rímskych váz s dvojitou rukoväťou, známych ako amfory. Podľa Marxa sú jasným dôkazom toho, že Rimania boli prvými Európanmi v Brazílii, ktorí predbehli Portugalcov o viac ako 1000 rokov. Brazília mu okamžite zakázala vstup do krajiny a tak je dodnes prítomnosť Rimanov na pobreží Brazílie veľmi nepreukázaná.

    Zdroj: Mario Tama

    Záliv Guanabara v Brazílii

    Pokračovanie na ďalšej strane>>

    Obrazce vyryté do zeme

    Zhruba pred 2 000 rokmi vyryla civilizácia pred Inkami sériu obrovských kresieb do suchej pobrežnej nížiny Peru. Niektoré čiary Nazca sú rôzne geometrické útvary alebo čiary dlhé až 50 kilometrov a iné zobrazujú zvieratá. V roku 2022 bolo objavených 168 nových obrazcov, no výskumníci stále nechápu ich účel.

    Zdroj: Twitter/Ihuntufos

    Čiary Nazca v Peru

    Pokračovanie na ďalšej strane>>

    Navigácia pre námorníkov

    Palacas Candelabra je obrazec ležiaci v peruánskej zátoke Pisco. Zhora nadol má vyše 180 metrov a pochádza z roku 200 pred kristom. Vedci dodnes nezistili, o čom pojednáva. Jedna teória tvrdí, že slúžil ako navigačný nástroj pre námorníkov.

    Zdroj: Loop Images

    Palacas Candelabra

    Pokračovanie na ďalšej strane>>

    Šikovní robotníci bez nástrojov

    Inde v Peru zas stoja pozostatky Sacsayhuamán, ktorú v roku 1400 postavili Inkovia. Inckí robotníci nejakým spôsobom premiestnili obrovské skaly na miesto – niektoré z nich vážili 125 ton alebo viac – predtým, ako ich murári rozrezali len pomocou bronzových a kamenných nástrojov a spojili ich bez malty.

    Zdroj: Dan Kitwood

    Pozostatky Sacsayhuamán

    Pokračovanie na ďalšej strane>>

    Kleopatrin hrob

    Posledná egyptská kráľovná Kleopatra VII. podľa dejín spáchala samovraždu v roku 30 pred Kristom po jej porážke v bitke pri Actiu. Bola údajne pochovaná aj so svojím mužom Markom Antoniom, no umiestnenie ich hrobu ostáva záhadou. Vedci sa domnievajú, že sa nachádzal v Alexandrii, no silné cunami ho v roku 365 odplavilo do histórie a nikdy sa nenašiel.

    Pokračovanie na ďalšej strane>>

    Záhadný rukopis

    V roku 1912 získal obchodník so vzácnymi knihami Wilfrid Voynich stredoveký rukopis napísaný vo vyhynutom jazyku. Ilustrácie rastlín a nahých žien dodnes mátajú vedcov. Voynichov rukopis sa teraz nachádza na univerzite v Yale a hádanku sa môže prísť pokúsiť vylúštiť každý.

    Pokračovanie na ďalšej strane>>

    Podmorská pyramída

    Pri pobreží japonského ostrova Yonaguni leží podmorská skalná štruktúra s dĺžkou 50 metrov a šírkou 20 metrov, ktorá pripomína umelo vytvorenú pyramídu. Výskumníci sa domnievajú, že ide o ruiny starovekej civilizácie, iní však tvrdia, že „japonská Atlantída“ nie je ničím iným ako prírodným fenoménom.

    Pokračovanie na ďalšej strane>>

    Stonehenge

    Stonehenge v Anglicku je jedna z najznámejších historických pamiatok na svete. Jej výstavba sa začala asi pred 5000 rokmi, čiže pred dobou bronzovou. Väčšina vedcov súhlasí s tým, že miesto fungovalo ako pohrebisko, no ďalšie tajomstvá Stonehenge vedcov stále mátajú. Nie je známy jeho význam, môže byť náboženský, ceremoniálny či astronomický.

    Prečítajte si aj:

    Vyberáme pre vás niečo PLUS