Reklama

Posádka ponorky doplatila na aroganciu kapitána: Priznal porušenie pravidiel, na krku má aj...

Stockton Rush

Zdroj: youtube @alanxelmundo

Reklama

Spoločnosť OceanGate, ktorej plavidlo sa stratilo v nedeľu počas ponoru k vraku Titanicu aj s päťčlennou posádkou, môže podľa právnikov čeliť obvineniu zo zabitia z nedbanlivosti. Právnici tvrdia, že „zrieknutie sa úmrtia“ neznamená, že zodpovední sú „úplne chránení pred trestnou zodpovednosťou“. Priťažujúcimi okolnosťami môžu byť pre spoločnosť viaceré fakty a pochybenia, na ktoré sa prišlo od začiatku pátrania. Majiteľ spoločnosti, ktorý je medzi obeťami, má toho navyše na rováši omnoho viac ako len nezodpovedajúce bezpečnostné vybavenie plavidla.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO: Zvuky báchania pod hladinou Atlantiku: Sonda zachytila buchot

    Právny expert uviedol pre britský denník Daily Mail, že spoločnosť OceanGate môže čeliť federálnemu vyšetrovaniu akejkoľvek trestnej zodpovednosti, keďže sa posádka nenašla živá. Do vyšetrovania by sa pritom mali zapojiť viaceré krajiny, no podľa všetkého bude stáť v jeho čele USA. Trestný obhajca Joshua Ritter, partner spoločnosti El Dabe Ritter Trial Lawyers, pre DailyMail povedal, že výnimka podpísaná osobami na palube neznamená, že zodpovední sú „úplne chránení pred trestnou zodpovednosťou“.

    Zdroj: profimedia

    Cesta ponorkou k vraku je turistickou atrakciou.

    „Ak vyšetrovanie odhalí, že účastníci boli uvedení do omylu o rizikách alebo boli pod nátlakom, aby súhlasili s činnosťami, ktorým by sa za normálnych okolností vyhýbali, môže to viesť k obvineniu z trestného činu," uviedol pre denník. Jednou z takých vecí môže byť aj fakt, že spoločnosť na ovládanie plavidla používala hraciu konzolu za pár stoviek. V uplynulých dňoch dokonca na povrch vyplávali ďalšie znepokojivé informácie o spoločnosti, ktorá ponor k vraku Titanicu na dne Atlantiku ponúka.

    Článok pokračuje na ďalšej strane

    Priznal sa k porušeniu pravidiel

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Posledné momenty pred potopením ponorky Titan zachytené na videu

      Šéf spoločnosti OceanGate Stockton Rush v minulosti prehovoril o „porušení pravidiel“ pri stavbe ponorky Titan, ako ukázali novoobjavené zábery. Rush je zobrazený na videu pri prehliadke plavidla mexickému hercovi Alanovi Estradovi predtým, ako cestoval na Titanic na ponorke, ktorá je predmetom rozsiahlej pátracej operácie v Atlantickom oceáne.

      Zdroj: OceanGate

      „Oceán si loď berie a my to všetko potrebujeme zaznamenať, ako sa celá rozloží alebo sa stane nerozoznateľnou,“ uviedol Stockton Rush, predseda prieskumnej firmy OceanGate Expeditions.

      Rush, ktorý tiež počas ponoru krátko po štarte zomrel, je vo videu nakrútenom a zverejnenom minulý rok na YouTube videný, ako hovorí o hrubom akrylovom okne na prednej strane Titanu, aby umožnil tým, ktorí sú vnútri, pohľad na slávne trosky pod hladinou oceánu. Vysvetľuje, že okno je „stlačené“ tlakom vody, keď klesá, a že dáva „varovanie“, ak zlyhá.

      Experti uviedli, že konštrukčné zlyhanie je jedným z možných osudov lode Titan, ktorá sa vydala na cestu v nedeľu ráno a už po 105 minútach dvojhodinového zostupu k vraku Titanicu stratila kontakt so svojou materskou loďou. Niektorí sa obávajú, že je to pravdepodobné uprostred správ, že hlbokomorské plavidlo nespĺňalo potrebné bezpečnostné normy na ponorenie do takej hĺbky, pričom Rush v klipe sám priznal, že „porušil niektoré pravidlá“. Tlak vody v mieste vraku slávneho zaoceánskeho parníka je taký veľký, že na akýkoľvek objekt v tejto hĺbke pôsobí hmotnosť ekvivalentná približne dvom tonám.

      Zdroj: youtube @alanxelmundo

      Šéf spoločnosti Stockton Rush vo videu priznal, že porušil niekoľko pravidiel. Bezpečnosti nezodpovedá ani 40-kilové plastové sklo.

      Napriek rizikám vstupu do takého nehostinného prostredia sa Rush javil veľmi istý svojím vynálezom v klipe, ktorý sa objavil na TikToku. „Je to akryl – plexisklo,“ povedal Rush po otázke, z čoho je vyrobené okno namontované v prednej časti plavidla. Vysvetlil, že „sklo“ sa pod tlakom vody trochu zdeformuje, no označil to za jeho výhodu. „Akryl je skvelý, pretože predtým, ako praskne alebo zlyhá, začne praskať, takže dostanete obrovské varovanie, ak sa pokazí," uviedol vo videu.

      Nezodpovedajúce technológie

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Ocean Gate expedícia: Ponorka pri vraku lode Titanic
        Zdroj: youtube/oceangate

        Šéf spoločnosti v zverejnenom videu urobil aj menšiu prehliadku plavidla. Vysvetlil, kde a ako sedia pasažieri, a poukázal aj na minimum technologických zariadení. „Ponorka je vaše vozidlo, aby ste sa tam dostali, mal by to byť výťah, nemalo by to byť cvičenie s tlačidlami a so spínačmi a podobne,“ obhajoval minimum zariadení v plavidle.

        Zdroj: profimedia

        Majiteľ spoločnosti Stockton Rush pred expedíciou, na ktorej sa taktiež zúčastnil, ukazuje techniku ovládania ponorky.

        Klip potom ukazuje Rusha, ktorý vysvetľuje rôzne obrazovky a rozhrania, ktoré ako pilot používa počas misie s hlbokým ponorom. „Chcel by som, aby si ma pamätali ako inovátora,“ hovorí Rush hercovi. „Myslím si, že to bol generál (Douglas) MacArthur, kto povedal: Pamätáme si vás pre pravidlá, ktoré porušujete. A viete, porušil som niektoré pravidlá, aby som to urobil. Myslím si, že som ich zlomil logikou a dobrým inžinierstvom za mnou," priznáva vo videu.

        „Uhlíkové vlákno a titán, existuje pravidlo, že to nerobíte – dobre, urobil som,“ hovorí generálny riaditeľ. „Vyberáme si pravidlá, ktoré porušíme, ktoré prinesú hodnotu ostatným a prinesú hodnotu spoločnosti. A to je pre mňa skutočne o inovácii,“ vysvetľuje. Ako sa však zdá, svojimi inováciami hazardoval s ľudskými životmi.

        Nedostatky plavidla

        Video Player is loading.
        Stream Type LIVE
        Advertisement
        Current Time 0:00
        Duration 0:00
        Remaining Time 0:00
        Loaded: 0%
          • Chapters
          • descriptions off, selected
          • subtitles off, selected
          Pátracia akcia po posádke expedície Titanicu: Dochádza im kyslík!
          Zdroj: instagram /oceangateitc

          O nedostatkoch plavidla a nebezpečnosti ponoru prehovoril pre nemecký Bild aj muž, ktorý sa s plavidlom ponoril k vraku Titanicu v roku 2021. Keď si na celé dobrodružstvo spomínal, priznal, že to bol hazard a mal šťastie, že to prežil. Od prvotných chvíľ sa totiž objavovali technické problémy, ktoré ho mohli pripraviť o život.

          Arthur Loibl (60) sa v auguste 2021 ponoril na miesto vraku v Atlantiku a povedal, že mal „neuveriteľné šťastie“, že prežil. Jeho príbeh odzrkadľuje veľa toho, čo sa o turistickom plavidle OceanGate odhalilo, odkedy v nedeľu zmizlo, pričom minulé správy zdôrazňovali, koľko komponentov bolo zakúpených nedbalo. Ukázalo sa tiež, že ponorka nemá certifikáciu na ponorenie do hĺbok potrebných na dosiahnutie Titanicu.

          V rozhovore pre nemecký bulvárny denník Bild si Loibl spomínal, že prvá ponorka, ktorú skúšali, nefungovala a druhý pokus o ponor museli prerušiť. Povedal, že časti ponorky odpadli a misia išla do vody s päťhodinovým oneskorením v dôsledku elektrických problémov.
          Loibl má podozrenie, že toto môže byť príčinou zmiznutia Titanu s päťčlennou posádkou.

          „Vtedy to bola samovražedná misia," uviedol v rozhovore. Zaplatil 100 000 eur a cestu si objednal cez anglickú spoločnosť, ktorá organizuje špeciálne safari, uvádza Bild. Hovorí, že začiatok expedície bol problematický. Krátko pred spustením ponorky konzola stabilizačnej trubice - používaná na zabezpečenie rovnováhy, keď plavidlo klesá do hĺbky - odpadla z plavidla. „To bolo opäť pripevnené zipsom,“ prezradil pre Bild. Čo sa týka podmienok vnútri plavidla, dobrodruh uviedol, že boli náročné.

          Slávnemu páru dlží peniaze

          Video Player is loading.
          Stream Type LIVE
          Advertisement
          Current Time 0:00
          Duration 0:00
          Remaining Time 0:00
          Loaded: 0%
            • Chapters
            • descriptions off, selected
            • subtitles off, selected
            Zverejnili prvé DETAILNÉ 3D FOTO vraku TITANICU: Takto ste najslávnejší parník nevideli
            Zdroj: Atlantic Productions

            Ako sa ukázalo, Stockton Rush, ktorý plavidlo pilotuje, čelí obvineniu manželského páru, ktorý si kúpil lístok k vraku Titanicu. Vraj „skasíroval“ peniaze, lístok im však nevydal. 

            Filantropi Marc (74) a Sharon (73) Hagleovci z Floridy túžili po tom, že si splnia ďalší životný sen a spoločne sa vyrazia pozrieť k vraku slávnej výletnej lode Titanic. Ešte predtým, než sa dvojica rozhodla vyraziť do hlbín Atlantiku, zúčastnili sa spoločne vlani na jar na lete Blue Origin a stali sa prvým manželským párom, ktorý sa vydal do vesmíru. Ďalším míľnikom mal byť ponor k vraku Titanicu.

            Dvojica podľa informácií Daily Mailu už v roku 2017 zaplatila šéfovi spoločnosti OceanGate Expeditions Stocktonovi Rushovi (61) a tešila sa na jedinečný zážitok, manželia mali byť totiž jednými z prvých, ktorí do ponorky zasadnú. Lenže ojedinelá výprava sa neustále odďaľovala. Podľa denníka The Daily Beast Rush najprv cestu odložil o deň, potom o dva a nakoniec o rok. Nakoniec mal Rush údajne prostredníctvom spoločnosti OceanGate Expeditions manželom oznámiť, že sa môžu v roku 2021 pripojiť k plánovanej výprave, peniaze za neuskutočnenú plavbu v roku 2017 však nedostanú.

            Manželom došla trpezlivosť tento rok v marci. Hagleovci šéfa OceanGate Expeditions zažalovali a obvinili z toho, že im síce sľúbil dobrodružnú plavbu, tá sa však nikdy neuskutočnila a navyše Rush páru nevrátil peniaze.

            Nejde o jedinú kontroverziu, ktorá je so spoločnosťou zaisťujúcou extrémne ponory na dno Atlantiku spájaná. Denník Daily Mail prišiel v stredu s informáciou, že členom jednej z posádok sa mal stať aj miliardár a marketingový magnát Chris Brown (61), ktorý je okrem iného priateľom jedného z cestujúcich nezvestnej ponorky, miliardára Hamisha Hardinga. „Zistil som, že ako záťaž ponorky používali staré lešenie. Jej ovládanie zase pripomínalo ovládače v štýle počítačových hier,“ zveril sa denníku The Sun Brown. „Nakoniec som firme poslal e-mail a napísal: ‚Už nie som schopný v tejto veci pokračovať'. Požiadal som ich o vrátenie peňazí. Jednoducho ma to nepresvedčilo,“ doplnil boháč. A ako sa zdá, jeho rozhodnutie mu zachránilo život.

            Prečítajte si tiež: