Reklama

Šokujúce zistenie: Nebyť týchto troch ľudí, KATASTROFU v Černobyle by neprežila celá Európa!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Čistiace práce po černobyľskej havárii
    Reklama

    Výbuch v Černobyle je považovaný za najhoršiu katastrofu v histórii ľudstva.

    Článok sme publikovali ešte v roku 2019, pre aktuálnosť 34. výročia černobyľskej havárie ho však znovu publikujeme.

    26. apríla 1986 sa do vzduchu uvoľnilo 400-krát viac žiarenia ako pri výbuchu atómovej bomby v Hirošime. A nebyť týchto troch hrdinov, ktorí zvrátili katastrofu aspoň sčasti, odniesla by si to komplet celá Európa, ktorá by sa stala neobývateľnou až na 500-tisíc rokov. Bilancia obetí černobyľskej havárie je aj napriek tomu odstrašujúca.

    Priamo na mieste umrelo 31 ľudí, z toho 29 hasičov. Celkový dopad však malo uvoľnenie radiácie na viac ako pol milióna ľudí. Doteraz sa v častiach Bieloruska, Ukrajiny a Ruska rodia postihnuté deti, ľudia umierajú predčasne na rakovinu a pôrodnosť na týchto miestach taktiež klesla o až o 30 percent.

    Zdroj: Profimedia

    Onkologické vyšetrenie po havárii v Černobyle.

    Neobývateľná Európa

    Podľa britského denníka The Sun by boli škody po výbuchu jadrového reaktora oveľa horšie nebyť troch hrdinov, ktorí sa rozhodli riskovať svoje životy, a tak zabrániť ďalšiemu, oveľa horšiemu výbuchu. Sovietske úrady, ktoré sa snažili celú záležitosť ututlať, zistili, že pod vybuchnutým reaktorom sa ešte stále nachádzalo jadro, ktoré mohlo kedykoľvek vybuchnúť. Pod ním bola voda, ktorá slúžila ako chladiaci systém pre elektráreň.

    Zdroj: černobyl

    Mapa pohybu rádioaktívneho oblaku po Európe.

    Článok pokračuje na druhej strane >>>

    Ak by sa jadro, ktoré sa aj po uhasení požiaru stále tavilo priblížilo k vode, vznikla by para, ktorá by explodovala. „To by spôsobilo nepredstaviteľné škody a zničilo celú elektráreň,“ povedal autor knihy Černobyľ z roku 2016. Ak by sa to predsa len stalo, nastala by mohutná explózia, ktorá by zničila všetok život do vzdialenosti niekoľkých stoviek kilometrov.

    Samovražedná misia

    Našťastie sa našli traja dobrovoľníci, ktorí sa rozhodli riskovať svoje životy a ručne uvoľniť ventily, ktoré následne vodu odčerpali. Dvaja inžinieri závodu Alexej Ananenko, Valeri Bezpalov spolu s vedúcim smeny Borisom Baranovom vstúpili do suterénu v neoprénových oblekoch.

    Zdroj: Twitter

    Týmto mužom vďačí Európa za veľa.

    Kontaminovaná voda im bola až po kolená, no nájsť ventily vraj bolo ako hľadať ihlu v kope sena. Cestou do útrob štvrtého bloku elektrárne sa im vplyvom vysokej radiácie pokazilo svietidlo a museli pokračovať po tme pridržiavajúc sa potrubia. Nakoniec sa im podarilo nájsť ten správny ventil, vypustiť vodu a Európu zachrániť pred katastrofou. Vzhľadom na vysoké hodnoty radiácie sa trojica hrdinov nemala dožiť ani jedného týždňa. Podľa neoverených zdrojov však posledný z týchto odvážlivcov umrel v roku 2005. 

    Viac na Pluska.sk: