Turistami obľúbené Taliansko hlási nový prípad západonílskej horúčky: Prenášajú ju komáre!
5. 8. 2024, 9:44
V turistami obľúbenom Taliansku sa toto leto objavil prípad nákazy nebezpečnou západonílskou horúčkou. Tú prenášajú invázne druhy komárov a skončiť môže vážnymi zdravotnými problémami až smrťou.
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia
Zdroj: archív
Galéria k článku
O novom prípade výskytu západonílskej horúčky informuje portál Blesk. Marcový prípad zo španielskej Seville ukázal, že k prenosu tejto choroby môže dôjsť aj v chladnejších mesiacoch, a to zrejme vďaka vhodným klimatickým podmienkam. Druhý nakazený bol však potvrdený 27. júna v severotalianskej Modene.
Ako informuje Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), Európa sa stále častejšie stretáva s chorobami prenášanými komármi, ako je západonílska horúčka, horúčka dengue, vírus chikungunya či vírus zika.
Zdroj: FB/Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Ako dochádza k prenosu?
„Európa už vidí, ako zmena klímy vytvára priaznivejšie podmienky pre šírenie invazívnych komárov do skôr nezasiahnutých oblastí a dochádza k infikácii viac ľudí chorobami, ako je horúčka dengue,“ uviedla riaditeľa ECDC Andrea Ammonová.
Minulý rok bolo západonílskou horúčkou infikovaných 713 osôb v 123 regiónoch 9 krajín EÚ. 22 z týchto regiónov pritom hlásilo úplne prvé prípady nákazy v histórii. Nahlásených bolo 67 úmrtí. Väčšina prípadov pritom bola hlásená z Talianska, Grécka, Rumunska, Maďarska a Španielska.
Západonílska horúčka sa vo väčšine prípadov u nakazeného neprejaví, väčšina infikovaných sa vylieči aj bez liečby. V ojedinelých prípadoch sa však môže rozvinúť do vážneho ochorenia, ktoré môže skončiť aj smrťou.
U niektorých sa objavia príznaky podobné chrípke, napríklad horúčka, bolesti tela a hlavy, ale aj vyrážky či nevoľnosť. Ťažšie prípady môžu skončiť so svalovou slabosťou, zmätenosťou, stratou zraku, necitlivosťou, stuhnutosťou krku, hnačkami či záchvatmi.
VIDEO Infektológ Peter Sabaka o príznakoch zapadonílskej horúčky:
