Reklama

Záhadné (a tragické) osudy kritikov Kremľa: Otravy a brutálne vraždy, Prigožin nebol jediný!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Úmrtie Prigožina: Haváriu lietadla mohol spôsobiť výbuch na palube!
    Zdroj: Twitter/ @ULTRA_MAJESTY
    Reklama

    Po stredajšom úmrtí Jevgenija Prigožina a Dmitrija Utkina, dvoch hlavných predstaviteľov Vagnerovej skupiny, sa objavili rôzne teórie o tom, že za leteckým nešťastím stojí Kremeľ. V Rusku totiž nie je nezvyčajné, že kritikov režimu Vladimira Putina postihne náhla smrť či záhadné zmiznutie.

    Prigožin a Utkin prišli o život pri havárii lietadla. Súkromné lietadlo typu Embraer Legacy 600, ktoré malo patriť Prigožinovi, smerovalo v stredu z Moskvy do Petrohradu, kde majú sídlo jeho firmy, keď sa zrútilo nad Tverskou oblasťou na západe Ruska.

    Pád lietadla podľa informácií ruských úradov a médií neprežil nikto z dovedna desiatich pasažierov.

    Prečo Prigožin upadol do Putinovej nemilosti?

    Prigožin a jeho vagnerovskí žoldnieri sa vzbúrili 24. júna a vydali sa na pochod proti Moskve. Dôvodom boli údajne raketové útoky ruskej armády na ich tábory. Prigožin vyhlasoval, že on a 25 000 jeho vojakov je pripravených padnúť v boji. Obsadili mesto Rostov nad Donom, kde sídli ruské veliteľstvo, a bez odporu prešli niekoľko stoviek kilometrov. Zastavili sa až približne 200 kilometrov pred Moskvou, kde ukončili svoj "pochod za spravodlivosť". Ukončenie ich vzbury pomohol dohodnúť bieloruský prezident Lukašenko. Podľa neho sa Prigožin mal presunúť do Bieloruska výmenou za bezpečnostné záruky pre seba a svojich žoldnierov.

    Objavilo sa mnoho teórií, podľa ktorých mohla lietadlo zostreliť raketa vystrelená z územia Ruska. Podľa najnovších informácií však mal nehodu spôsobiť výbuch na palube lietadla. Prigožin a Utkin však neboli jediní kritici Kremľa, ktorých postihol krutý osud.

    Pozrite si, ako dopadli ďalší "nepriatelia" Vladimira Putina, ktorí si dovolili v Rusku takpovediac otvoriť ústa...

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      MIMORIADNE Šéf wagnerovcov Prigožin je mŕtvy: Pri havárii lietadla zahynula celá posádka
      Zdroj: Twitter/CollinRugg

      Viktor Juščenko

      Ako informuje Blesk.cz, Juščenko bol v roku 2004 otrávený na schôdzi s predstaviteľmi tajných služieb počas volebnej kampane. Neskorší ukrajinský prezident otravu prežil, no jeho tvár sa zmenila na nepoznanie. V roku 2007 uviedol, že dioxín, ktorým bol otrávený, bol podľa neho vyrobený v ruských laboratóriách.

      Zdroj: ČTK

      Viktor Juščenko

      Článok pokračuje na ďalšej strane>>>

      Alexej Navaľnyj

      Známy kritik Kremľa a opozičný líder Alexej Navaľnyj bol otrávený v roku 2020. Z tejto otravy sa niekoľko mesiacov zotavoval v Nemecku. Keď sa však známy bloger vrátil do Ruska, bol okamžite zadržaný a odvtedy stále zostáva vo väzbe, ktorú on sám označil za politický motivovanú.

      Zdroj: AP Photo

      Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj na TV obrazovke počas videolinku z väznice na súde v meste Kovrov, 240 km severovýchodne od Moskvy 2. septembra 2022. Navaľnyj si od februára vo väzení odpykáva trest za staré obvinenia zo sprenevery.

      Navaľného napokon v roku 2022 odsúdili na 9 rokov za podvod a pohŕdanie súdom. Tento rok však jeho trest predĺžili o ďalších 19 rokov kvôli údajnému extrémizmu. Momentálne si odpykáva 11,5 roka väzenia, podľa jeho právneho zástupcu je chorý a nedostáva sa mu lekárskej starostlivosti.

      Článok pokračuje na ďalšej strane>>>

      Vladimir Kara-Murza

      Kara-Murza je dlhoročným kritikom Putina. Otvorene sa vyjadruje aj proti vojne na Ukrajine, ktorá vypukla 24. februára 2022. Kritik bol minulý rok v apríli vzatý do väzby za "šírenie nepravdivých informácií" o ruskej armáde počas prejavu pred americkými zákonodarcami.

      Zdroj: TASR

      Ruský opozičný politik a publicista Vladimir Kara-Murza stojí pred súdom v Moskve v pondelok 17. apríla 2023. Moskovský súd odsúdil Vladimira Kara-Murzu na 25 rokov väzenie za vlastizradu, šírenie nepravdivých informácií o ruskej armáde a účasť na činnosti "nežiadúcej organizácie" v pondelok 17. apríla 2023.

      Karu-Murzu odsúdili v apríli tohto roka na najdlhší trest odňatia slobody, na aký v posledných rokoch v Rusku odsúdili opozičného predstaviteľa - 25 rokov.

      Článok pokračuje na ďalšej strane>>>

      Boris Nemcov

      Bývalý ruský vicepremiér a vyhlásený kritik Kremľa Boris Nemcov bol zastrelený v centre Moskvy vo februári 2015. Za tento čin boli zatknutí piati podozriví Čečenci a v roku 2017 bol odsúdený Zaur Dadajev, bývalý príslušník špeciálneho čečenského bezpečnostného práporu Sever, na 20 rokov odňatia slobody.

      Zdroj: Profimedia.sk

      Za svoje protiputinovské vystúpenia ho trikrát zatkli a niekoľko dní väznili.

      Ďalší štyria boli odsúdený na tresty od 11 do 19 rokov. Ako uviedla dcéra zosnulého vicepremiéra, po objednávateľovi vraždy sa pátra iba "na oko" pretože stopa vedie k spolupracovníkom čečenského vládcu Ramzana Kadyrova.

      Článok pokračuje na ďalšej strane>>>

      Anna Politkovská

      Politkovská bola novinárka, ktorú zastrelili v roku 2006. Zabitie investigatívnej novinárky, ostrej kritičky politiky Kremľa v Čečensku, vyvolalo podozrenia z vládneho prepojenia. V prípade bolo obvinených šesť mužov. Pre Západ bolo úmrtie Politkovskej "dôkazom nátlaku" a škandál si získal celosvetovú pozornosť.

      Zdroj: Alexei Sazonov

      Na archívnej snímke z júla 2006 pózuje ruská novinárka Anna Politkovská. Novinárka, ktorú zavraždili 7. októbra 2006 v Moskve, písala články o nedodržiavaní ľudských práv v Čečensku a zneužívani moci premiérom Ramzanom Kadyrovom.

      V júni 2014 poslal súd za vraždu investigatívnej novinárky do väzenia na doživotie Lom-Aliho Gajtukajeva a Rustama Machmudova. Traja ďalší páchatelia dostali vysoké tresty väzenia. Za organizátora vraždy bol okrem Gajtukajeva označený bývalý policajt Sergej Chadžikurbanov, ktorý dostal 20 rokov.

      Článok pokračuje na ďalšej strane>>>

      Alexander Litvinenko

      Alexander Litvinenko zomrel v roku 2006 na otravu rádioaktívnym polóniom 210. Litvinenko bol bývalým ruským agentom, ktorý pred smrťou obvinil zo svojej vraždy ruského prezidenta Vladimira Putina.

      Zdroj: wikipedia

      Alexander Litvinenko v nemocnici

      Litvinenko získal v roku 2001 politický azyl v Británii a stal sa britským občanom. Pracoval pre tajnú službu MI6. Otráviť ho mali bývalí ruskí agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj, ktorých ale Rusko odmietlo vydať. Zomrel v Londýne potom, čo mu látku primiešali do čaju počas schôdzi. Podľa britského sudcu vraždu "pravdepodobne schválil" ruský prezident Putin.

      Článok pokračuje na ďalšej strane>>>

      Sergej Skripal

      Bývalý ruský tajný agent Sergej Skripal bol v marci v roku 2018 v Salisbury na juhu Británie otrávený spolu so svojou dcérou Julijou. Obaja skončili v kritickom stave v nemocnici a prepustení boli v apríli a máji toho istého roku. Podľa predstaviteľov Británie a EÚ boli otrávení nervovo paralytickým jedom A234 zo skupiny látok na Západe označovaných ako novičok.

      Zdroj: TASR

      Sergej Skripal bol otrávený v Británii v roku 2018.

      Podľa Británie nesie zodpovednosť za otravu Rusko, no Moskva obvinenia odmieta. Podľa Londýna majú byť zodpovední Rusi ktorí Alexander Petrov a Ruslan Boširov, ktorých médiá identifikovali ako agentov ruskej vojenskej rozviedky GRU Alexandra Miškina a Anatolija Čepigu.

      Mohlo by vás zaujímať: