Reklama

Mor opäť desí vedcov: Ohniská nákazy sú po celej planéte!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pri požiari reštaurácie v Bejrúte zahynulo najmenej osem ľudí
    Zdroj: facebook.com
    Reklama

    Mor patril v stredoveku k najväčším pohromám histórie. V 14. storočí vyhubil takmer polovicu Európy a hoci sa už vo väčšine krajín nevyskytuje, ohniská nákazy medzi vedcami stále vzbudzujú záujem.

    Pretrvávajúce ohniská nákazy však dokazujú, že mor pretrváva dodnes. Ide najmä o Áziu, Afriku a Južnú Ameriku, kde sa choroba vyskytuje. A ako uvádza server ScienceAlert, najviac prípadov eviduje Konžská demokratická republika, Peru a Madagaskar, píše český Blesk.

    Len na Madagaskare sa ročne objavujú desiatky prípadov. Doposiaľ najväčšia epidémia na tomto ostrove prepukla v rokoch 2014 a 2017 - vtedy ochorelo viac ako 2000 ľudí. V hustých lesoch žije mnoho hlodavcov, ktorí sú potenciálnymi nosičmi tejto choroby.

    Zdroj: GETTY IMAGES

    Mor je infekcia spôsobená baktériou Yersinia pestis.

    ZASTAVIŤ MOR JE PRAKTICKY NEMOŽNÉ

    Nákazu sa pravdepodobne nikdy nepodarí úplne odstrániť, pretože je nemožné vystopovať všetky zvieratá, ktoré mor prenášajú.

    Hlavným príznakom moru je okrem horúčky aj zdurenie lymfatických uzlín, obvykle na krku, v slabinách, na stehnách a v podpazuší. Tieto zdurené uzliny môžu sfarbiť na čierno a tkaniva v ich okolí začnú odumierať. Mor zabíja 30-60% nakazených a neliečených ľudí.